EU-voorzitter Tusk: Europa moet voor eigen veiligheid zorgen
STRAATSBURG (ANP) - De Poolse premier Donald Tusk vindt dat Europa moet ophouden aan de VS te vragen wat zij kunnen doen om Europa veilig te houden. "Stel die vraag aan uzelf. Wat kunnen wij doen voor onze eigen veiligheid?", zei Tusk woensdag in het Europees Parlement. Zowel de EU-lidstaten als de Europese Unie moeten "veel meer geld pompen in de defensie", vindt Tusk. "Dat hoeft niet per se voor altijd."
Tusk lichtte in Straatsburg de prioriteiten toe van het Poolse voorzitterschap van de Europese Unie het komende halfjaar. Veiligheid staat daarbij bovenaan, waaronder buitenlandse veiligheid, zei de Poolse premier.
Bedreigingen moeten worden benoemd en aangepakt, betoogde Tusk. "Het is genoeg geweest met de handen in de zakken te steken."
Investeren
Polen besteedt bijna 5 procent van het bruto binnenlands product aan defensie, zei de Poolse premier. Het gemiddelde van de Europese NAVO-bondgenoten ligt rond de 2 procent. Zowel NAVO-baas Mark Rutte als Donald Trump heeft gezegd dat die uitgaven fors omhoog moeten. Rutte zinspeelt op 3 procent terwijl Trump 5 procent eist.
"Als Europa wil overleven, moeten we investeren in defensie", zei Tusk. Een nieuwe grote oorlog op het Europese continent, zoals de Tweede Wereldoorlog, moet volgens hem worden voorkomen. "Dat betekent dat we allemaal genoeg gewapend moeten zijn. Gewapend met wapens, maar ook mentaal gewapend."
Europees leger
Tusk schuwde in zijn toespraak geen grote woorden. "De toekomst van Oekraïne hangt ervan af, maar ook de toekomst van heel Europa. En in zekere mate misschien ook de toekomst van de hele wereld zoals wij die kennen."
De vorming van een Europees leger is volgens Tusk een slecht idee. "Want wie zal dan aan het hoofd van dat leger staan? Waar moet dat leger naartoe? Waar wordt het ingezet? Want ik denk dat Boedapest dat leger een andere kant op zou sturen dan Warschau." In plaats van dergelijke "waanbeelden" moet iedereen volgens de Poolse premier beseffen dat Europees geld en Europese inspanningen voor een veiligere buitengrens moeten zorgen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP/DPA) - In het Verenigd Koninkrijk werd maandag het record voor de warmste dag in mei verbroken. Volgens het nationale weerbureau liep de temperatuur in de buurt van Londen op tot 33,5 graden. Het vorige record voor de warmste dag in mei was 32,8 graden. Die temperatuur werd in zowel 1922 als in 1944 gemeten.
33 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft buitenlandse burgers en diplomaten maandag opgeroepen om Kyiv "zo snel mogelijk" te verlaten. Volgens het ministerie is Rusland van plan om meer aanvallen uit te voeren op de Oekraïense hoofdstad, waaronder een reeks systematische aanvallen op defensie-industriefaciliteiten.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door een Israëlische luchtaanval op een vluchtelingenkamp in het zuiden van de Gazastrook zijn zeker twee mensen gedood, onder wie een 6-jarig meisje. Zeventien mensen raakten gewond, melden Palestijnse gezondheidsfunctionarissen.
2 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Een delegatie Iraanse hoogwaardigheidsbekleders is maandag aangekomen in de Qatarese hoofdstad Doha. Dat meldt persbureau AFP op basis van een ingewijde. Het zou gaan om onder anderen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, buitenlandminister Abbas Araghchi en een topman van de Iraanse centrale bank.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - De veroordeelde Cambodjaanse oppositieleider Kem Sokha heeft gratie gekregen. Dat meldt senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op sociale media. Kem Sokha werd in 2023 veroordeeld tot 27 jaar huisarrest voor verraad.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland zegt Kyiv te blijven aanvallen bij wijze van vergelding voor een vermeende aanval op studentenhuisvesting in de bezette Oekraïense regio Loehansk. Bij die aanval van vrijdag zouden volgens het Kremlin 21 doden zijn gevallen, onder wie veel jonge vrouwen.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV waarschuwt voor de "nieuwe vormen van slavernij" door de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) en roept op tot de "ontwapening" ervan. Dat staat in zijn encycliek die de paus maandag presenteerde in het bijzijn van onder anderen AI-experts. Het is de eerste zogenoemde encycliek van paus Leo. In zo'n gewichtige pauselijke brief presenteert de kerkelijk leider zijn kijk op een thema.
5 uur geleden