EU wil dat Wereldhandelsorganisatie ruzie met China beslecht
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie neemt een volgende stap in twee handelsruzies met China. Ze vraagt de Wereldhandelsorganisatie (WTO) om de kwestie te beslechten.
De EU kaartte de conflicten over China's optreden tegen EU-land Litouwen en over de verdediging van Europese patenten begin dit jaar al bij de WTO aan. Het daaropvolgende overleg leverde niets op. Daarom vraagt zij nu in beide zaken om de instelling van een arbitragecommissie.
Mocht China dat afwijzen, dan zet de EU toch door en zal het opnieuw om zo'n panel vragen, kondigt de commissie vast aan. China kan dat dan niet nog een keer tegenhouden.
Nadelige gevolgen
China zit Litouwen dwars sinds de EU-lidstaat de betrekkingen met Taiwan aanhaalde. De regering in Beijing ziet het eiland als een afvallige provincie. Door "discriminerende en dwingende" importmaatregelen is de export van Litouwen naar China met 80 procent verminderd, zegt de Europese Commissie. Daarnaast zou China het moeilijk maken voor Europese bedrijven om hun recht te halen als Chinese rivalen er met hun vindingen vandoor gaan.
Beide zaken zijn "erg schadelijk voor het Europese bedrijfsleven", stelt de commissie. Dat China de handel met Litouwen bemoeilijkt heeft bovendien nadelige gevolgen voor de Europese gezamenlijke markt, die daardoor ontregeld zou raken.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.
8 uur geledenBEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.
10 uur geleden