EU-voorzitter Tusk: Europa moet voor eigen veiligheid zorgen
STRAATSBURG (ANP) - De Poolse premier Donald Tusk vindt dat Europa moet ophouden aan de VS te vragen wat zij kunnen doen om Europa veilig te houden. "Stel die vraag aan uzelf. Wat kunnen wij doen voor onze eigen veiligheid?", zei Tusk woensdag in het Europees Parlement. Zowel de EU-lidstaten als de Europese Unie moeten "veel meer geld pompen in de defensie", vindt Tusk. "Dat hoeft niet per se voor altijd."
Tusk lichtte in Straatsburg de prioriteiten toe van het Poolse voorzitterschap van de Europese Unie het komende halfjaar. Veiligheid staat daarbij bovenaan, waaronder buitenlandse veiligheid, zei de Poolse premier.
Bedreigingen moeten worden benoemd en aangepakt, betoogde Tusk. "Het is genoeg geweest met de handen in de zakken te steken."
Investeren
Polen besteedt bijna 5 procent van het bruto binnenlands product aan defensie, zei de Poolse premier. Het gemiddelde van de Europese NAVO-bondgenoten ligt rond de 2 procent. Zowel NAVO-baas Mark Rutte als Donald Trump heeft gezegd dat die uitgaven fors omhoog moeten. Rutte zinspeelt op 3 procent terwijl Trump 5 procent eist.
"Als Europa wil overleven, moeten we investeren in defensie", zei Tusk. Een nieuwe grote oorlog op het Europese continent, zoals de Tweede Wereldoorlog, moet volgens hem worden voorkomen. "Dat betekent dat we allemaal genoeg gewapend moeten zijn. Gewapend met wapens, maar ook mentaal gewapend."
Europees leger
Tusk schuwde in zijn toespraak geen grote woorden. "De toekomst van Oekraïne hangt ervan af, maar ook de toekomst van heel Europa. En in zekere mate misschien ook de toekomst van de hele wereld zoals wij die kennen."
De vorming van een Europees leger is volgens Tusk een slecht idee. "Want wie zal dan aan het hoofd van dat leger staan? Waar moet dat leger naartoe? Waar wordt het ingezet? Want ik denk dat Boedapest dat leger een andere kant op zou sturen dan Warschau." In plaats van dergelijke "waanbeelden" moet iedereen volgens de Poolse premier beseffen dat Europees geld en Europese inspanningen voor een veiligere buitengrens moeten zorgen.
Meer uit Buitenland
TOLEDO (ANP) - Tijdens een festival in de Amerikaanse staat Ohio zijn zaterdagmiddag acht mensen gewond geraakt nadat zij werden beschoten. De politie van de plaats Toledo meldde dat agenten in de omgeving van het Old West End Festival "meerdere slachtoffers van een schietpartij" hadden aangetroffen. "Veel slachtoffers zijn voor behandeling naar nabijgelegen medische voorzieningen gebracht", stelde de politie snel na het schietincident in een bericht op Facebook.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen proberen Iraanse bezittingen in te zetten voor de wederopbouw in bevriende Golfstaten en voor het herstel van de toekomstige schade die Iran daar veroorzaakt. Dat heeft een anonieme, goed ingelichte bron binnen de Amerikaanse regering tegen persbureaus Reuters en Bloomberg gezegd. De mededeling komt een dag na een reeks Iraanse aanvallen op Koeweit en Bahrein.
4 uur geledenPYONGYANG (ANP/RTR) - Kim Yo-jong, de invloedrijke zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, heeft gezegd dat Noord-Korea nooit afstand zal doen van zijn status als kernmacht. Ook waarschuwde zij dat het land geen enkele bedreiging zal tolereren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap zondag. De Chinese president Xi Jinping brengt maandag voor het eerst in bijna zeven jaar een bezoek aan Noord-Korea. De Chinese regering wil de banden met Pyongyang versterken.
4 uur geledenBRUGGE (ANP/BELGA) - De Russische gedetineerde die vrijdag ontsnapte uit een ziekenhuis in Brugge, is nog steeds voortvluchtig. Dat bevestigt het parket West-Vlaanderen. Alaouidi Djabrailov moest een medische ingreep ondergaan, maar bedreigde zijn bewakers tijdens een kledingwissel met een scherp voorwerp.
10 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby kan waarschijnlijk enkele uren de gevangenis verlaten in verband met de gezondheidstoestand van zijn moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Gevangenispersoneel zal hem dan begeleiden, melden Noorse media.
10 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische aanval op Gaza zijn minstens zeven Palestijnen gedood, onder wie twee vrouwen. Dat zeggen Palestijnse gezondheidsfunctionarissen. Vijftien anderen raakten gewond. De aanval zou hebben plaatsgevonden op een groot vluchtelingenkamp in Gaza-Stad.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran noemt een nachtelijke aanval op radarinstallaties in de kustregio Sirik en het eiland Qeshm een "flagrante schending van het staakt-het-vuren". In een bericht op X spreekt het ministerie van Buitenlandse Zaken van een aanval op de "nationale soevereiniteit en territoriale integriteit" van Iran. Ook noemt het de actie die het land de VS toedicht "vijandig en provocatief".
13 uur geleden