EU wil vanaf begin maart geld overmaken naar Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Oekraïne kan in principe begin maart de eerste uitbetalingen verwachten als gevolg van het akkoord tussen Europese regeringsleiders over de miljardensteun aan het Oost-Europese land. EU-diplomaten verwachten dat het geld een aantal dagen na goedkeuring van het Europees Parlement wordt overgemaakt. De tijd dringt, want Oekraïne zit in acute geldnood.
Het Europees Parlement stemt eind februari over de overeenkomst en de aangepaste EU-begroting. De verwachting is dat het parlement het hulpvoorstel ter waarde van 50 miljard euro steunt. Kort daarop kan het geld worden overgemaakt. Hoeveel de eerste betalingen zullen bedragen, is nog onbekend. Oekraïne zou de gemiste betalingen voor januari en februari mogen verwachten, zegt een EU-bron, maar anderen wagen zich daar niet aan.
Oekraïne zit zeer om geld verlegen. Zonder extra hulp van zijn bondgenoten zou het land in maart al in betalingsproblemen komen, zeggen EU-bronnen. Dat gevaar is ook met regelmatige steun van de EU niet weggenomen, omdat de regering in Kyiv ook rekent op hulp uit de Verenigde Staten. Die hulp is opgedroogd door een patstelling in de Amerikaanse politiek.
Om de EU-gelden te blijven ontvangen moet Oekraïne de EU wel verzekeren dat het goed terechtkomt. De betalingen zijn aan voorwaarden gebonden die volgens EU-bronnen "de striktste ooit" zijn. Kyiv moet onder meer corruptie bestrijden en de rechtsstaat eerbiedigen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof is er "altijd wel van uitgegaan" dat zijn kabinet op een moment zou vallen, zei de demissionair premier na zijn laatste ministerraad. "Omdat je weet dat het ingewikkeld is en in de traditie van Nederland kabinetten eigenlijk zelden de hele rit uitzitten." Hij zegt dat hij weinig spijt heeft en dat hij weer ja zou zeggen als hem werd gevraagd premier te worden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Blijf thuis als je verkouden bent, roept demissionair minister Jan Anthonie Bruijn van Volksgezondheid op. "Ga in dat geval zelfs niet naar carnaval. Ik begrijp dat dit wel veel gevraagd is. Maar als je ziek bent, ga ook niet hossen op straat, want je maakt iedereen om je heen ziek."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-ministers Sophie Hermans en Vincent Karremans vinden het goed dat de aanstaande premier een partij achter zich heeft. Het experiment van het huidige kabinet met een partijloze premier was lastig voor Dick Schoof, zei Karremans (Economische Zaken).
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beloning van sommige politici mag best wat hoger, vindt demissionair minister Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB). Hij vindt bijvoorbeeld dat de beloning van bestuursleden van waterschappen "best wel wat omhoog" kan, maar vindt zijn eigen salaris "uitstekend". Daarmee reageert hij op een rapport waarin het Adviescollege Rechtspositie Politieke Ambtsdragers (Arpa) ervoor pleit de salarissen van politici flink te verhogen.
4 uur geledenRIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.
23 uur geleden