Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU verlengt sanctieregime voor Turkije om boringen

EU verlengt sanctieregime voor Turkije om boringen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie verlengt een vorig jaar ingesteld sanctieregime voor Turkije tot eind 2020 vanwege de omstreden gas- en olieboringen in de Middellandse Zee. Verlenging van het wettelijke sanctiekader betekent dat de EU snel nieuwe strafmaatregelen kan treffen als Ankara blijft provoceren in de wateren bij Cyprus en Griekenland. Volgende maand spreken de EU-leiders op een top over de betrekkingen tussen de EU en Turkije.

In februari legde de EU voor het eerst sancties op aan twee Turken die betrokken waren bij boringen bij Cyprus. Hun Europese banktegoeden zijn bevroren en ze mogen de EU niet in. Griekenland en Cyprus roepen al langer om meer sancties. "Alle opties liggen op tafel", zei EU-president Charles Michel vorige maand over de top over Turkije.

Volgens de EU schendt Ankara met de boringen het internationaal recht. Ze eist al maanden dat Turkije stopt met die activiteiten en dat de Turks regering rond de tafel gaat zitten met Griekenland en Cyprus om de kwestie op te lossen. Turkije heeft de speuracties naar nieuwe energiebronnen in door beide EU-landen geclaimde wateren intussen alleen maar verder uitgebreid. Bovendien heeft president Recep Erdogan inmiddels ook Frankrijk in het harnas gejaagd. Hij haalde naar president Emmanuel Macron uit na diens volgens Erdogan overdreven reactie op de jihadistische moord op een Franse leraar in een Parijse voorstad. Hij heeft de Turken ook opgeroepen geen Franse producten meer te kopen.

De relatie tussen de EU en Turkije, dat officieel kandidaat-EU-lid en NAVO-bondgenoot is en een belangrijke rol in de opvang van vluchtelingen en migranten in de regio speelt, ligt uiterst gevoelig.

Meer uit Buitenland

Frankrijk, Duitsland en VK bereid tot defensieve actie tegen Iran

BERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP) - De leiders van Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittanniƫ hebben verklaard bereid te zijn "noodzakelijke en proportionele defensieve acties" te ondernemen als reactie op Iraanse vergeldingsaanvallen, met als doel de militaire capaciteiten van Teheran "bij de bron te vernietigen". Dat schrijven de landen, ook bekend als E3, in een gezamenlijke verklaring.

3 uur geleden
Starmer: VS mogen Britse bases gebruiken tegen raketten Iran

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft een verzoek van de Verenigde Staten geaccepteerd om Britse bases te gebruiken voor defensieve aanvallen op Iraanse raketten in opslagdepots of lanceerinstallaties.

3 uur geleden
VS: hoofdkwartier Iraanse Revolutionaire Garde vernietigd

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger zegt in Teheran het hoofdkwartier van de Iraanse Revolutionaire Garde, de elitetroepen van het Iraanse regime, te hebben vernietigd. Sinds zaterdagochtend voeren de Verenigde Staten samen met Israƫl aanvallen uit op Iran om de regering van dat land omver te werpen.

5 uur geleden
Von der Leyen: Turkije wil bemiddelen in strijd in Midden-Oosten

BRUSSEL (ANP) - Turkije is bereid te bemiddelen in de strijd in het Midden-Oosten, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zondagavond op X. Ze verwelkomt die bereidheid, net zoals de insteek van Turkije om een oplossing te vinden via vreedzame middelen. "We zijn het erover eens dat diplomatie de enige haalbare weg voorwaarts is", schrijft de politica.

5 uur geleden
EU-ministers: escalatie in Midden-Oosten moet worden voorkomen

BRUSSEL (ANP) - De gebeurtenissen in Iran mogen niet leiden tot escalatie, stelt EU-buitenlandchef Kaja Kallas zondagavond in een verklaring namens de 27 EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Als dat wel gebeurt, bedreigt dat onder meer het Midden-Oosten en Europa met onvoorspelbare gevolgen, ook op economisch gebied.

5 uur geleden
Partij Iraanse ex-president Ahmadinejad ontkent zijn dood

TEHERAN (ANP/DPA) - De partij van de voormalige Iraanse president Mahmud Ahmadinejad heeft ontkend dat hij dood is. Het Iraanse staatspersbureau ILNA meldde dat hij zaterdag bij een luchtaanval op zijn huis in het oosten van Teheran was omgekomen, maar dat klopt volgens de partij Dolate Bahar niet, aldus hetzelfde persbureau. Ook familieleden zouden hebben gezegd dat de 69-jarige politicus niet om het leven is gekomen.

6 uur geleden
Doden bij rellen in Pakistan met pro-Iraanse betogers

KARACHI (ANP/RTR) - Bij pro-Iraanse protesten in verschillende plaatsen in Pakistan zijn volgens plaatselijke media meer dan twintig doden gevallen. Bij het consulaat van de VS in de havenstad Karachi vielen negen doden en tientallen gewonden toen er geschoten werd.

6 uur geleden