EU verleent bijna 300.000 vluchtelingen beschermde status
BRUSSEL (ANP) - De 27 EU-landen hebben vorig jaar aan 295.800 vluchtelingen asiel of een andere beschermde status toegekend. 27 procent van hen waren Syriërs, 14 procent Afghanen en 13 procent Venezolanen. Nederland verleende aan 5845 vluchtelingen asiel en nam via hervestigingsprogramma’s 1875 vluchtelingen op. Het totaal aantal asielverzoeken dat werd gehonoreerd was 6 procent minder dan in 2018, meldt het Europees bureau voor de statistiek Eurostat.
Het aantal asielzoekers uit Venezuela was in 2019 bijna 40 keer groter dan in 2018. Spanje nam 35.300 Venezolanen (94 procent van het totale aantal in de EU) op. Duitsland verleende de meeste Syriërs (56.100 personen ofwel 71 procent) en Afghanen (16.200) asiel. Driekwart van de toegekende asielverzoeken kwam voor rekening van Duitsland, Frankrijk, Spanje en Italië.
Bijna de helft (48 procent) van de asielzoekers kreeg een erkende vluchtelingenstatus. 28 procent van de gevallen kreeg zogeheten subsidiaire bescherming. Dat betekent dat de betrokkene een zwaar risico loopt bij terugkeer naar eigen land, bijvoorbeeld een grote kans op foltering of de doodstraf. Een kwart van de aanvragers kreeg asiel op humanitaire gronden, waaronder onbegeleide minderjarigen en mensen die behoren tot een religieuze groep die in hun thuisland worden vervolgd.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat Spanje bereikte in 2025 is met meer dan 40 procent teruggelopen. Dat blijkt uit statistieken van het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land. Volgens het ministerie ging het om circa 37.800 migranten die het voorbije jaar Spanje bereikten, veelal over zee. In 2024 waren dat er nog zo'n 64.000.
2 uur geledenADEN (ANP/RTR/AFP) - Separatisten in het zuiden van Jemen willen binnen twee jaar een referendum houden over de onafhankelijkheid van dat deel van het land. Hun recente opmars in het zuiden van Jemen heeft geleid tot een conflict tussen Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.
2 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/RTR) - Finland zegt al enige voortgang te hebben gemaakt in het onderzoek naar de beschadigde bekabeling in de Finse Golf. De autoriteiten in dat land legden woensdag beslag op de Fitburg, een vrachtschip dat met Russisch staal onderweg was van Sint-Petersburg naar Israël, om verdenkingen van betrokkenheid bij een sabotagepoging aan de bekabeling tussen Helsinki en Tallinn. Veertien opvarenden werden gearresteerd.
4 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De brand in het Zwitserse Crans-Montana op nieuwjaarsnacht lijkt te zijn ontstaan door het afsteken van ijsfonteinen op flessen champagne, meldt het OM op een persconferentie. Deze fakkels werden te dicht bij het plafond gehouden, waardoor het vuur zich kon verspreiden.
5 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De Zwitserse wintersportplaats Crans-Montana blijft na de dodelijke brand van nieuwjaarsnacht grotendeels open voor vakantievierders, aldus het lokale toerismekantoor. Dat herhaalt ook de oproep tot voorzichtigheid om onnodige druk op de ziekenhuizen te voorkomen.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft een nieuwe stafchef aangesteld. Het gaat om Kyrylo Boedanov, hoofd van de inlichtingendienst. Afgelopen november stapte voormalig stafchef Andri Jermak op na een groot corruptieschandaal in de energiesector.
7 uur geleden