EU wil inreisverbod voor elke Rus die in leger zat sinds oorlog
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil een inreisverbod voor elke Rus die in het leger heeft gediend sinds het begin van de oorlog in Oekraïne. Dat staat in het voorstel voor het 21e sanctiepakket. Europa moet verboden terrein zijn voor "iedereen die heeft deelgenomen aan de invasie van Oekraïne, zo simpel is het", zei voorzitter van de Commissie Ursula von der Leyen.
Het is voor Russen nog mogelijk om naar Europa te reizen met een toeristenvisum, wat tienduizenden nog elk jaar doen. Voor Russen die op de sanctielijst staan, geldt wel een totaal inreisverbod. Onder meer Nederland wil ook af van toeristenvisums voor Russen.
Verder stelt de Commissie ook voor het eerst een importbeperking voor Russische vis voor. De import van Russische kabeljauw moet helemaal aan banden worden gelegd.
31 Russische banken sanctielijst
Er komen nog 31 extra Russische banken op de sanctielijst, net als 21 banken of cryptobedrijven uit derde landen die de Russische banken ondersteunen. Ook komen er 30 meer boten van de zogeheten schaduwvloot op de sanctielijst, waarmee het totaal aantal uitkomt op ruim 660 boten.
Verder wil Brussel ook meer exportrestricties voor producten die mogelijk in de Russische oorlogsindustrie kunnen worden gebruikt. Ze stelt exportrestricties voor op bepaalde soorten metaal en bepaalde onderdelen voor drones. Verder stelt ze ook voor om bepaalde metalen en auto-onderdelen niet meer uit Rusland te importeren. Zo hoopt Brussel de Russische economie te raken.
Voor akkoord van het sanctiepakket moeten alle 27 lidstaten instemmen.
Meer uit Buitenland
ERFURT (ANP) - De Duitse politie heeft moeten ingrijpen bij grootschalige demonstraties die plaatsvinden in het Duitse Erfurt. Daar wordt zaterdag het partijcongres van het radicaal-rechtse AfD gehouden. Volgens regio-omroep MDR is het lokale AfD-kantoor aangevallen met vuurwerk en verfbommen. Hierbij zouden ook agenten gewond zijn geraakt.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Duizenden mensen hebben zich zaterdagochtend verzameld bij de 'Grote Mosalla', de Imam Khomeini-moskee in Teheran. Daar gaat de uitvaart van de omgekomen opperste leider Ali Khamenei van start. De ayatollah werd eind februari gedood bij een Amerikaans-Israëlische aanval.
4 uur geledenBRASILIA (ANP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro mag zijn straf onder huisarrest blijven uitzitten. Dat heeft het hooggerechtshof bepaald.
5 uur geledenSANAA (ANP) - De door Saudi-Arabië geleide internationale coalitie in Jemen waarschuwt dat zij resoluut en met "ongekende kracht" zal reageren op elke poging van de Jemenitische Houthi's om Saudi-Arabië aan te vallen. De Houthi's dreigden eerder vrijdag Saudische luchthavens en andere doelwitten aan te vallen.
5 uur geledenMOSKOU (ANP) - Bij de verovering van de stad Kostjantynivka heeft Oekraïne volgens de Russische president Vladimir Poetin zware verliezen geleden. Rusland stelt de Oost-Oekraïense stad te hebben ingenomen, nieuws dat Poetin volgens het Kremlin vierde tijdens een bezoek aan een commandopost van het leger.
8 uur geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na de zware aardbevingen in Venezuela is verder opgelopen. Door het natuurgeweld zijn zeker 2645 mensen om het leven gekomen, meldt het ministerie van Informatie.
11 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/DPA) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft haar landgenoten in aanloop naar de volgende WK-wedstrijd van Mexico opgeroepen op een verantwoorde manier feest te vieren. Er vonden eerder meerdere dodelijke incidenten plaats.
11 uur geleden