EU zet hulp aan VN-organisatie Gaza toch door en stuurt meer geld
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie zet haar steun aan VN-hulporganisatie UNRWA in de Gazastrook toch door, ook al zijn onderzoeken naar de samenwerking van UNRWA-personeel met Hamas nog niet klaar. Komende week keert de commissie al 50 miljoen euro uit aan UNRWA, dat in nijpende geldnood zit. In het al maanden bestookte Palestijnse Gaza is aan alles tekort.
De uitkering van de rest van de 82 miljoen euro uit Brussel waarop UNRWA dit jaar rekende, gebeurt wel in delen. De overige 32 miljoen zal in twee termijnen van 16 miljoen worden overgemaakt. Mits de VN-organisatie een aantal afspraken nakomt. Zij gaat na of medewerkers een aandeel hadden in de bloedige Hamas-aanval van oktober. Ook neemt UNRWA maatregelen om te voorkomen dat personeel zich in de toekomst aan zoiets schuldig zou maken.
De commissie zegt 68 miljoen euro extra uit te trekken "voor hulp aan de Palestijnse bevolking in de regio". Die worden besteed via hulporganisaties als het Rode Kruis en de Rode Halve Maan.
Israël beschuldigt UNRWA, dat al decennia hulp verleent aan de Palestijnen en in de Gazastrook de samenleving voor een belangrijk deel draaiende hield, van betrokkenheid bij de grootscheepse aanval van 7 oktober op dorpen en kibboetsen net over de Israëlische grens. Meerdere EU-landen schortten daarop de steun aan de hulporganisatie op. Omdat de EU de belangrijkste financier is van UNRWA dreigde de organisatie al gauw haar werk niet meer te kunnen doen. Terwijl de nood in Gaza juist met de dag ernstiger wordt.
Meer uit Buitenland
KURESSAARE (ANP) - Er kan geen sprake zijn van terugkeer naar de oude situatie met Rusland, vindt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Zelfs niet nadat Moskou een einde heeft gemaakt aan de oorlog in Oekraïne", zei ze na afloop van een ministeriële bijeenkomst van Noord-Europese en Baltische staten in Estland.
8 minuten geledenROME (ANP/AFP) - Italië heeft Israël opgeroepen de Italiaanse opvarenden van de Global Summud Flotilla onmiddellijk vrij te laten. Die internationale hulpvloot die koerste op Gaza, werd in de nacht van woensdag op donderdag door de Israëlische marine niet ver van Kreta omsingeld, waarna Israël naar eigen zeggen 175 opvarenden arresteerde. Volgens de organisatie gaat het om 211 opvarenden die zijn "gekidnapt".
1 uur geledenKURESSAARE (ANP) - Bondgenoten van Oekraïne halen hun gelijk nu Rusland zijn jaarlijkse militaire parade uit angst voor Oekraïne moet afschalen. Dat bewijst dat Rusland helemaal niet aan het winnen is, zeggen EU-buitenlandchef Kaja Kallas en de Letse buitenlandminister.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De verdachte van de steekpartij in het Londense Golders Green was bekend bij een antiterrorismeprogramma in het land. Het door de overheid geleide programma heeft als doel te voorkomen dat mensen terroristen worden.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei zegt dat de Verenigde Staten verslagen zijn, en dat de Perzische Golf een nieuwe fase ingaat onder Iraanse leiding. Khamenei deed de uitspraken in een boodschap die werd voorgelezen op de Iraanse staatstelevisie.
2 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen denkt erover zich aan te sluiten bij de eigen 'Hormuz-coalitie' waar de Verenigde Staten aan werken. Het kleine NAVO-land neemt ook deel aan de oorspronkelijke Hormuz-coalitie die onder Brits-Franse leiding wil helpen bij het weer op gang brengen van de scheepvaart door de geblokkeerde Straat van Hormuz.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland houdt militairen in Mali om daar de junta te ondersteunen in haar strijd tegen separatisten. Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov zal Rusland "blijven strijden, waaronder in Mali, tegen extremisme, terrorisme en andere kwalijke fenomenen".
2 uur geleden