EU-voorzitter Tusk: Europa moet voor eigen veiligheid zorgen
STRAATSBURG (ANP) - De Poolse premier Donald Tusk vindt dat Europa moet ophouden aan de VS te vragen wat zij kunnen doen om Europa veilig te houden. "Stel die vraag aan uzelf. Wat kunnen wij doen voor onze eigen veiligheid?", zei Tusk woensdag in het Europees Parlement. Zowel de EU-lidstaten als de Europese Unie moeten "veel meer geld pompen in de defensie", vindt Tusk. "Dat hoeft niet per se voor altijd."
Tusk lichtte in Straatsburg de prioriteiten toe van het Poolse voorzitterschap van de Europese Unie het komende halfjaar. Veiligheid staat daarbij bovenaan, waaronder buitenlandse veiligheid, zei de Poolse premier.
Bedreigingen moeten worden benoemd en aangepakt, betoogde Tusk. "Het is genoeg geweest met de handen in de zakken te steken."
Investeren
Polen besteedt bijna 5 procent van het bruto binnenlands product aan defensie, zei de Poolse premier. Het gemiddelde van de Europese NAVO-bondgenoten ligt rond de 2 procent. Zowel NAVO-baas Mark Rutte als Donald Trump heeft gezegd dat die uitgaven fors omhoog moeten. Rutte zinspeelt op 3 procent terwijl Trump 5 procent eist.
"Als Europa wil overleven, moeten we investeren in defensie", zei Tusk. Een nieuwe grote oorlog op het Europese continent, zoals de Tweede Wereldoorlog, moet volgens hem worden voorkomen. "Dat betekent dat we allemaal genoeg gewapend moeten zijn. Gewapend met wapens, maar ook mentaal gewapend."
Europees leger
Tusk schuwde in zijn toespraak geen grote woorden. "De toekomst van Oekraïne hangt ervan af, maar ook de toekomst van heel Europa. En in zekere mate misschien ook de toekomst van de hele wereld zoals wij die kennen."
De vorming van een Europees leger is volgens Tusk een slecht idee. "Want wie zal dan aan het hoofd van dat leger staan? Waar moet dat leger naartoe? Waar wordt het ingezet? Want ik denk dat Boedapest dat leger een andere kant op zou sturen dan Warschau." In plaats van dergelijke "waanbeelden" moet iedereen volgens de Poolse premier beseffen dat Europees geld en Europese inspanningen voor een veiligere buitengrens moeten zorgen.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - Volgens de Spaanse regering verspreiden oppositiepartijen "absurde" informatie over de treinramp van 18 januari, waarbij 45 mensen omkwamen. De minister van Transport zegt dat rechtse partijen "angst zaaien" en "onrust aanwakkeren" na de botsing tussen twee hogesnelheidstreinen in de regio Andalusië.
12 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De lichamen van vijftien dode Palestijnen zijn vrijgegeven door Israël en overgebracht naar Gaza. Het Rode Kruis heeft geholpen de doden over te brengen, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). "Hiermee is een eind gekomen aan een maanden durende operatie die gezinnen heeft herenigd en de implementatie van de overeenkomst van het staakt-het-vuren heeft ondersteund", aldus de organisatie.
14 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) komt op de Europese terroristenlijst, zo hebben de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag besloten. Het heeft lang geduurd voordat de EU hiertoe is gekomen, maar nadat een aantal grote landen waaronder Frankrijk overstag ging, stemden donderdag ook kleinere landen ermee in. Voor een dergelijk besluit is unanimiteit vereist.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Meer samenwerking met lokale autoriteiten kan leiden tot minder ICE-agenten op straat. Dat heeft Tom Homan, die zich bezighoudt met grenskwesties en nu in Minnesota toeziet op het werk van die federale immigratiedienst en de grenspolitie, donderdag gezegd. Homan pleit voor meer contact met lokale gevangenissen, voordat zij "veiligheidsdreigingen" vrijlaten. "Het zal minder agenten vergen op die manier", aldus Homan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil het EU-visumbeleid aanpassen met de wortel-en-stokmethode; een systeem van belonen en straffen. Niet-EU-landen die uitgeprocedeerde asielzoekers terugnemen, worden daarvoor beloond met soepelere regels. Landen die weigeren uitgeprocedeerde asielzoekers terug te nemen, worden in de toekomst juist bestraft met strengere voorwaarden voor hun burgers om een visum voor de EU te bemachtigen. Dat staat in de donderdag gepresenteerde visumstrategie van de Commissie.
3 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/AFP) - Het onderzoek naar de dodelijke brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana richt zich nu ook op twee lokale veiligheidsfunctionarissen, melden Zwitserse media. De lokale autoriteiten maakten eerder bekend dat de zaak sinds 2019 niet meer was geïnspecteerd.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen duizend nieuwe drones toegevoegd aan hun wapenarsenaal. Er zal volgens de strijdkrachten "een verwoestend antwoord" komen indien het land wordt aangevallen.
4 uur geleden