EU werkt aan sancties tegen extremistische Israëlische kolonisten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie werkt aan sancties tegen Joodse kolonisten die zich gewelddadig gedragen op de Palestijnse Westelijke Jordaanoever. Een "brede meerderheid" van de EU-landen heeft daarom gevraagd, zegt demissionair buitenlandminister Hanke Bruins Slot.
De ogen waren sinds de oorlog tussen Israël en Hamas uitbrak vooral gericht op Gaza, maar ook over de Westoever groeien de zorgen. De wandaden van radicale bewoners van Joodse nederzettingen daar tegen Palestijnse buren kunnen het Midden-Oosten nog verder in brand zetten, vrezen Bruins Slot en heel wat EU-collega's.
De buitenlanddienst van de EU gaat nu kijken hoe die strafmaatregelen eruit zouden moeten zien, maar ze gaan mogelijk verder dan de inreisverboden die de VS heeft ingesteld. Het ligt volgens Bruins Slot "het meest voor de hand" om mensenrechtensancties tegen de kolonisten in stelling te brengen. De EU kan gestraften daarmee de toegang tot Europa ontzeggen en daar ondergebracht vermogen bevriezen.
Voorkomen escalatie
Of de strafmaatregelen er komen is toch nog maar de vraag. Daarvoor is de instemming van alle 27 EU-landen nodig, en lidstaten als Duitsland en enkele Midden-Europese landen voelen daar nog weinig voor. Maar Bruins Slot vindt de brede steun "eigenlijk best een behoorlijke stap", omdat "er nog geen concrete voorstellen liggen", zei ze na afloop van overleg met haar EU-collega's in Brussel.
Het intomen van de kolonisten is volgens Bruins Slot belangrijk om te voorkomen dat het conflict verder uit de hand loopt. "Je ziet dat door het extreme geweld van kolonisten het risico op extra geweld toeneemt" en dat bijvoorbeeld Hezbollah of anderen zich erin mengen. "Dat is een groot gevaar in de regio, ook voor Israël."
Bestuur Gazastrook
Bovendien tasten kolonisten het gezag van het Palestijnse bestuur op de Westoever aan. Die zogeheten Palestijnse Autoriteit is nu juist nodig om na het verdrijven van Hamas het bestuur over de Gazastrook over te nemen. Als die wordt verzwakt, "is het risico heel groot dat extremistische organisaties als Hamas de plaats zullen innemen en dat is het laatste wat ik als Nederland zou willen".
Onder andere België en Frankrijk denken er al over om gewelddadige kolonisten te weren. Maar dat gaat eigenhandig moeilijk, omdat reizigers via andere EU-landen vrije toegang hebben.
Hamas
De EU-buitenlanddienst gaat ook speciale sancties opstellen tegen Hamas. Ook al geldt die al als terroristische organisatie en zijn bijvoorbeeld al haar tegoeden daarom al bevroren.
Meer uit Buitenland
BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.
6 uur geledenBEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.
7 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.
8 uur geledenNANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.
9 uur geleden