EU zet hulp aan VN-organisatie Gaza toch door en stuurt meer geld
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie zet haar steun aan VN-hulporganisatie UNRWA in de Gazastrook toch door, ook al zijn onderzoeken naar de samenwerking van UNRWA-personeel met Hamas nog niet klaar. Komende week keert de commissie al 50 miljoen euro uit aan UNRWA, dat in nijpende geldnood zit. In het al maanden bestookte Palestijnse Gaza is aan alles tekort.
De uitkering van de rest van de 82 miljoen euro uit Brussel waarop UNRWA dit jaar rekende, gebeurt wel in delen. De overige 32 miljoen zal in twee termijnen van 16 miljoen worden overgemaakt. Mits de VN-organisatie een aantal afspraken nakomt. Zij gaat na of medewerkers een aandeel hadden in de bloedige Hamas-aanval van oktober. Ook neemt UNRWA maatregelen om te voorkomen dat personeel zich in de toekomst aan zoiets schuldig zou maken.
De commissie zegt 68 miljoen euro extra uit te trekken "voor hulp aan de Palestijnse bevolking in de regio". Die worden besteed via hulporganisaties als het Rode Kruis en de Rode Halve Maan.
Israël beschuldigt UNRWA, dat al decennia hulp verleent aan de Palestijnen en in de Gazastrook de samenleving voor een belangrijk deel draaiende hield, van betrokkenheid bij de grootscheepse aanval van 7 oktober op dorpen en kibboetsen net over de Israëlische grens. Meerdere EU-landen schortten daarop de steun aan de hulporganisatie op. Omdat de EU de belangrijkste financier is van UNRWA dreigde de organisatie al gauw haar werk niet meer te kunnen doen. Terwijl de nood in Gaza juist met de dag ernstiger wordt.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte verwacht niet dat Rusland binnenkort zal stoppen met zijn agressieve en roekeloze acties. "Rusland blijft onze grootste bedreiging", zei hij dinsdag tijdens een toespraak op een bijeenkomst bij de liberalen in het Europees Parlement. Volgens Rutte streeft Rusland naar een langdurige confrontatie, waarbij China, Iran en Noord-Korea "Moskou's oorlog tegen Oekraïne voeden".
11 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense premier Mette Frederiksen denkt dat haar land voor een moeilijke periode staat, door de Amerikaanse dreigementen om Groenland in te nemen. "Het was niet makkelijk om ons te verzetten tegen de onacceptabele druk van een van onze nauwste bondgenoten", zei Frederiksen tijdens een persconferentie. "Maar het lijkt erop dat het zwaarste gedeelte nog moet komen."
21 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering schrapt de tijdelijke beschermde status voor Somalische migranten. Dat laat minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem weten aan Fox News.
31 minuten geledenSANTA DOMINGO (ANP) - Julio Iglesias wordt beschuldigd van verkrachting en seksueel misbruik. Twee vrouwen zeggen dat de 82-jarige zanger zich daar in 2021 schuldig aan heeft gemaakt. Dat melden de Spaanse websites Eldiario en Univision, die spraken met vijftien mensen die jaren voor Iglesias werkten.
43 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - Een speciale aanklager in Zuid-Korea heeft de doodstraf geëist tegen voormalig president Yoon Suk-yeol. Hij wordt vervolgd voor zijn poging om in 2024 de militaire noodtoestand af te kondigen in het land. Hierdoor ontstond een grote politieke crisis.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Bij de protesten in Iran zijn volgens een functionaris uit dat land 2000 mensen omgekomen. Onder de doden zouden zowel burgers als overheidsmedewerkers zijn. Iran wijt het dodelijke geweld aan "terroristen".
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Hongarije houdt in april parlementsverkiezingen. De Fidesz-partij van de langzittende premier Viktor Orbán heeft dit keer een geduchte rivaal in oppositiepartij Tisza van Peter Magyar en staat achter in de peilingen.
3 uur geleden