EU-voorzitters hekelen geweld tegen Wit-Russische demonstranten
BRUSSEL (ANP) - De voorzitters van de Europese Commissie en de Europese Raad hebben kritiek geuit op het geweld tegen demonstranten in Wit-Rusland. Ursula von der Leyen en Charles Michel roepen het autocratische regime in Minsk op de fundamentele rechten en vrijheden te respecteren.
Tijdens en na de presidentsverkiezingen van zondag kwam het op tal van plekken in Wit-Rusland tot confrontaties tussen de politie en demonstranten. Er zijn ongeveer 3000 betogers opgepakt. Ook zou een demonstrant zijn omgekomen en zouden er tientallen gewond zijn geraakt.
De kiescommissie heeft zittend president Alexander Loekasjenko tot winnaar uitgeroepen. Oppositieleidster en tegenkandidaat Svetlana Tichanovskaja erkent de uitslag niet en roept op tot een hertelling van de stemmen.
Accuraat tellen
Voor gewelddadige onderdrukking van vreedzame demonstranten is geen plaats in Europa, twitterde Von der Leyen. Zij roept de Wit-Russische autoriteiten op de verkiezingsresultaten accuraat te tellen en publiceren.
EU-buitenlandchef Josep Borrell en EU-commissaris Olivér Várhelyi (Nabuurschap) spreken in een verklaring van "onevenredig en onaanvaardbaar geweld van de staat tegen vreedzame demonstranten". Zij roepen op tot hun onmiddellijke vrijlating.
Onder meer de liberale fractie in het Europees Parlement hekelt de "politieke repressie" en wil sancties tegen Wit-Russische functionarissen. De EU haalde in 2016 170 Wit-Russen onder wie Loekasjenko van de sanctielijst.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse functionarissen bevestigen dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig is neergehaald in Iran, meldt The New York Times. Eerder zei Iran een Amerikaanse F-35 te hebben neergehaald, maar op beelden lijkt het eerder te gaan om een F-15.
28 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn land "met iets meer tijd makkelijk de Straat van Hormuz kan heropenen." Door een Iraanse blokkade varen nauwelijks nog schepen door de zeestraat, die van groot belang is voor de internationale handel.
1 uur geledenBUSHEHR (ANP/RTR) - Een opslagplaats met daarin hulpgoederen en hulpvoertuigen is geraakt door een droneaanval, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). Donderdag zei die organisatie nog zich zorgen te maken om de verslechterde humanitaire situatie in Iran.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Vicepresident JD Vance zal voortaan verantwoordelijk zijn voor fraudebestrijding in de VS. Op Truth Social schrijft president Donald Trump dat Vance in die rol voortaan bekend zal staan als "fraude-tsaar".
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ma Xingrui, lid van het Chinese politburo en voormalig leider van de Communistische Partij in Xinjiang, wordt onderzocht door het anti-corruptieorgaan van de partij, melden Chinese media. Voor zover bekend is hij nog niet uit zijn functie gezet.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Bij de grootschalige Russische aanval op Oekraïne zijn zeker zes mensen omgekomen, melden de autoriteiten. Sinds donderdag 18.00 uur gaat Oekraïne gebukt onder een grote reeks Russische drone- en raketaanvallen. Die hielden ook gedurende vrijdagochtend aan.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Er zijn menselijke resten gevonden op het Thaise vrachtschip dat vorige maand in de Straat van Hormuz werd aangevallen door Iran. Eerder werd bekend dat drie bemanningsleden vermist waren.
4 uur geleden