EU wil medicijnmakers belonen die nieuwe antibiotica maken
BRUSSEL (ANP) - De EU wil medicijnmakers die nieuwe soorten antibiotica ontwikkelen belonen. Daarvoor hebben vertegenwoordigers van het Europees Parlement en de lidstaten een voorlopig akkoord bereikt, naar aanleiding van een voorstel van de Europese Commissie.
Huidige antibiotica werken vaak steeds minder goed, omdat door veelvuldig gebruik bacteriën hiervoor resistent zijn geworden. Farmaceuten moeten daarom gestimuleerd worden om nieuwe soorten antibiotica te maken. Als beloning daarvoor krijgen ze een voucher, waarmee een product naar keuze een jaar lang marktbescherming geniet op de Europese markt. Deze voucher kan ook worden verkocht aan andere medicijnmakers.
Marktbescherming betekent dat een medicijnmaker het exclusieve recht heeft om een product te verkopen zonder concurrentie van geneesmiddelen die erop lijken. Ontwikkelaars van medicijnen voor zeldzame ziekten kunnen ook tot elf jaar bescherming krijgen op de Europese markt, staat in het voorstel.
Nieuwe medicijnen
Verder worden medicijnbedrijven verplicht meer te doen om medicijnentekorten tegen te gaan. Daarvoor wil de EU ook een grotere rol voor het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA), dat in kaart moet brengen aan welke kritieke geneesmiddelen een tekort is en hoe dat kan worden ondervangen. EMA moet ook meer vaart zetten achter het goedkeuren van nieuwe medicijnen, hebben de EU-instituten afgesproken.
Nu er een politiek akkoord ligt, moet een meerderheid van EU-ministers en van het Europees Parlement nog officieel met het voorstel instemmen.
Meer uit Financieel
BURBANK (ANP) - Het entertainmentconcern Walt Disney gaat 1 miljard dollar investeren in het AI-bedrijf OpenAI, zo werd donderdag bekend. Hiermee mogen gebruikers via de AI-videodienst Sora-filmpjes maken met Disney's auteursrechtelijk beschermde personages.
56 seconden geledenNEW YORK (ANP) - Oracle ging donderdag hard omlaag op de beurzen in New York. De grote producent van bedrijfssoftware kwam met tegenvallende resultaten over het afgelopen kwartaal. Oracle is een belangrijke speler met clouddiensten voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) en doet ook omvangrijke investeringen in AI-infrastructuur. Het bedrijf gaf daarbij aan dat de jaarlijkse uitgaven aan AI met 15 miljard dollar zullen stijgen ten opzichte van eerdere verwachtingen.
8 minuten geledenZWOLLE (ANP) - Damen is erop uit om het strafproces dat speelt rond de scheepsbouwer "zo lang mogelijk te rekken". Dat zei de officier van justitie donderdag in de rechtbank in Zwolle in reactie op de onderzoekswensen van Damen, dat onder meer ruim honderd getuigen van over de hele wereld wil laten ondervragen.
11 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse betaaldienstverlener Mollie koopt zijn Britse branchegenoot GoCardless voor een bedrag van 1,1 miljard euro. Na de overname, die wordt afgehandeld in aandelen en contanten, ontstaat een fintechbedrijf dat samen zo'n 350.000 bedrijven als klant heeft.
12 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Time Magazine benoemt de "Architecten van AI" tot Personen van het Jaar. Het Amerikaanse tijdschrift koos Jensen Huang van Nvidia, Sam Altman van OpenAI en Elon Musk van xAI vanwege hun "baanbrekende werk" dat de toekomst van technologie en samenleving vormgeeft.
53 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP/RTR) - Duitsland gaat het moeilijker maken voor milieuorganisaties om te procederen tegen infrastructuurprojecten. In plannen voor een nieuwe wet staat dat bezwaar alleen nog mogelijk wordt als een partij dat eerder in de planningsfase ook al heeft gedaan. Dit moet gaan gelden voor met name werkzaamheden aan wegen en kanalen.
1 uur geledenLISSABON (ANP/RTR) - In Portugal zijn donderdag honderden vluchten geannuleerd door een landelijke staking. Ook het treinverkeer in heel het land kwam tot stilstand en scholen moesten de deuren sluiten vanwege protesten tegen voorgestelde hervormingen van de arbeidswet.
3 uur geleden