Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU werkt aan extra sancties voor Iran om aanval op Israël

EU werkt aan extra sancties voor Iran om aanval op Israël

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie werkt aan nieuwe sancties voor Iran. De EU moet het land in het vervolg ook kunnen straffen voor het leveren van wapens aan strijdgroepen die het opnemen tegen Israël, zoals Hamas en Hezbollah. Of tegen de westerse koopvaardij, zoals de Jemenitische Houthi-rebellen. Ook het leveren van raketten aan Rusland om daarmee Oekraïne te bestoken mag niet meer ongestraft, vinden de EU-landen.

De buitenlandministers van de EU-landen zouden graag nieuwe maatregelen tegen Iran zien, maakt buitenlandchef Josep Borrell op uit een ingelaste videovergadering. Die was belegd na de grootscheepse Iraanse aanval op Israël van afgelopen weekend. Iran zette bij die aanval tientallen drones en raketten in, al troffen die geen doel.

De EU kan Iran al sancties opleggen voor het leveren van drones aan Rusland en heeft dat ook al gedaan. Die strafmaatregelen kan de EU misschien uitbreiden, oppert Borrell. Voor het aanmerken van de Iraanse Revolutionaire Garde als terroristische organisatie, zoals Nederland al geruime tijd bepleit, ziet hij nog altijd geen mogelijkheden.

Buitenlanddienst

De buitenlanddienst van de EU, waarvan Borrell de baas is, gaat de nieuwe sanctie-arsenalen voorbereiden. Als de EU-landen die goedkeuren, kunnen ze de strafmaatregelen vervolgens in stelling brengen. Tegen Iraanse personen en organisaties die wapentuig aan de Houthi's of Hamas leveren bijvoorbeeld.

Ook de VS werken aan nieuwe sancties voor Iran. Minister van Financiën Janet Yellen verwacht die "de komende dagen".

Westerse sancties

Iran zucht al jaren onder zware westerse sancties. Borrell ontraadde verdere strafmaatregelen lange tijd, om Iran niet nog verder van de EU te vervreemden. Dat zou de genadeklap kunnen zijn voor bijvoorbeeld het zieltogende overleg over het Iraanse atoomprogramma.

Demissionair premier Mark Rutte zei in een Kamerdebat over de EU-top dat hij daar zal pleiten voor extra maatregelen tegen Iran. Nederland wil onder meer uitbreiding van sancties tegen de Iraanse drone-industrie. Ook gaat Rutte opnieuw oproepen om de Revolutionaire Garde op de terrorismelijst te zetten. "Daar is tot nu toe geen draagvlak voor", aldus Rutte. Ook zijn er juridische bezwaren. Rutte zei dat er gevraagd wordt om een nieuw juridisch advies om de Revolutionaire Garde op die lijst te krijgen.

Meer uit Buitenland

Poetin ziet nog geen reden om Zelensky persoonlijk te spreken

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin ziet vooralsnog geen reden om persoonlijk zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky te ontmoeten. Die publiceerde donderdag een open brief aan de Russische leider met dat verzoek en de vraag om een concrete afspraak te maken.

4 uur geleden
Ook Von der Leyen staat open voor flexibel toetredingsproces EU

TIVAT (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen staat open voor een "dynamischer" toetredingsproces voor landen die lid willen worden van de Europese Unie. Ze zei na de top van de EU en de Westelijke Balkan dat de wens is om hervormingen van toekomstige leden te belonen met "echte integratie" in de EU.

4 uur geleden
Ierland legt twee Israëlische ministers inreisverbod op

DUBLIN (ANP/AFP) - Ierland heeft een inreisverbod afgekondigd voor de Israëlische ministers Itamar Ben-Gvir (Nationale Veiligheid) en Bezalel Smotrich (Financiën). Beiden staan te boek als extreem in hun opvattingen. Premier Micheál Martin zei eerder al met maatregelen te komen tegen Israëlische functionarissen die volgens Ierland het conflict in Gaza aanwakkeren.

4 uur geleden
NASA-astronauten moeten schuilen tijdens reparatie lek aan ISS

WASHINGTON (ANP) - Astronauten aan boord van het internationale ruimtestation ISS hebben de opdracht gekregen te schuilen in hun ruimtevaartuig en zich voor te bereiden op een mogelijke evacuatie, meldt een woordvoerder van NASA op X. Het gaat om een voorzorgsmaatregel, terwijl de Russische bemanning van het ruimtestation probeert een steeds groter wordend lek in hun deel van het ISS te dichten.

5 uur geleden
Oekraïne bevestigt dat het controle verloor over zeedrone

KYIV (ANP/RTR) - De marine van Oekraïne heeft bevestigd dat een Oekraïense zeedrone naar Roemenië is gevaren. Het onbemande vaartuig zou op de Zwarte Zee van koers zijn geraakt door Russische elektronische oorlogsvoering.

7 uur geleden
Arts Mette-Marit: toestand is verslechterd, het is gevaarlijk

OSLO (ANP) - De gezondheidstoestand van de Noorse kroonprinses Mette-Marit is het afgelopen jaar flink achteruitgegaan. Er is veel meer littekenweefsel in de longen gekomen en haar longfunctie is de afgelopen drie maanden flink teruggevallen. Tijdens een persconferentie noemde hoofdarts en longspecialist Are Holm van het Rikshospitalet de situatie "gevaarlijk".

7 uur geleden
Libanese politicus: vertrek Hezbollah als Israël hetzelfde doet

BEIROET (ANP/RTR) - De Libanese parlementsvoorzitter Nabih ‌Berri ⁠zegt dat Hezbollah zich wat hem betreft kan terugtrekken uit het zuiden van Libanon, als Israëlische militairen daar tegelijkertijd ook vertrekken. Berri is een bondgenoot van Hezbollah en wordt gezien als een tussenpersoon. Hezbollah is niet bij vredesgesprekken betrokken, maar speelt wel een rol bij het beëindigen van de gevechten.

8 uur geleden