EU wil vanaf begin maart geld overmaken naar Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Oekraïne kan in principe begin maart de eerste uitbetalingen verwachten als gevolg van het akkoord tussen Europese regeringsleiders over de miljardensteun aan het Oost-Europese land. EU-diplomaten verwachten dat het geld een aantal dagen na goedkeuring van het Europees Parlement wordt overgemaakt. De tijd dringt, want Oekraïne zit in acute geldnood.
Het Europees Parlement stemt eind februari over de overeenkomst en de aangepaste EU-begroting. De verwachting is dat het parlement het hulpvoorstel ter waarde van 50 miljard euro steunt. Kort daarop kan het geld worden overgemaakt. Hoeveel de eerste betalingen zullen bedragen, is nog onbekend. Oekraïne zou de gemiste betalingen voor januari en februari mogen verwachten, zegt een EU-bron, maar anderen wagen zich daar niet aan.
Oekraïne zit zeer om geld verlegen. Zonder extra hulp van zijn bondgenoten zou het land in maart al in betalingsproblemen komen, zeggen EU-bronnen. Dat gevaar is ook met regelmatige steun van de EU niet weggenomen, omdat de regering in Kyiv ook rekent op hulp uit de Verenigde Staten. Die hulp is opgedroogd door een patstelling in de Amerikaanse politiek.
Om de EU-gelden te blijven ontvangen moet Oekraïne de EU wel verzekeren dat het goed terechtkomt. De betalingen zijn aan voorwaarden gebonden die volgens EU-bronnen "de striktste ooit" zijn. Kyiv moet onder meer corruptie bestrijden en de rechtsstaat eerbiedigen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State ziet weinig in een voorstel vanuit de Tweede Kamer om etnisch profileren te verbieden. Discriminatie is al verboden, en dit door D66 en NSC ingebrachte initiatiefwetsvoorstel maakt de regels er niet beter of duidelijker op, schrijft de belangrijkste raadgever van kabinet en Kamer op het gebied van wetgeving in een advies.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Militaire transporten krijgen in geval van nood voorrang op het spoor boven passagiers- en goederentreinen. Dat meldt demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Infrastructuur en Waterstaat). De maatregel is volgens de VVD-bewindsman nodig, omdat de komende jaren fors meer militairen en materieel per trein vervoerd moeten worden.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We staan naast de wereldwijde Joodse gemeenschap en blijven strijden tegen antisemitisme en haat", laat demissionair premier Dick Schoof op X weten in een nieuwe reactie op de aanslag op een chanoekaviering op het strand in de Australische stad Sydney. Bij de schietpartij vielen zondag twaalf doden, onder wie een van de daders. Een tweede dader raakte zwaargewond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft de Australische ambtgenoot Anthony Albanese zijn steun betuigd na de schietpartij in Sydney. Dat gebeurde bij het populaire strand Bondi Beach. Daar vond ook een Chanoeka-viering plaats. Er vielen zeker tien doden en elf gewonden. Schoof spreekt van een "zwarte dag voor Australië".
1 dag geledenBUSSUM (ANP) - De VVD heeft geld nodig. Een manier om het op te lossen is volgens het hoofdbestuur een afdracht vragen aan de politieke bestuurders van de partij. Tijdens de algemene ledenvergadering in Bussum zaterdag bleek uit een peiling onder de aanwezige leden dat zij vooral willen inzetten op werving van nieuwe leden.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste en Tweede Kamer krijgen een half jaar de tijd om het wetsvoorstel over het EU-migratiepact te behandelen, voordat dit op 12 juni 2026 in werking treedt. Demissionair asielminister David van Weel (VVD) meldde vrijdag dat het voorstel naar de Tweede Kamer wordt gestuurd en verzocht om de behandeling "prioriteit" te geven. Normaal gesproken duurt een wetsbehandeling veel langer.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Robert Tieman van Infrastructuur en Waterstaat bespreekt alternatieven voor de bezuiniging op infrastructuur die bij Prinsjesdag is doorgevoerd, zei hij vrijdag na de ministerraad. Hij wil met het ministerie van Financiën zoeken naar manieren om te voorkomen dat zijn ministerie "disproportioneel zwaar wordt geraakt".
3 dagen geleden