Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU wil coronavaccin Valneva niet meer, bedrijf maakt herstelplan

EU wil coronavaccin Valneva niet meer, bedrijf maakt herstelplan

SAINT-HERBLAIN (ANP) - De Europese Commissie wil af van een voorwaardelijke overeenkomst over de aanschaf van coronavaccins van de Franse fabrikant Valneva. Het bedrijf heeft niet op tijd goedkeuring voor het vaccin weten te verkrijgen en dat is reden om het contract te ontbinden. Valneva laat weten dat het werkt aan een "herstelplan", in de hoop de deal te redden. Ook wil de vaccinmaker in gesprek gaan met individuele EU-lidstaten die nog wel interesse hebben. Het bewuste coronavaccin is op traditionele wijze gemaakt, op basis van onschadelijk gemaakte virusdeeltjes die het afweersysteem in gang zetten.

Voor sommige mensen die sceptisch zijn over de mRNA-vaccins van Pfizer en Moderna, of daar bijvoorbeeld overgevoelig op reageerden bij de eerste prik, zou dit vaccin mogelijk wel acceptabel zijn. Dat geldt overigens ook voor het vaccin van Novavax, dat is gebaseerd op eiwitten van het coronavirus. Ook dat is een techniek die al tientallen jaren beproefd is. Het Novavax-vaccin is sinds begin dit jaar beschikbaar in Nederland, maar er is nauwelijks animo voor.

De EU sloot eind vorig jaar een voorwaardelijk contract af met Valneva. Mits het vaccin goed zou werken en veilig bevonden zou worden door het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA), zouden lidstaten er dit jaar in totaal 27 miljoen doses van kunnen bestellen. De EU heeft het recht de overeenkomst te beëindigen als het vaccin 30 april 2022 nog geen positieve beoordeling heeft gekregen. Dat is niet gelukt en op 13 mei heeft Valneva te horen gekregen dat het dagelijks bestuur van de EU van plan is de deal te ontbinden. Volgens de afspraken heeft de fabrikant daarna nog dertig dagen om met een plan te komen. De EU zegt daar dan nog naar te willen kijken.

Valneva heeft begin mei nog informatie over het vaccin naar het EMA gestuurd. Het bedrijf gaat ervan uit dat die de openstaande vragen van de beoordelaars "adequaat beantwoorden". Als dat zo is, verwacht Valneva op zijn laatst in juni goedkeuring te krijgen van de toezichthouder.

Meer uit Buitenland

New York Times wint zaak rond persvrijheid Pentagon

NEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.

55 minuten geleden
Trump overweegt militaire operaties Iran af te schalen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.

2 uur geleden
Trump sluit staakt-het-vuren in Iran uit

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.

5 uur geleden
VS sturen 2500 extra mariniers naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.

9 uur geleden
Regering VS wil geld terug van Harvard-universiteit

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.

10 uur geleden
Khamenei schuift aanvallen op Turkije en Oman af op Israël

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider Mojtaba Khamenei heeft ontkend dat zijn land verantwoordelijk is voor raket- en droneaanvallen op Turkije en Oman. Volgens hem zijn die aanvallen "onder valse vlag" opgezet door Israël, bedoeld om verdeeldheid in het Midden-Oosten te zaaien.

10 uur geleden
Levenslang voor Franse jihadist om genocide op Jezidi's

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.

11 uur geleden