EU 'zal Rusland sancties opleggen' voor erkenning rebellen
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal Rusland strafmaatregelen opleggen nu het de Russisch-gezinde separatistenrepubliekjes in Oost-Oekraïne als onafhankelijk erkent. Dat is een "schaamteloze schending van het internationaal recht" en eerdere afspraken tussen Rusland en Oekraïne, zeggen EU-kopstukken Charles Michel en Ursula von der Leyen.
De voorzitter van de raad van regeringsleiders van de EU-landen en van de Europese Commissie laten in het midden welke sancties Rusland moet vrezen. Ze willen straf voor "diegenen die zijn betrokken bij deze illegale daad", wat erop wijst dat ze niet economische maar persoonsgerichte sancties bedoelen.
De buitenlandchef van de unie kondigde eerder maandag aan tot sancties te willen overgaan en verwees naar het pakket forse, vooral ook economische maatregelen waarmee de unie al een poos schermt in het hoogopgelopen conflict met Rusland. Het sanctiepakket ligt volgens hem klaar. Zodra Rusland de Oekraïense regio's Donetsk en Loehansk erkent, zal hij het voorleggen aan de EU-landen, zei Josep Borrell. De sancties vergen dan nog wel de instemming van alle EU-landen. Mocht Rusland de zelfverklaarde volksrepubliekjes inlijven, dan komt die goedkeuring er sowieso, zei de buitenlandvertegenwoordiger stellig.
Besluit
Het Kremlin kondigde vrijwel op hetzelfde moment aan, na een verzoek van de rebellen en op aandringen van de complete ploeg van veiligheidsadviseurs van president Vladimir Poetin, de afvallige regio's als onafhankelijk te beschouwen. Poetin zette zijn handtekening onder het besluit om de gebieden te erkennen na een lange televisietoespraak waarin hij scherp uithaalde naar het Westen en de NAVO.
Het is onduidelijk of alle EU-lidstaten vinden dat het moment nu is aangebroken de voorbereide sancties in stelling te brengen, en welke dan precies. Onder meer Polen en de Baltische landen vinden het hoog tijd, maar Hongarije maakte eerder al bezwaar. Andere lidstaten aarzelen bij het treffen van bijvoorbeeld de Russische gassector of het betalingsverkeer, dat volgens de Europese Commissie deel uitmaakt van het pakket.
Onaanvaardbaar
Minister van Buitenlandse Zaken Wopke Hoekstra veroordeelt de erkenning van Donetsk en Loehansk scherp. Hij noemde die eerder al onaanvaardbaar, maar wilde nog niet met straf dreigen. Daar moet de EU pas over praten als het zover is, zei hij vlak voor het Russische besluit, na overleg met Borrell en zijn collega-ministers. Hoekstra wilde ook niet beamen dat het sanctiepakket al klaarligt, maar slechts dat "we er een heel eind mee zijn".
Uitgerekend maandag legde de EU nieuwe strafmaatregelen op voor de Russische annexatie van de Krim in 2014. Deze sancties hebben niet te maken met de huidige spanningen, zegt Brussel. Hoekstra hoopt wel dat Rusland eruit opmaakt "dat het menens is".
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft twee buitenlanders opgepakt wegens betrokkenheid bij het importeren van Starlink-apparatuur, berichten Iraanse media. Internetdiensten via satellieten, zoals die van Starlink, zijn in het land verboden.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Iran hard aan te pakken als het land niet akkoord gaat met een nieuwe deal. In een bericht op Truth Social schrijft hij dat Amerikaanse vertegenwoordigers maandagavond in Pakistan zijn voor onderhandelingen.
10 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Acht personen, onder wie een kind, liggen nog in het ziekenhuis nadat ze gewond waren geraakt bij een schietpartij in de Oekraïense hoofdstad Kyiv, meldt burgemeester Vitali Klytsjko. Hierbij kwamen zes mensen om het leven.
44 minuten geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De regering van de Democratische Republiek Congo en rebellengroep M23 hebben afspraken gemaakt over het vergemakkelijken van humanitaire hulpverlening aan de bevolking. Ook zullen beide partijen binnen tien dagen gevangenen vrijlaten.
51 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky kunnen de belangrijke Patriot-raketten elke week opraken. Dat zei de president in het televisieprogramma Buitenhof. "Het ligt eraan of de aanvallen zwaar zijn of niet. En of we elke dag worden aangevallen, of dag en nacht."
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een synagoge in Londen is het doelwit geweest van een poging tot brandstichting. Dit wordt gemeld door Community Security Trust (CST), een Britse organisatie die zich inzet voor de veiligheid van de Joodse gemeenschap.
2 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - De poging om de voor de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is zondag de vierde dag ingegaan. De bultrug is gewond en wordt verzorgd, aldus Duitse media.
4 uur geleden