EU werkt aan extra sancties voor Iran om aanval op Israël
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie werkt aan nieuwe sancties voor Iran. De EU moet het land in het vervolg ook kunnen straffen voor het leveren van wapens aan strijdgroepen die het opnemen tegen Israël, zoals Hamas en Hezbollah. Of tegen de westerse koopvaardij, zoals de Jemenitische Houthi-rebellen. Ook het leveren van raketten aan Rusland om daarmee Oekraïne te bestoken mag niet meer ongestraft, vinden de EU-landen.
De buitenlandministers van de EU-landen zouden graag nieuwe maatregelen tegen Iran zien, maakt buitenlandchef Josep Borrell op uit een ingelaste videovergadering. Die was belegd na de grootscheepse Iraanse aanval op Israël van afgelopen weekend. Iran zette bij die aanval tientallen drones en raketten in, al troffen die geen doel.
De EU kan Iran al sancties opleggen voor het leveren van drones aan Rusland en heeft dat ook al gedaan. Die strafmaatregelen kan de EU misschien uitbreiden, oppert Borrell. Voor het aanmerken van de Iraanse Revolutionaire Garde als terroristische organisatie, zoals Nederland al geruime tijd bepleit, ziet hij nog altijd geen mogelijkheden.
Buitenlanddienst
De buitenlanddienst van de EU, waarvan Borrell de baas is, gaat de nieuwe sanctie-arsenalen voorbereiden. Als de EU-landen die goedkeuren, kunnen ze de strafmaatregelen vervolgens in stelling brengen. Tegen Iraanse personen en organisaties die wapentuig aan de Houthi's of Hamas leveren bijvoorbeeld.
Ook de VS werken aan nieuwe sancties voor Iran. Minister van Financiën Janet Yellen verwacht die "de komende dagen".
Westerse sancties
Iran zucht al jaren onder zware westerse sancties. Borrell ontraadde verdere strafmaatregelen lange tijd, om Iran niet nog verder van de EU te vervreemden. Dat zou de genadeklap kunnen zijn voor bijvoorbeeld het zieltogende overleg over het Iraanse atoomprogramma.
Demissionair premier Mark Rutte zei in een Kamerdebat over de EU-top dat hij daar zal pleiten voor extra maatregelen tegen Iran. Nederland wil onder meer uitbreiding van sancties tegen de Iraanse drone-industrie. Ook gaat Rutte opnieuw oproepen om de Revolutionaire Garde op de terrorismelijst te zetten. "Daar is tot nu toe geen draagvlak voor", aldus Rutte. Ook zijn er juridische bezwaren. Rutte zei dat er gevraagd wordt om een nieuw juridisch advies om de Revolutionaire Garde op die lijst te krijgen.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Hongaarse overheid wil de grondwet aanpassen om president Tamás Sulyok te kunnen afzetten. Dat zegt de onlangs verkozen premier Péter Magyar na een ontmoeting met de president, die zelf niet wil opstappen.
6 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft sinds het begin van de oorlog tegen de VS en Israël zeker twintig Amerikaanse militaire locaties beschadigd, blijkt uit satellietbeelden die de BBC heeft onderzocht. Dit suggereert dat de tegenaanvallen van Iran omvangrijker zijn geweest dan de Verenigde Staten tot nu toe hebben beweerd.
11 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het staken van de vijandelijkheden in Libanon blijft een harde eis voor een vredesdeal met de VS, benadrukt Iran. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken spreekt in de wekelijkse persbriefing van een "essentiële voorwaarde" om de oorlog te beëindigen.
46 minuten geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn krijgsmacht (IDF) de opdracht gegeven aanvallen uit te voeren op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet, waar de Hezbollah-beweging in feite aan de macht is.
1 uur geledenGENUA (ANP) - De 20-jarige man die vast kwam te zitten in een grot in het noorden van Italië is na twaalf uur gered, meldden Italiaanse media. Een rotsblok brak op 120 meter diepte af en kwam op zijn voet terecht. Hij zat sinds zondagmiddag vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti in de provincie Cuneo.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse marine heeft een tanker onderschept uit Rusland die onder internationale sancties viel, meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Dit gebeurde volgens hem in de Atlantische Oceaan, in internationale wateren. Onder meer het VK zou bij de operatie hebben geholpen.
2 uur geledenWASHINGTON/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdag en zondag aanvallen uitgevoerd op Iraanse doelen. Radars en commandocentra in de buurt van de Straat van Hormuz die door de Iraniërs worden gebruikt bij droneaanvallen zijn getroffen, meldt het Amerikaanse leger maandagochtend vroeg.
4 uur geleden