Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU 'verkiest overleg' met China maar heeft niet eeuwig geduld

EU 'verkiest overleg' met China maar heeft niet eeuwig geduld

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal niet eeuwig accepteren dat China veel meer exporteert naar de EU dan het daaruit importeert, waarschuwt EU-kopstuk Ursula von der Leyen. Aan de vooravond van een bezoek aan China wijst ze erop dat "we instrumenten hebben om onze markt te beschermen", al "geven we de voorkeur aan onderhandelde oplossingen".

De voorzitter van de Europese Commissie en haar collega Charles Michel van de raad van EU-regeringsleiders doen donderdag China aan voor een top met de Chinese president Xi Jinping. China en de EU botsen de laatste jaren steeds vaker. Europa verwijt de opkomende wereldmacht, die steeds meer op zijn strepen staat, onder meer het bevoordelen van zijn eigen bedrijfsleven. Doordat Beijing bijvoorbeeld Chinese bedrijven subsidieert en Europese bedrijven buiten houdt, heeft de EU een groot handelstekort. De import uit China is driemaal zo groot als de export naar het land.

De Europese Commissie heeft geleerd van de verloren concurrentiestrijd van de Europese zonnepanelenindustrie met China, stelt Von der Leyen in een interview met de European Newsroom, waarin het ANP en andere persbureaus samenwerken. "We zijn nu veel duidelijker" en de Europese regelgeving is "verbeterd". De EU was altijd groot voorvechter van vrijhandel, maar heeft zich de afgelopen tijd wapens aangemeten om haar economie te beschermen.

Keuzes

"Dit is een top van keuzes", zegt Von der Leyen vooruitblikkend op de ontmoeting met Xi. "Er zijn meerdere positieve keuzes die kunnen worden gemaakt om de situatie te verbeteren en de eerlijkheid in de handelsrelatie te vergroten. Het is ook in China's belang om zorgvuldig naar deze keuzes te kijken. Europese leiders zullen een disbalans in de handelsrelatie op den duur niet dulden."

De verwachtingen van de EU-China-top zijn de afgelopen tijd fors getemperd.

Meer uit Buitenland

Meloni lijkt referendum over rechtssysteem nipt te verliezen

ROME (ANP/RTR) - Het lijkt erop dat de Italiaanse premier Giorgia Meloni het referendum over een belangrijke hervorming van het rechtssysteem nipt heeft verloren, blijkt uit de exitpolls. Dit kan een klap voor de regering betekenen in aanloop naar de verkiezingen van volgend jaar.

4 minuten geleden
VN-hoofdkwartier Libanon geraakt door projectiel

NAQURA (ANP/AFP) - Het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht in Libanon (UNIFIL) is geraakt door een projectiel, meldt de organisatie in een verklaring. UNIFIL denkt dat het projectiel is afgevuurd door een "niet-statelijke actor". De Libanese beweging Hezbollah verklaarde eerder Israëlische troepen in dezelfde stad te hebben aangevallen.

32 minuten geleden
Israëlische minister pleit voor annexatie zuiden van Libanon

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Financiën heeft gepleit voor de annexatie van het zuiden van buurland Libanon. De rechtse hardliner Bezalel Smotrich deed dat pleidooi op de radio.

33 minuten geleden
Rechtszaak rond Griekse treinramp uitgesteld om drukte

ATHENE (ANP/AFP) - Het proces rond de treinramp in Griekenland in 2023 waarbij 57 doden vielen, is uitgesteld tot 1 april. Lang werd uitgekeken naar de rechtszaak, waarin 36 mensen terechtstaan en meer dan 350 getuigen zullen worden gehoord. De reden van het uitstel: de rechtszaal waarin de rechtszaak gehouden zou worden, bleek maandag te klein voor de vele toegestroomde nabestaanden en aanwezigen.

52 minuten geleden
Trump: Iran wil dringend deal sluiten, mogelijk binnen 5 dagen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran wil dringend een deal sluiten en dat zou binnen vijf dagen of zelfs eerder kunnen gebeuren, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen Fox Business. Trump maakte op Truth Social bekend dat Iran en de VS de afgelopen dagen in gesprek zijn geweest over een "volledige en totale oplossing" voor de oorlog in het Midden-Oosten. In afwachting daarvan pauzeren de VS vijf dagen de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten.

1 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Iran na bericht Trump

JERUZALEM (ANP) - Israël heeft nieuwe aanvallen gemeld op Iran. Daar wordt volgens de krijgsmacht infrastructuur van het regime bestookt, schrijven Israëlische media als de krant Haaretz.

2 uur geleden
Iraanse persbureaus: Teheran niet in direct contact met VS

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Er is geen communicatie tussen Teheran en de Verenigde Staten, melden Iraanse persbureaus. Eerder zei de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS de afgelopen dagen met Iran in overleg waren getreden. In afwachting van de uitkomsten daarvan zei Trump op Truth Social dat hij had bevolen dat de Amerikanen tot nader order geen Iraanse energie-infrastructuur zullen aanvallen.

2 uur geleden