
EU-voorzitter Tusk: Europa moet voor eigen veiligheid zorgen
STRAATSBURG (ANP) - De Poolse premier Donald Tusk vindt dat Europa moet ophouden aan de VS te vragen wat zij kunnen doen om Europa veilig te houden. "Stel die vraag aan uzelf. Wat kunnen wij doen voor onze eigen veiligheid?", zei Tusk woensdag in het Europees Parlement. Zowel de EU-lidstaten als de Europese Unie moeten "veel meer geld pompen in de defensie", vindt Tusk. "Dat hoeft niet per se voor altijd."
Tusk lichtte in Straatsburg de prioriteiten toe van het Poolse voorzitterschap van de Europese Unie het komende halfjaar. Veiligheid staat daarbij bovenaan, waaronder buitenlandse veiligheid, zei de Poolse premier.
Bedreigingen moeten worden benoemd en aangepakt, betoogde Tusk. "Het is genoeg geweest met de handen in de zakken te steken."
Investeren
Polen besteedt bijna 5 procent van het bruto binnenlands product aan defensie, zei de Poolse premier. Het gemiddelde van de Europese NAVO-bondgenoten ligt rond de 2 procent. Zowel NAVO-baas Mark Rutte als Donald Trump heeft gezegd dat die uitgaven fors omhoog moeten. Rutte zinspeelt op 3 procent terwijl Trump 5 procent eist.
"Als Europa wil overleven, moeten we investeren in defensie", zei Tusk. Een nieuwe grote oorlog op het Europese continent, zoals de Tweede Wereldoorlog, moet volgens hem worden voorkomen. "Dat betekent dat we allemaal genoeg gewapend moeten zijn. Gewapend met wapens, maar ook mentaal gewapend."
Europees leger
Tusk schuwde in zijn toespraak geen grote woorden. "De toekomst van Oekraïne hangt ervan af, maar ook de toekomst van heel Europa. En in zekere mate misschien ook de toekomst van de hele wereld zoals wij die kennen."
De vorming van een Europees leger is volgens Tusk een slecht idee. "Want wie zal dan aan het hoofd van dat leger staan? Waar moet dat leger naartoe? Waar wordt het ingezet? Want ik denk dat Boedapest dat leger een andere kant op zou sturen dan Warschau." In plaats van dergelijke "waanbeelden" moet iedereen volgens de Poolse premier beseffen dat Europees geld en Europese inspanningen voor een veiligere buitengrens moeten zorgen.
Meer uit Buitenland
HOBART (ANP) - In de Australische eilandstaat Tasmanië zijn 157 orka's gestrand. Ongeveer 136 van de dieren, die tot de dolfijnfamilie behoren, leven volgens lokale autoriteiten nog. Zeebiologen, dierenartsen en vrijwilligers proberen de orka's in leven te houden, in de hoop dat ze kunnen terugkeren naar diepere wateren.
3 uur geledenBRASILIA (ANP) - De hoogste aanklager van Brazilië heeft aanklachten ingediend tegen Jair Bolsonaro, waarin hij beweert dat de voormalige president een poging tot staatsgreep heeft gedaan na zijn verlies bij de verkiezingen van 2022. Bolsonaro zou op de hoogte zijn geweest van een plan om de pas gekozen president Luiz Inacio Lula da Silva ('Lula'), vicepresident Geraldo Alckmin en opperrechter Alexandre de Moraes te vermoorden.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het ministerie van Justitie opgedragen alle resterende aanklagers uit het tijdperk van zijn voorganger Joe Biden te ontslaan. Als reden voor het besluit voerde hij aan dat het ministerie "als nooit tevoren gepolitiseerd" is.
7 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij "zekerder" is over het kunnen beëindigen van de oorlog in Oekraïne, na een overleg tussen Amerikaanse en Russische delegaties dinsdag in Saudi-Arabië. Dat was het eerste topoverleg tussen de twee landen in jaren.
10 uur geledenRIGA (ANP/DPA) - Letland gaat de komende jaren flink meer uitgeven aan defensie. In 2027 moeten de uitgaven gelijk zijn aan 5 procent van het bruto binnenlands product (bbp), wat ver boven de NAVO-norm van 2 procent ligt.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - De Franse president Emmanuel Macron bevestigt dat hij woensdag opnieuw een overleg over Oekraïne houdt. Deze vergadering wordt volgens hem bijgewoond door "verschillende Europese en niet-Europese staten".
12 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Franciscus heeft een dubbele longontsteking opgelopen. De 88-jarige leider van de Rooms-Katholieke Kerk werd vrijdag met bronchitis in het ziekenhuis opgenomen. Zijn gezondheidstoestand blijft volgens het Vaticaan "complex".
12 uur geleden