EU wil vanaf begin maart geld overmaken naar Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Oekraïne kan in principe begin maart de eerste uitbetalingen verwachten als gevolg van het akkoord tussen Europese regeringsleiders over de miljardensteun aan het Oost-Europese land. EU-diplomaten verwachten dat het geld een aantal dagen na goedkeuring van het Europees Parlement wordt overgemaakt. De tijd dringt, want Oekraïne zit in acute geldnood.
Het Europees Parlement stemt eind februari over de overeenkomst en de aangepaste EU-begroting. De verwachting is dat het parlement het hulpvoorstel ter waarde van 50 miljard euro steunt. Kort daarop kan het geld worden overgemaakt. Hoeveel de eerste betalingen zullen bedragen, is nog onbekend. Oekraïne zou de gemiste betalingen voor januari en februari mogen verwachten, zegt een EU-bron, maar anderen wagen zich daar niet aan.
Oekraïne zit zeer om geld verlegen. Zonder extra hulp van zijn bondgenoten zou het land in maart al in betalingsproblemen komen, zeggen EU-bronnen. Dat gevaar is ook met regelmatige steun van de EU niet weggenomen, omdat de regering in Kyiv ook rekent op hulp uit de Verenigde Staten. Die hulp is opgedroogd door een patstelling in de Amerikaanse politiek.
Om de EU-gelden te blijven ontvangen moet Oekraïne de EU wel verzekeren dat het goed terechtkomt. De betalingen zijn aan voorwaarden gebonden die volgens EU-bronnen "de striktste ooit" zijn. Kyiv moet onder meer corruptie bestrijden en de rechtsstaat eerbiedigen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
1 dag geleden