Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU werkt aan sancties tegen extremistische Israëlische kolonisten

EU werkt aan sancties tegen extremistische Israëlische kolonisten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie werkt aan sancties tegen Joodse kolonisten die zich gewelddadig gedragen op de Palestijnse Westelijke Jordaanoever. Een "brede meerderheid" van de EU-landen heeft daarom gevraagd, zegt demissionair buitenlandminister Hanke Bruins Slot.

De ogen waren sinds de oorlog tussen Israël en Hamas uitbrak vooral gericht op Gaza, maar ook over de Westoever groeien de zorgen. De wandaden van radicale bewoners van Joodse nederzettingen daar tegen Palestijnse buren kunnen het Midden-Oosten nog verder in brand zetten, vrezen Bruins Slot en heel wat EU-collega's.

De buitenlanddienst van de EU gaat nu kijken hoe die strafmaatregelen eruit zouden moeten zien, maar ze gaan mogelijk verder dan de inreisverboden die de VS heeft ingesteld. Het ligt volgens Bruins Slot "het meest voor de hand" om mensenrechtensancties tegen de kolonisten in stelling te brengen. De EU kan gestraften daarmee de toegang tot Europa ontzeggen en daar ondergebracht vermogen bevriezen.

Voorkomen escalatie

Of de strafmaatregelen er komen is toch nog maar de vraag. Daarvoor is de instemming van alle 27 EU-landen nodig, en lidstaten als Duitsland en enkele Midden-Europese landen voelen daar nog weinig voor. Maar Bruins Slot vindt de brede steun "eigenlijk best een behoorlijke stap", omdat "er nog geen concrete voorstellen liggen", zei ze na afloop van overleg met haar EU-collega's in Brussel.

Het intomen van de kolonisten is volgens Bruins Slot belangrijk om te voorkomen dat het conflict verder uit de hand loopt. "Je ziet dat door het extreme geweld van kolonisten het risico op extra geweld toeneemt" en dat bijvoorbeeld Hezbollah of anderen zich erin mengen. "Dat is een groot gevaar in de regio, ook voor Israël."

Bestuur Gazastrook

Bovendien tasten kolonisten het gezag van het Palestijnse bestuur op de Westoever aan. Die zogeheten Palestijnse Autoriteit is nu juist nodig om na het verdrijven van Hamas het bestuur over de Gazastrook over te nemen. Als die wordt verzwakt, "is het risico heel groot dat extremistische organisaties als Hamas de plaats zullen innemen en dat is het laatste wat ik als Nederland zou willen".

Onder andere België en Frankrijk denken er al over om gewelddadige kolonisten te weren. Maar dat gaat eigenhandig moeilijk, omdat reizigers via andere EU-landen vrije toegang hebben.

Hamas

De EU-buitenlanddienst gaat ook speciale sancties opstellen tegen Hamas. Ook al geldt die al als terroristische organisatie en zijn bijvoorbeeld al haar tegoeden daarom al bevroren.

Meer uit Buitenland

Zelensky: meer dan 200 Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.

2 uur geleden
VS doodden 157 mensen bij aanvallen op vermeende drugsboten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.

2 uur geleden
Sheinbaum blij met erkenning Spaanse koning voor misstanden

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".

3 uur geleden
Starmer verzekert Zelensky van Britse steun

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft Volodymyr Zelensky verzekerd dat "de focus op Oekraïne moet blijven liggen". Hij deed dit tijdens een bezoek van de Oekraïense president aan Downing Street 10. "Er is overduidelijk een conflict gaande in Iran, in het Midden-Oosten, maar we kunnen niet uit het oog verliezen wat er aan de gang is in Oekraïne, of de noodzaak van onze steun", aldus Starmer voorafgaand aan hun privégesprek.

3 uur geleden
Drie Libanese militairen omgekomen bij Israëlische luchtaanvallen

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen in het zuiden van Libanon zijn in totaal drie Libanese militairen omgekomen. Dat meldt het Libanese leger op X. Het zou gaan om twee verschillende aanvallen rond de stad Nabatieh.

4 uur geleden
Trump: we hebben hulp van NAVO-landen niet nodig in Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de hulp van de NAVO-bondgenoten "niet langer nodig" in de oorlog in het Midden-Oosten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Hij zegt dat hij door de meeste van de "NAVO-'bondgenoten'" is geïnformeerd dat ze niet betrokken willen worden bij de Amerikaanse militaire operatie.

4 uur geleden
Netanyahu: dood Larijani stap richting omverwerping regime

JERUZALEM (ANP/AFP) - De dood van de Iraanse veiligheidschef Ali Larijani maakt deel uit van Israëlische inspanningen om Iraniërs de kans te geven hun regering af te zetten. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap.

5 uur geleden