Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU wil coronavaccin Valneva niet meer, bedrijf maakt herstelplan

EU wil coronavaccin Valneva niet meer, bedrijf maakt herstelplan

SAINT-HERBLAIN (ANP) - De Europese Commissie wil af van een voorwaardelijke overeenkomst over de aanschaf van coronavaccins van de Franse fabrikant Valneva. Het bedrijf heeft niet op tijd goedkeuring voor het vaccin weten te verkrijgen en dat is reden om het contract te ontbinden. Valneva laat weten dat het werkt aan een "herstelplan", in de hoop de deal te redden. Ook wil de vaccinmaker in gesprek gaan met individuele EU-lidstaten die nog wel interesse hebben. Het bewuste coronavaccin is op traditionele wijze gemaakt, op basis van onschadelijk gemaakte virusdeeltjes die het afweersysteem in gang zetten.

Voor sommige mensen die sceptisch zijn over de mRNA-vaccins van Pfizer en Moderna, of daar bijvoorbeeld overgevoelig op reageerden bij de eerste prik, zou dit vaccin mogelijk wel acceptabel zijn. Dat geldt overigens ook voor het vaccin van Novavax, dat is gebaseerd op eiwitten van het coronavirus. Ook dat is een techniek die al tientallen jaren beproefd is. Het Novavax-vaccin is sinds begin dit jaar beschikbaar in Nederland, maar er is nauwelijks animo voor.

De EU sloot eind vorig jaar een voorwaardelijk contract af met Valneva. Mits het vaccin goed zou werken en veilig bevonden zou worden door het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA), zouden lidstaten er dit jaar in totaal 27 miljoen doses van kunnen bestellen. De EU heeft het recht de overeenkomst te beëindigen als het vaccin 30 april 2022 nog geen positieve beoordeling heeft gekregen. Dat is niet gelukt en op 13 mei heeft Valneva te horen gekregen dat het dagelijks bestuur van de EU van plan is de deal te ontbinden. Volgens de afspraken heeft de fabrikant daarna nog dertig dagen om met een plan te komen. De EU zegt daar dan nog naar te willen kijken.

Valneva heeft begin mei nog informatie over het vaccin naar het EMA gestuurd. Het bedrijf gaat ervan uit dat die de openstaande vragen van de beoordelaars "adequaat beantwoorden". Als dat zo is, verwacht Valneva op zijn laatst in juni goedkeuring te krijgen van de toezichthouder.

Meer uit Buitenland

Warm welkom in Polen voor nieuwe Hongaarse leider Magyar

WARSCHAU (ANP/DPA/AFP) - De nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar is in Polen met ceremonieel vertoon ontvangen door zijn ambtgenoot Donald Tusk. Magyar versloeg vorige maand bij verkiezingen de langzittende leider Viktor Orbán en brengt nu zijn eerste bezoek aan het buitenland.

27 minuten geleden
NAVO-landen willen geen vast percentage aan Oekraïnesteun leveren

BRUSSEL (ANP) - De Europese NAVO-landen weigeren af te spreken elk een vaste bijdrage vrij te maken voor de steun aan Oekraïne, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij had "gedurfd" voorgesteld dat ze 0,25 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) voortaan aan Oekraïne zouden besteden, maar daar is te weinig steun voor.

50 minuten geleden
Opvarenden flotilla naar Ashdod gebracht

DEN HAAG (ANP) - De door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla worden naar de Israëlische havenstad Ashdod gebracht. Een woordvoerster van de Nederlandse delegatie bevestigt berichtgeving van de NOS dat ze dat te horen hebben gekregen van internationale organisaties en het ministerie van Buitenlandse Zaken.

53 minuten geleden
Oekraïne krijgt eerste 3,2 miljard van EU-lening uitbetaald

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt binnenkort de eerste uitbetaling van de EU-lening van 90 miljard, meldt de Europese Commissie. Het gaat om 3,2 miljard euro, dat voor 1 juli wordt uitbetaald.

58 minuten geleden
Frankrijk ziet geen bewijs van mijnen in Straat van Hormuz

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse autoriteiten hebben nog niet vastgesteld dat er mijnen zijn gelegd in de Straat van Hormuz. Dat zei minister van Defensie Catherine Vautrin tegen radiozender France Info. "Op dit moment heb ik geen zekerheid over dit onderwerp, maar we bereiden ons in ieder geval voor op de mogelijke noodzaak om mijnen te ruimen."

1 uur geleden
Xi en Poetin halen banden verder aan: meer samenwerking

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping en de Russische president Vladimir Poetin hebben in Beijing de banden tussen hun landen verder aangehaald met nieuwe samenwerkingsdocumenten. Ze zeiden daarnaast dat de relatie tussen hun landen van zeer hoog niveau was.

1 uur geleden
Inwoners Vilnius opgeroepen te schuilen vanwege dronemelding

VILNIUS (ANP/RTR) - Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius werden woensdag korte tijd opgeroepen te schuilen vanwege een dronemelding. Onder meer de Litouwse president en premier gaven gehoor aan die oproep, nadat ook in het parlement het luchtalarm was afgegaan, melden staatsmedia. Ook het vliegveld nabij de stad sloot enige tijd.

2 uur geleden