EU zegt Microsoft de wacht aan om koppelverkoop Teams
BRUSSEL (ANP) - Microsoft misbruikt zijn dominante positie om de chat- en videovergaderingssoftware Teams te slijten. Daarmee schendt het Amerikaanse bedrijf Europese regels, is de voorlopige conclusie van de Europese Commissie. Als Microsoft de bezwaren niet kan wegnemen, dreigen hoge boetes.
Microsoft bundelde Teams met zijn veelgebruikte kantoorsoftwarepakketten met Word, Excel en Outlook. Klanten konden niet kiezen voor pakketten zonder Teams. Microsofts Office-software werkt ook vaak moeilijk samen met chat- en vergaderdiensten van andere makers. Zo drukte het bedrijf concurrenten weg, oordeelt de Europese Commissie.
Microsoft kondigde vorig jaar aan Teams uit de Microsoft 365 en Office 365-pakketten in de EU te halen en later wereldwijd. Maar dat is voor de commissie niet genoeg, onder meer omdat Teams soms alsnog wordt meegeleverd. "Meer wijzigingen in Microsofts gedrag zijn nodig om de concurrentie te herstellen."
'Helderheid'
Teams werd sinds 2017 standaard meegeleverd met Microsofts kantoorsoftware. De app nam een grote vlucht tijdens de coronapandemie, toen mensen alleen nog via videoverbinding konden afspreken.
Microsoft "waardeert de extra helderheid die vandaag is verschaft". Het bedrijf "zal zich inspannen om oplossingen te vinden om de resterende zorgen van de commissie tegemoet te komen", laat het aan de internationale persbureaus weten.
Vizier
De commissie geeft Microsoft nu gelegenheid zich te verdedigen. Als haar voorlopige conclusie overeind blijft, kan zij het bedrijf een boete opleggen die kan oplopen tot 10 procent van de wereldwijde jaaromzet. Ook al valt het eindbedrag doorgaans een stuk lager uit, dan nog gaat het bij een techreus als Microsoft al gauw om miljarden euro's.
Microsoft kwam een jaar geleden, na klachten van concurrenten Slack en alfaview, in het vizier van de commissie. Die bewaakt de werking van de vrije markt in de EU.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.
6 uur geleden