Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU wil draad oppakken voor handelsakkoord met India

EU wil draad oppakken voor handelsakkoord met India

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil de onderhandelingen met India hervatten over een groot handelsakkoord. Wanneer de EU-leiders zaterdag de Indiase premier Narendra Modi spreken, verwachten zij "een doorbraak", zeggen hoge EU-diplomaten.

De besprekingen over een veelomvattende handelsdeal werden in 2013 stilgelegd omdat Brussel en Delhi er niet in slaagden allerlei meningsverschillen te overbruggen. Maar de banden tussen de EU en India zijn de afgelopen jaren al nauwer geworden, zeggen de bronnen. Dat burgers in de tussentijd juist veel negatiever zijn gaan denken over zulke vrijhandelsakkoorden, zien zij niet als belemmering.

Brussel en Delhi zullen de onderhandelingen heropenen over handel, de bescherming van investeerders tegen bijvoorbeeld onvoorspelbaar overheidshandelen en over de bescherming van namen als parmaham en Opperdoezer Ronde. "Dit maakt de weg vrij voor een vrijhandelsakkoord tussen ons."

Protectionistische koers

De onderhandelingen strandden in 2013 omdat India naar de zin van de EU te veel vasthield aan zijn traditioneel wat protectionistische koers. Zo heft India flinke invoertarieven op voedingsmiddelen en auto's. Ook over patentrecht en de komst van Indiase werknemers naar Europa waren India en de EU het oneens.

Uit het aantrekken van de banden met India spreekt volgens de ingewijden de Europese waardering en erkenning voor de "natuurlijke bondgenoot", die ze in de "grootste democratie van de wereld" zien. Maar het is ook een signaal aan China, de grote buur en een belangrijke rivaal van India én van de EU. "China moet begrijpen dat het niet de enige speler in dit deel van de wereld is", zegt een hooggeplaatste EU-bron. Een eind vorig jaar met Peking gesloten investeringsakkoord blijft voorlopig op de plank liggen, na ruzie en sancties over en weer.

Geen wedstrijd

Het Verenigd Koninkrijk, dat sinds zijn vertrek uit de EU naarstig werkt aan nieuwe handelsakkoorden om te tonen dat het zelfstandig minstens zo goed af is, kondigde dinsdag al officiële onderhandelingen met India aan. Maar dat heeft niet meegewogen in de toenadering tussen de EU en India, bezwoer de Europese Commissie eerder al. "Dit is geen wedstrijd of race."

Tijdens de videotop met Modi zullen de EU-leiders en de Indiase premier de heropleving van de corona-epidemie bespreken die India te veel dreigt te worden. De EU wil ook afspreken het gesprek met Delhi over mensenrechten weer op te pakken, zeggen de bronnen.

Meer uit Buitenland

Meerderheid EU-parlement wil voorlopig niet stemmen over VS-deal

STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement wil voorlopig niet stemmen over de handelsdeal van de EU en de VS vanwege spanningen over Groenland. Dat hebben het centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten en liberale Renew laten weten, goed voor 401 van de ruim 700 zetels.

48 minuten geleden
Kyiv vreest honderden miljarden extra nodig te hebben voor leger

KYIV (ANP/DPA) - Kyiv vreest tot 700 miljard dollar (circa 600 miljard euro) aan steun nodig te hebben om de komende jaren zijn leger op peil te houden. Dat zei vicepremier Taras Katsjka in een panelgesprek tijdens het World Economic Forum in het Zwitserse Davos. Als de agressieve houding van Rusland jegens Europa en de wereld niet verandert, kunnen de kosten oplopen tot wel 700 miljard dollar, aldus de bewindsman.

1 uur geleden
NAVO is 'verzwakt' door Groenland-ruzie, stelt Macron

DAVOS (ANP/RTR/AFP) - De NAVO is "een verzwakte organisatie" door de ruzie met de Verenigde Staten over Groenland, vindt de Franse president Emmanuel Macron. De VS, de officieuze leider van de alliantie, willen het strategisch gelegen eiland per se van NAVO-bondgenoot Denemarken afnemen. Dat stuit op verontwaardigd verzet van Denemarken en zijn medestanders.

1 uur geleden
Traangas en vuurwerk bij boerenprotest bij Europees Parlement

STRAATSBURG (ANP) - Bij een boerenprotest bij het Europees Parlement in Straatsburg gooien demonstranten met vuurwerk naar de politie. De politie schiet op haar beurt met traangas. Er zijn honderden boeren bijeen voor een protest bij het parlement.

1 uur geleden
Macron roept investeerders naar Europa, dat beschermt tegen tiran

DAVOS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron roept investeerders op naar Europa te komen, waar de rechtsstaat en de wetenschap hen beschermen tegen tirannen en complotdenkers. Europa kan traag zijn en omslachtig, maar het is tenminste voorspelbaar, hield hij de CEO's, investeerders en hoogwaardigheidsbekleders op het World Economic Forum voor.

2 uur geleden
Spaanse minister gaat niet uit van sabotage als oorzaak treinramp

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse autoriteiten gaan na de treincrash met tientallen doden niet uit van sabotage. "De mogelijkheid van sabotage is nooit overwogen", verklaarde minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska. Hij zei dat al vanaf het begin wordt gekeken naar een technische oorzaak. "Er is nooit iets geweest dat op het tegendeel wijst."

2 uur geleden
Europarlement: Groenland is niet te koop, Trump moet gestopt

STRAATSBURG (ANP) - De dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Groenland in te nemen, is ook voor het Europees Parlement volstrekt onacceptabel. Dat geldt ook voor de extra importheffingen die Trump oplegt aan de landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Groenland is niet te koop en Trump moet worden gestopt, is de centrale boodschap.

2 uur geleden