EU, VK en Canada leggen extra sancties op aan Myanmar
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie legt extra sancties op aan Myanmar. Drie personen gelieerd aan de militaire junta die in 2021 een staatsgreep pleegde, worden toegevoegd aan de EU-sanctielijst tegen het land dat tot 1989 Birma heette. Dat hebben de EU-landen bekendgemaakt in een persbericht.
De EU-landen hebben bovendien een bedrijf uit Myanmar op de sanctielijst gezet dat de winsten incasseert van lokale bedrijven die zich toeleggen op valse websites en cybercriminaliteit. Het bedrijf is gevestigd in de grensregio met Thailand waar behalve computerfraude ook veel mensenhandel en andere mensenrechtenschendingen plaatsvinden.
In totaal staan er nu 106 mensen en 22 instellingen op de sanctielijst die de Europese Unie in 2021 tegen Myanmar is begonnen.
Sancties
Het Verenigd Koninkrijk en Canada hebben dinsdag eveneens sancties tegen de dictatuur aangekondigd, onder meer om het de junta te bemoeilijken om aan olie en militair materieel te komen. "In Myanmar zien we een sterke uitbreiding van de georganiseerde misdaad", stelt het persbericht van de Britse regering als verklaring voor de sancties.
Ook de Europese Unie maakt zich hierover zorgen. Met onder meer de sanctie tegen het frauduleuze witwaskantoor wil de EU voorkomen dat mensenrechten worden geschonden als mensen bijvoorbeeld in de seks- of kledingindustrie moeten werken. De door de onveiligheid ontstane vluchtelingenstromen bedreigen niet alleen de stabiliteit in Myanmar zelf, maar ook die in "landen in de regio", aldus de EU.
Staatsgreep
Sinds de staatsgreep zijn in Myanmar meer dan 3 miljoen mensen op de vlucht geslagen, 18 miljoen mensen verkeren in grote nood en hebben humanitaire hulp nodig.
De mensen op de sanctielijst mogen niet meer naar Europa reizen en hun Europese tegoeden worden bevroren. Europese bedrijven mogen geen zaken doen met de instellingen op de lijst.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - De Duitse acteur Udo Kier is zondag op 81-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn partner bevestigd aan vakblad Variety. Kier speelde de afgelopen zes decennia in meer dan tweehonderd films en series.
40 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De driedaagse staking in België heeft gevolgen voor reizigers die naar of in België reizen. Maandag zou alleen het spoorwegpersoneel staken, maar medewerkers van bussen, metro en trams sloten zich ook aan. Daardoor rijden er niet alleen minder treinen, maar ook minder bussen, metro's en trams.
47 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Bart De Wever en zijn vicepremiers zijn het na een marathonoverleg eens geworden over de begroting. Ze overlegden ongeveer twintig uur.
1 uur geledenDENPASAR (ANP/DPA) - De gouverneur van Bali, Wayan Koster, heeft besloten dat een zwaar bekritiseerde lift naar een strand op het eiland Nusa Penida moet worden afgebroken. De ontwikkelaar van de ruim 180 meter hoge lift krijgt daar zes maanden de tijd voor. De bouw, die al voor 70 procent was voltooid, werd een maand geleden stilgelegd omdat de vergunningen niet in orde waren.
2 uur geledenBRASÍLIA (ANP) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro zegt dat hij medicijnen slikte die hem "paranoïde" maakten en ervoor zorgden dat hij last had van hallucinaties. Dat zou ervoor hebben gezorgd dat hij probeerde zijn enkelband te breken, liet Bolsonaro zondag aan een rechter weten. Hij ontkent dat er sprake was van een ontsnappingspoging.
4 uur geledenSARAJEVO (ANP) - Een trouwe bondgenoot van de separatistische Bosnisch-Servische leider Milorad Dodik heeft de presidentsverkiezingen in Srpska gewonnen. Volgens de eerste uitslagen kreeg Sinisa Karan 50,89 procent van de stemmen in de autonome Servische Republiek binnen Bosnië.
5 uur geledenKYIV (ANP) - In Charkiv, de op een na grootste stad van Oekraïne, zijn zondag zeker vier mensen omgekomen. Dat gebeurde bij een "grootschalige" Russische droneaanval, meldt de burgemeester van Charkiv, Ihor Terechov. In de wijdere regio vielen volgens de gouverneur twaalf gewonden, onder wie twee kinderen van 11 en 12 jaar oud.
7 uur geleden