
EU wil dit jaar een derde meer Oekraïense militairen trainen
TOLEDO (ANP) - De Europese Unie moet dit jaar 10.000 Oekraïense militairen extra trainen, vindt buitenlandchef Josep Borrell. Hij stelt voor het doel van 30.000 met een derde te verhogen.
De EU begon vorig najaar met militaire basistraining en een palet aan specialistische opleidingen voor bijvoorbeeld het opruimen van mijnen. De teller staat inmiddels op 25.000 afgeronde trainingen, zei Borrell na afloop van overleg met de defensieministers van de EU-landen. Eind oktober zou het oorspronkelijke doel al worden bereikt.
Maar een eind aan de oorlog is niet in zicht en er is meer nodig, denkt de hoogste diplomaat van de EU. Hij wil verder bezien of het opleiden van F-16-piloten en ander personeel om de gevechtsvliegtuigen in de lucht te houden in het Europese trainingsprogramma kan worden ingepast. Dat zou kunnen betekenen dat er bijvoorbeeld Europees geld vrijkomt voor de training. Die wordt nu nog gedragen door Nederland en andere landen van de zogenoemde straaljagercoalitie, die Oekraïne aan moderne gevechtsvliegtuigen wil helpen.
Het nieuwe Europese miljardenfonds ten bate van de verdediging van Oekraïne waar Borrell aan werkt moet nog dit jaar af zijn, stelt hij zich ten doel. Het zou de komende vier jaar goed zijn voor telkens 5 miljard euro, waardoor Oekraïne in totaal op 20 miljard moet kunnen rekenen. Nu leunt de EU voor bijvoorbeeld het vergoeden van wapenleveringen op een kleiner potje. Dat moet steeds weer worden bijgevuld, waardoor vooral Hongarije kan tegenstribbelen. Bovendien dreigen de andere brandhaarden waarvoor dat fonds ook bedoeld is er bekaaid af te komen.
Meer uit Buitenland
CAIRO/GAZA (ANP/RTR/AFP) - Door een Israëlische luchtaanval op een ziekenhuis in de Gazastrook is een bekende Palestijnse journalist gedood die door Israël ervan werd beschuldigd samen te werken met de Palestijnse beweging Hamas. Hij lag gewond in een ziekenhuis in het zuidelijke Khan Younis na een eerdere aanval, aldus het gezondheidsministerie in het gebied.
56 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische socialistische vakbond ACOD heeft dinsdag herhaaldelijk een campagnefilmpje Speak up for Palestine uitgezonden op VRT 1, waar ook het Eurovisie Songfestival wordt uitgezonden. De bond deed dat uit protest tegen de deelname van Israël aan het muziekevenement, meldde het Belgische VRT NWS.
1 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump stuurt zijn buitenlandminister Marco Rubio naar Turkije voor vredesoverleg later deze week met de Russen en Oekraïners. Het is nog onduidelijk hoe de Oekraïense en Russische delegatie zijn samengesteld.
2 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten heffen alle sancties tegen Syrië op. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigd. Volgens Trump dienden de sancties een belangrijke functie, maar moet Syrië nu verder.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nog enkele "problemen" moeten worden opgelost voordat de EU-lidstaten akkoord gaan met de lening van 150 miljard euro die de Europese Commissie wil aangaan voor defensie-investeringen. De Poolse minister van Financiën Andrzej Domański is echter optimistisch dat de lidstaten hiermee gaan instemmen. "Hopelijk wordt er in mei een besluit genomen", zei hij na afloop van een vergadering van EU-ministers van Financiën.
2 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag of donderdag een ontmoeting met zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan in Ankara. Zelensky reist deze week naar Turkije af voor mogelijk vredesoverleg met Rusland.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten staan open voor het compromisvoorstel om een deel van het hogere defensiebudget dat ze van NAVO-landen eisen te besteden aan bijvoorbeeld infrastructuur en cyberveiligheid. De nieuwe afspraken die op de top in Den Haag moeten worden gemaakt gaan "zeker over meer dan alleen raketten, tanks en houwitsers", zei de Amerikaanse NAVO-ambassadeur dinsdag.
2 uur geleden