EU zet heffing in tegen Indonesisch-Chinees roestvrij staal
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie legt invoerheffingen op aan roestvrij staal uit Indonesië en India omdat die landen volgens haar oneerlijke concurrentie bedrijven. Met name dat eerste land bevoordeelt in samenwerking met China zijn eigen staalindustrie, stelt Brussel.
De concurrentievervalsing brengt Europese bedrijven en banen in gevaar, zegt verantwoordelijk Eurocommissaris Valdis Dombrovskis. En dat in de "essentiële" staalsector. Het roestvrije staal wordt onder meer in de bouw, de energiesector en de infrastructuur en voor voertuigen en consumentenartikelen gebruikt. De praktijken zijn volgens Dombrovskis ook een nieuw voorbeeld van het gevecht om schaarse grondstoffen, dat in dit geval om nikkel draait. Dat metaal is nodig om roestvrij staal te maken.
Indonesië wint veel nikkelerts, maar levert dat niet graag zomaar door aan de westerse maakindustrie. Het land maakt liever zelf kant-en-klare producten, om er meer aan te kunnen verdienen. Om een eigen industrie te kunnen opzetten vroeg Jakarta China om daar, met zijn 'Nieuwe Zijderoute'-project, geld in te steken tegen zachte voorwaarden. In ruil kreeg alleen China goedkope Indonesische nikkelerts. De Europese staalindustrie moest het daardoor opnemen tegen concurrenten die een opkontje kregen van de staat en kon ook niet langer Indonesisch nikkel kopen.
De EU gaat 21 procent heffen op de import uit Indonesië en 7,5 procent op die uit India. Omdat er al heffingen tegen dumping op deze invoer van kracht waren, komen ze nu uit op een totaal van 40 procent.
Meer uit Financieel
LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
2 uur geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
14 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
15 uur geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/DPA) - De topman van het Duitse chemieconcern BASF ziet geen tekenen van de-industrialisatie van Duitsland ondanks de moeilijke marktomstandigheden voor veel Duitse industriebedrijven. Dat zei bestuursvoorzitter Markus Kamieth van het grootste chemiebedrijf ter wereld in een interview met zakenkrant Handelsblatt. Eerder deze week zei de invloedrijke lobbygroep BDI nog dat de neergang van de industrie structureel begint te worden.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Zorgtechnologiebedrijf Philips was koploper in de hoofdindex na het flinke koersverlies een dag eerder. Shell stond juist bij de grootste dalers na een adviesverlaging voor het olie- en gasconcern.
18 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De boete van 120 miljoen euro van de Europese Commissie voor socialemediaplatform X is opgelegd omdat het bedrijf van Elon Musk "succesvol" is. Dat zei voorzitter Brendan Carr van de Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC).
19 uur geleden