EU werkt aan sancties tegen extremistische Israëlische kolonisten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie werkt aan sancties tegen Joodse kolonisten die zich gewelddadig gedragen op de Palestijnse Westelijke Jordaanoever. Een "brede meerderheid" van de EU-landen heeft daarom gevraagd, zegt demissionair buitenlandminister Hanke Bruins Slot.
De ogen waren sinds de oorlog tussen Israël en Hamas uitbrak vooral gericht op Gaza, maar ook over de Westoever groeien de zorgen. De wandaden van radicale bewoners van Joodse nederzettingen daar tegen Palestijnse buren kunnen het Midden-Oosten nog verder in brand zetten, vrezen Bruins Slot en heel wat EU-collega's.
De buitenlanddienst van de EU gaat nu kijken hoe die strafmaatregelen eruit zouden moeten zien, maar ze gaan mogelijk verder dan de inreisverboden die de VS heeft ingesteld. Het ligt volgens Bruins Slot "het meest voor de hand" om mensenrechtensancties tegen de kolonisten in stelling te brengen. De EU kan gestraften daarmee de toegang tot Europa ontzeggen en daar ondergebracht vermogen bevriezen.
Voorkomen escalatie
Of de strafmaatregelen er komen is toch nog maar de vraag. Daarvoor is de instemming van alle 27 EU-landen nodig, en lidstaten als Duitsland en enkele Midden-Europese landen voelen daar nog weinig voor. Maar Bruins Slot vindt de brede steun "eigenlijk best een behoorlijke stap", omdat "er nog geen concrete voorstellen liggen", zei ze na afloop van overleg met haar EU-collega's in Brussel.
Het intomen van de kolonisten is volgens Bruins Slot belangrijk om te voorkomen dat het conflict verder uit de hand loopt. "Je ziet dat door het extreme geweld van kolonisten het risico op extra geweld toeneemt" en dat bijvoorbeeld Hezbollah of anderen zich erin mengen. "Dat is een groot gevaar in de regio, ook voor Israël."
Bestuur Gazastrook
Bovendien tasten kolonisten het gezag van het Palestijnse bestuur op de Westoever aan. Die zogeheten Palestijnse Autoriteit is nu juist nodig om na het verdrijven van Hamas het bestuur over de Gazastrook over te nemen. Als die wordt verzwakt, "is het risico heel groot dat extremistische organisaties als Hamas de plaats zullen innemen en dat is het laatste wat ik als Nederland zou willen".
Onder andere België en Frankrijk denken er al over om gewelddadige kolonisten te weren. Maar dat gaat eigenhandig moeilijk, omdat reizigers via andere EU-landen vrije toegang hebben.
Hamas
De EU-buitenlanddienst gaat ook speciale sancties opstellen tegen Hamas. Ook al geldt die al als terroristische organisatie en zijn bijvoorbeeld al haar tegoeden daarom al bevroren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
24 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
57 minuten geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
2 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij een grote synagoge in West Bloomfield in de Amerikaanse staat Michigan is sprake van een situatie met een "actieve schutter", meldt de lokale politie op X. Onduidelijk is of er slachtoffers zijn. Bij de synagoge zou onder meer een basisschool en voorschoolse opvang zijn gevestigd. Volgens lokale media zouden die op het moment geopend zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sinds het begin van de oorlog in Iran 6000 doelen geraakt in het land, meldt het Amerikaanse centrale commando in de regio, CENTCOM, op X. Daarnaast zouden meer dan negentig Iraanse schepen zijn beschadigd of vernietigd bij de aanvallen, waaronder dertig mijnenleggers.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - Roemenië en Oekraïne gaan samen drones maken, hebben ze afgesproken. Ook gaan ze nauwer samenwerken bij de energievoorziening.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran is niet bezig met het leggen van zeemijnen in de Straat van Hormuz, benadrukte de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi. "Helemaal niet, dit is niet waar." De Verenigde Staten stelden eerder deze week zestien mijnenleggers in de buurt van de strategische waterweg te hebben uitgeschakeld, al zei president Donald Trump dat er geen aanwijzingen waren dat het land mijnen zou hebben gelegd.
3 uur geleden