EU-voorzitter België moet halfjaar werk in twee maanden klaren
BRUSSEL (ANP) - België treedt op nieuwjaarsdag voor een halfjaar aan als voorzitter van de Europese Unie. Een voorzitter is de spil in de Brusselse compromissenfabriek en kan de EU-agenda naar zijn hand zetten, maar België krijgt daarvoor weinig tijd. De Europese verkiezingen in juni laten van het halfjaar maar een goede twee maanden over.
De EU-lidstaat wiens beurt het is als voorzitter, leidt onder meer de onderhandelingen waarin de EU-landen en het Europees Parlement tot nieuwe Europese wetgeving komen. Zo kon de voorganger van België, Spanje, vlak voor Kerstmis nog een paar belangrijke akkoorden presenteren. Over nieuwe migratieregels bijvoorbeeld, en nieuwe regels voor begrotingstekorten en staatsschulden.
België zelf kan het niet op de laatste dagen laten aankomen. Tot eind februari ziet het naar eigen zeggen nog kans om wetgeving aangenomen te krijgen, daarna leggen de verkiezingen alles lam. Het Europees Parlement komt de laatste maanden voor de stembusgang begin juni niet meer bijeen om ruimte te maken voor de verkiezingscampagne. Die werpt toch haar schaduw al vooruit: de verkiezingskoorts loopt zienderogen op en dat maakt het smeden van compromissen ook al niet gemakkelijker.
Het geeft België wel de gelegenheid om zich de rest van de tijd te wijden aan een heel fundamentele kwestie: de toekomst van de EU. De unie ziet zich na jaren van relatieve rust weer omgeven door vijanden, gevaren en rivalen. Het is zaak om landen als Oekraïne, Georgië en Macedonië de EU in te trekken en ze niet prijs te geven aan Rusland en China, klinkt het alom. Maar dan moet de EU-machinerie wel zó veranderen dat die met een aantal landen extra niet volledig vastloopt. België mag voor dat omstreden en loodzware project vast verkenningswerk verrichten.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP/DPA) - Bij een treinongeluk in Polen is een vrouw omgekomen en raakten twintig mensen gewond. De trein met 120 passagiers botste tegen een cementwagen en raakte hierna ontspoord.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie onderzoekt of de rechts-radicale partij Reform UK de regels voor het ontvangen van donaties heeft overtreden, meldt The Times. De partij van Nigel Farage kwam vorige week onder vuur te liggen na een uitzending van Channel 4 News. Verslaggevers maakten undercover afspraken met leden van Reform die tegen de regels in zouden gaan.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse defensieminister Boris Pistorius waarschuwt dat Rusland wapens en munitie opspaart voor "latere conflicten". Rusland produceert veel meer dan het in de oorlog tegen Oekraïne erdoorheen jaagt, hield Pistorius het parlement in Berlijn woensdag voor.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Spanje krijgt ruim 114 miljoen euro van de Europese Commissie om de situatie in de Spaanse exclave Ceuta te verbeteren. Dat maakte het dagelijks bestuur van de EU woensdag bekend. De exclave werd eind juli geconfronteerd met ongeveer 80.000 mensen die de grens van Marokko naar Ceuta overstaken.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is niet van plan om Gazanen gedwongen uit te zetten. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar tijdens de ceremoniële opening van de Israëlische ambassade in het Sloveense Ljubljana. Daarmee weerspreekt Saar zijn collega-minister Israel Katz van Defensie.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De overleden koning Harald is op zijn laatste rustplaats aangekomen. De processie met de kist arriveerde tegen 15.00 uur bij fort Akershus. De nieuwe koning Haakon begeleidde de stoet samen met koning Frederik van Denemarken en koning Carl Gustaf van Zweden.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse strijdkrachten hebben aangekondigd de beperkt toegankelijke zone uit te breiden tot in de Golf van Oman. Het land zegt schepen die zonder toestemming toch door deze zone varen "sancties" op te leggen. Als Iran denkt dat een schip zonder Iraanse toestemming wil doorvaren richting de Straat van Hormuz, zal het niet meewerken aan het verstrekken van "verzekering of andere gerelateerde diensten".
2 uur geleden