EU wil gezamenlijk vaccin en middel tegen apenpokken inkopen
STOCKHOLM (ANP/RTR) - De Europese Unie heeft besloten tot de gezamenlijke aankoop van zowel een vaccin als een antiviraal middel tegen apenpokken. Dat zei de Zweedse vaccincoördinator Richard Bergstrom vrijdag tegen de Zweedse krant Dagens Nyheter.
Volgens de krant zou het gaan om het vaccin Imvanex en het antivirale middel Tecovirimat. Imvanex wordt geproduceerd door het Duitse bedrijf Nordic, Tecovirimat door het Amerikaanse Siga technologies. De EU heeft met beide farmaceutische producenten nog geen contract getekend, hoewel dit volgens Bergstrom "snel" kan gebeuren. "We zouden over een week of zo een contract moeten hebben", zei hij tegen de krant. "En misschien al wat beperkte leveringen in juni."
Imvanex is een vaccin tegen pokken, waaraan de apenpokken nauw verwant zijn. Het vaccin is in de VS goedgekeurd voor de preventie van zowel pokken als apenpokken. In de EU is Imvanex alleen goedgekeurd voor de bestrijding van pokken, hoewel artsen het ook kunnen voorschrijven voor apenpokken.
Eerder vrijdag liet de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) weten dat "snelle actie" vereist is voor een succesvolle aanpak van apenpokken in niet-endemische landen. Daarmee doelt de organisatie op landen buiten Afrika, waar het virus al langer voorkomt. Massale vaccinatie acht de WHO op dit moment echter niet nodig, wel gerichte vaccinatie voor wie nauwe contacten heeft met geïnfecteerde mensen. "Gevallenonderzoek, contactopsporing en thuisisolatie zijn nu de beste middelen", zei WHO-functionaris Rosamund Lewis.
Sinds begin mei zijn in negentien landen buiten Afrika meer dan tweehonderd vermoedelijke en bevestigde gevallen van apenpokken vastgesteld. De apenpokkenvariant die de huidige uitbraak veroorzaakt, heeft een sterftecijfer van ongeveer 1 procent. Tot nu toe zijn geen sterfgevallen gemeld.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Inwoners van Nederland, Caribisch Nederland voorop, zijn onvoldoende beschermd tegen de gezondheidsrisico's die klimaatverandering met zich meebrengt. De Gezondheidsraad (GR) en de Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR) maken dat duidelijk in een gezamenlijk advies. Groepen die het hardst worden geraakt, moeten als eerste worden geholpen, vinden ze.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis zegt dringend meer middelen nodig te hebben voor de bestrijding van de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo en buurlanden. Daarom is de hulporganisatie een inzameling begonnen via gironummer 7244.
3 dagen geledenGENÈVE (ANP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) haalt 3,4 miljoen dollar (ruim 2,9 miljoen euro) uit haar noodfonds om de uitbraak van het ebolavirus tegen te gaan. Het aantal besmettingen is verder opgelopen en zal naar verwachting blijven oplopen, aldus topman Tedros Adhanom Ghebreyesus.
3 dagen geledenGENÈVE (ANP/RTR/DPA) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft de ebola-uitbraak, veroorzaakt door het Bundibugyo-virus, in de Democratische Republiek Congo en Oeganda zondag uitgeroepen tot een internationale noodsituatie op het gebied van de volksgezondheid. Volgens de WHO voldoet de uitbraak echter nog niet aan de criteria voor een pandemische noodsituatie.
1 week geledenGENÈVE (ANP) - Het risico op hantavirus voor de wereldbevolking blijft laag. Dat laat topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vrijdagavond op X weten.
1 week geledenGENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip m/v Hondius zijn onderweg naar Nederland vooralsnog geen nieuwe mogelijke gevallen van hanta gemeld. Dat liet topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) weten na contact met de kapitein van het vaartuig.
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip Hondius die eerder deze week op de tweede en derde repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Bij aankomst zijn monsters afgenomen, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
1 week geleden