EU zet hulp aan VN-organisatie Gaza toch door en stuurt meer geld
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie zet haar steun aan VN-hulporganisatie UNRWA in de Gazastrook toch door, ook al zijn onderzoeken naar de samenwerking van UNRWA-personeel met Hamas nog niet klaar. Komende week keert de commissie al 50 miljoen euro uit aan UNRWA, dat in nijpende geldnood zit. In het al maanden bestookte Palestijnse Gaza is aan alles tekort.
De uitkering van de rest van de 82 miljoen euro uit Brussel waarop UNRWA dit jaar rekende, gebeurt wel in delen. De overige 32 miljoen zal in twee termijnen van 16 miljoen worden overgemaakt. Mits de VN-organisatie een aantal afspraken nakomt. Zij gaat na of medewerkers een aandeel hadden in de bloedige Hamas-aanval van oktober. Ook neemt UNRWA maatregelen om te voorkomen dat personeel zich in de toekomst aan zoiets schuldig zou maken.
De commissie zegt 68 miljoen euro extra uit te trekken "voor hulp aan de Palestijnse bevolking in de regio". Die worden besteed via hulporganisaties als het Rode Kruis en de Rode Halve Maan.
Israël beschuldigt UNRWA, dat al decennia hulp verleent aan de Palestijnen en in de Gazastrook de samenleving voor een belangrijk deel draaiende hield, van betrokkenheid bij de grootscheepse aanval van 7 oktober op dorpen en kibboetsen net over de Israëlische grens. Meerdere EU-landen schortten daarop de steun aan de hulporganisatie op. Omdat de EU de belangrijkste financier is van UNRWA dreigde de organisatie al gauw haar werk niet meer te kunnen doen. Terwijl de nood in Gaza juist met de dag ernstiger wordt.
Meer uit Buitenland
VAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio veroordeelt het Iraanse plan om tolheffing in te stellen voor de schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Hij zei na afloop van overleg met G7-ministers dat de landen die het meest getroffen worden door de heffing zullen moeten helpen om daar iets tegen te doen.
1 minuut geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Om de ergste humanitaire nood in Iran en omliggende landen te lenigen, zoekt de VN-organisatie voor vluchtelingen, UNHCR, 80 miljoen dollar (69,4 miljoen euro) voor een noodplan. Daarmee moet de meest acute noodhulp tot mei gedekt worden. De hulp is onder meer bestemd voor de circa 1,8 miljoen Afghaanse vluchtelingen in Iran.
2 minuten geledenVAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR/AFP) - De G7-landen hebben opgeroepen tot een onmiddellijk einde aan de aanvallen op burgers en civiele infrastructuur in het Midden-Oosten. De buitenlandministers van die club grote industrielanden waren donderdag en vrijdag bijeen nabij Parijs, om te spreken over belangrijke mondiale thema's.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft Pavel Talankin, de maker van de Oscar-winnende documentaire Mr. Nobody against Putin, aangemerkt als buitenlandse agent. Moskou gebruikt dat label om kritische individuen en organisaties aan te pakken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft ondanks wekenlange bombardementen door de VS en Israël mogelijk nog veel raketten over. Ingewijden zeggen tegen persbureau Reuters dat de Verenigde Staten alleen met zekerheid kunnen zeggen dat ongeveer een derde van de Iraanse projectielen is vernietigd.
3 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas moet volgens een in onderhandelingen voorgelegd plan van de internationale Raad voor Vrede in acht maanden tijd volledig ontwapenen en de infrastructuur van tunnels in de Gazastrook moet in die tijd vernietigd worden. Aangenomen wordt dat Hamas wapens in tunnels heeft opgeslagen. Israël eist de ontwapening van Hamas voor het troepen uit de strook terugtrekt.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin heeft berichten weersproken dat president Vladimir Poetin puissant rijke zakenlieden om financiële steun heeft gevraagd. Poetin sprak donderdag met een reeks zakenlieden en volgens de Kremlinwoordvoerder was er een die uit eigen beweging de Russische staat een grote som aanbood. Hij vermeldde niet de naam van de donateur. Poetin heeft de bijdrage verwelkomd.
5 uur geleden