Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-voorzitter Tusk: Europa moet voor eigen veiligheid zorgen

EU-voorzitter Tusk: Europa moet voor eigen veiligheid zorgen

STRAATSBURG (ANP) - De Poolse premier Donald Tusk vindt dat Europa moet ophouden aan de VS te vragen wat zij kunnen doen om Europa veilig te houden. "Stel die vraag aan uzelf. Wat kunnen wij doen voor onze eigen veiligheid?", zei Tusk woensdag in het Europees Parlement. Zowel de EU-lidstaten als de Europese Unie moeten "veel meer geld pompen in de defensie", vindt Tusk. "Dat hoeft niet per se voor altijd."

Tusk lichtte in Straatsburg de prioriteiten toe van het Poolse voorzitterschap van de Europese Unie het komende halfjaar. Veiligheid staat daarbij bovenaan, waaronder buitenlandse veiligheid, zei de Poolse premier.

Bedreigingen moeten worden benoemd en aangepakt, betoogde Tusk. "Het is genoeg geweest met de handen in de zakken te steken."

Investeren

Polen besteedt bijna 5 procent van het bruto binnenlands product aan defensie, zei de Poolse premier. Het gemiddelde van de Europese NAVO-bondgenoten ligt rond de 2 procent. Zowel NAVO-baas Mark Rutte als Donald Trump heeft gezegd dat die uitgaven fors omhoog moeten. Rutte zinspeelt op 3 procent terwijl Trump 5 procent eist.

"Als Europa wil overleven, moeten we investeren in defensie", zei Tusk. Een nieuwe grote oorlog op het Europese continent, zoals de Tweede Wereldoorlog, moet volgens hem worden voorkomen. "Dat betekent dat we allemaal genoeg gewapend moeten zijn. Gewapend met wapens, maar ook mentaal gewapend."

Europees leger

Tusk schuwde in zijn toespraak geen grote woorden. "De toekomst van Oekraïne hangt ervan af, maar ook de toekomst van heel Europa. En in zekere mate misschien ook de toekomst van de hele wereld zoals wij die kennen."

De vorming van een Europees leger is volgens Tusk een slecht idee. "Want wie zal dan aan het hoofd van dat leger staan? Waar moet dat leger naartoe? Waar wordt het ingezet? Want ik denk dat Boedapest dat leger een andere kant op zou sturen dan Warschau." In plaats van dergelijke "waanbeelden" moet iedereen volgens de Poolse premier beseffen dat Europees geld en Europese inspanningen voor een veiligere buitengrens moeten zorgen.

Meer uit Buitenland

Gezondheidszorg in Gaza stort volgens Rode Kruis verder in

GAZA-STAD (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt dat de gezondheidszorg in Gaza "onder de radar steeds verder afbrokkelt". De Palestijnse Rode Halve Maan kampt met een structureel tekort aan medicatie, medische apparatuur, voedsel en tenten. Volgens cijfers van de organisatie zijn nog 20 van de 240 medische posten en klinieken in de Gazastrook deels operationeel en van de 33 ziekenhuizen zijn er nog vijf die functioneren.

1 uur geleden
Netanyahu wil op termijn zonder Amerikaanse militaire steun

NEW YORK (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu hoopt op termijn zonder Amerikaanse militaire steun te kunnen. Dat zei hij in de nacht van zondag op maandag in een interview met CBS News. In het tv-programma 60 Minutes zei Netanyahu dat Israël jaarlijks zo'n 3,8 miljard dollar aan Amerikaanse militaire steun krijgt en dat het zijns inziens "absoluut" het juiste moment is om daar verandering in te brengen.

1 uur geleden
Amerikaan test 'mild positief' op hantavirus na evacuatie Hondius

WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaan die geëvacueerd is van het cruiseschip de m/v Hondius en onderweg is naar de VS test "mild positief" op het hantavirus, meldt het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid in de nacht van zondag op maandag in een verklaring. Het ministerie treedt niet in details over wat deze "milde" positieve test inhoudt.

3 uur geleden
Thaise oud-premier vrijgelaten uit gevangenis

BANGKOK (ANP/AFP/RTR) - De Thaise oud-premier Thaksin Shinawatra is maandag vervroegd vrijgelaten uit de gevangenis, melden verslaggevers buiten het gebouw. Shinawatra werd in september 2025 veroordeeld tot een jaar cel voor corruptie en machtsmisbruik tijdens zijn tijd als premier van 2001 tot 2006.

5 uur geleden
Lichaam vermiste Amerikaanse militair gevonden voor kust Marokko

TAN TAN (ANP/AFP/RTR) - Voor de kust van Marokko is dit weekend het lichaam gevonden van een van de twee Amerikaanse militairen die daar ruim een week geleden vermist raakten tijdens een militaire oefening. Reddingswerkers troffen het lichaam in zee bij Tan Tan in het zuiden van Marokko zaterdagochtend aan, vlak bij de plek waar het 27-jarige slachtoffer vermist raakte, meldden het Marokkaanse en Amerikaanse leger.

5 uur geleden
Britse minister dankt Nederland na repatriatie passagiers Hondius

LONDEN (ANP) - Twintig Britse passagiers van de m/v Hondius zijn zondagavond vanuit Tenerife teruggekeerd in Groot-Brittannië. De repatriëringsvlucht landde in Manchester, waarna de passagiers zijn overgebracht naar het ziekenhuis Arrowe Park even buiten Liverpool, meldt Sky News. Die medische faciliteit werd begin 2020 ook gebruikt om besmette coronapassagiers vanuit China te behandelen.

7 uur geleden
Trump noemt Iraans vredesvoorstel volkomen onacceptabel

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het Iraanse voorstel aan de Verenigde Staten "volkomen onacceptabel". "Ik heb zojuist de reactie gelezen van de zogenaamde 'vertegenwoordigers' van Iran. Ik vind het niets - volkomen onacceptabel!" schrijft hij deels in hoofdletters op Truth Social. De president lichtte zijn oordeel niet toe.

8 uur geleden