EU zet hulp aan VN-organisatie Gaza toch door en stuurt meer geld
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie zet haar steun aan VN-hulporganisatie UNRWA in de Gazastrook toch door, ook al zijn onderzoeken naar de samenwerking van UNRWA-personeel met Hamas nog niet klaar. Komende week keert de commissie al 50 miljoen euro uit aan UNRWA, dat in nijpende geldnood zit. In het al maanden bestookte Palestijnse Gaza is aan alles tekort.
De uitkering van de rest van de 82 miljoen euro uit Brussel waarop UNRWA dit jaar rekende, gebeurt wel in delen. De overige 32 miljoen zal in twee termijnen van 16 miljoen worden overgemaakt. Mits de VN-organisatie een aantal afspraken nakomt. Zij gaat na of medewerkers een aandeel hadden in de bloedige Hamas-aanval van oktober. Ook neemt UNRWA maatregelen om te voorkomen dat personeel zich in de toekomst aan zoiets schuldig zou maken.
De commissie zegt 68 miljoen euro extra uit te trekken "voor hulp aan de Palestijnse bevolking in de regio". Die worden besteed via hulporganisaties als het Rode Kruis en de Rode Halve Maan.
Israël beschuldigt UNRWA, dat al decennia hulp verleent aan de Palestijnen en in de Gazastrook de samenleving voor een belangrijk deel draaiende hield, van betrokkenheid bij de grootscheepse aanval van 7 oktober op dorpen en kibboetsen net over de Israëlische grens. Meerdere EU-landen schortten daarop de steun aan de hulporganisatie op. Omdat de EU de belangrijkste financier is van UNRWA dreigde de organisatie al gauw haar werk niet meer te kunnen doen. Terwijl de nood in Gaza juist met de dag ernstiger wordt.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Amerikaanse delegatie is geland in Islamabad voor onderhandelingen met Iran over een duurzaam bestand. Persbureau Reuters meldt op gezag van twee Pakistaanse bronnen dat het toestel is geland. De Amerikanen zijn daar op verzoek van Pakistan, dat optreedt als bemiddelaar.
8 minuten geledenATLANTA (ANP/RTR) - Volgens Amerikaanse inlichtingen zijn er aanwijzingen dat China zich opmaakt om binnen enkele weken nieuwe luchtverdedigingssystemen aan Iran te leveren. Dat meldt CNN op basis van drie bronnen die op de hoogte zouden zijn van recente inlichtingenanalyses.
1 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-ruimtemissie zijn overgebracht naar een Amerikaans marineschip, waar ze medisch onderzocht worden. Op beelden van NASA was te zien dat de vier zelf te voet het dek van het schip overstaken.
1 uur geledenCHARLOTTESVILLE (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de astronauten van de Artemis II-ruimtemissie gefeliciteerd in een bericht op Truth Social. Daarin zegt hij dat hij als president niet trotser had kunnen zijn.
4 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie zijn na tien dagen teruggekeerd van hun ruimtereis. Het Orion-ruimtevaartuig waarmee zij achter de maan vlogen, landde om 02.07 uur Nederlandse tijd voor de kust van de Californische stad San Diego in de Stille Oceaan.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Iraanse delegatie is geland in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, op de vooravond van vredesonderhandelingen met de Verenigde Staten. De landen houden het overleg op uitnodiging van bemiddelaar Pakistan.
10 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.
11 uur geleden