EU 'verkiest overleg' met China maar heeft niet eeuwig geduld
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal niet eeuwig accepteren dat China veel meer exporteert naar de EU dan het daaruit importeert, waarschuwt EU-kopstuk Ursula von der Leyen. Aan de vooravond van een bezoek aan China wijst ze erop dat "we instrumenten hebben om onze markt te beschermen", al "geven we de voorkeur aan onderhandelde oplossingen".
De voorzitter van de Europese Commissie en haar collega Charles Michel van de raad van EU-regeringsleiders doen donderdag China aan voor een top met de Chinese president Xi Jinping. China en de EU botsen de laatste jaren steeds vaker. Europa verwijt de opkomende wereldmacht, die steeds meer op zijn strepen staat, onder meer het bevoordelen van zijn eigen bedrijfsleven. Doordat Beijing bijvoorbeeld Chinese bedrijven subsidieert en Europese bedrijven buiten houdt, heeft de EU een groot handelstekort. De import uit China is driemaal zo groot als de export naar het land.
De Europese Commissie heeft geleerd van de verloren concurrentiestrijd van de Europese zonnepanelenindustrie met China, stelt Von der Leyen in een interview met de European Newsroom, waarin het ANP en andere persbureaus samenwerken. "We zijn nu veel duidelijker" en de Europese regelgeving is "verbeterd". De EU was altijd groot voorvechter van vrijhandel, maar heeft zich de afgelopen tijd wapens aangemeten om haar economie te beschermen.
Keuzes
"Dit is een top van keuzes", zegt Von der Leyen vooruitblikkend op de ontmoeting met Xi. "Er zijn meerdere positieve keuzes die kunnen worden gemaakt om de situatie te verbeteren en de eerlijkheid in de handelsrelatie te vergroten. Het is ook in China's belang om zorgvuldig naar deze keuzes te kijken. Europese leiders zullen een disbalans in de handelsrelatie op den duur niet dulden."
De verwachtingen van de EU-China-top zijn de afgelopen tijd fors getemperd.
Meer uit Buitenland
ATLANTA (ANP/AFP) - Een aanklager in de Amerikaanse staat Georgia heeft een einde gemaakt aan de vervolging van president Trump voor inmenging in de presidentsverkiezingen van 2020. Justitie in Georgia had Trump in 2023 aangeklaagd omdat hij pogingen zou hebben ondernomen de uitslag van de verloren verkiezingen te beïnvloeden. Ook de vervolging van andere aangeklaagden is geseponeerd.
25 minuten geledenBISSAU (ANP/AFP) - Een groep militairen zegt de macht te hebben overgenomen in het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. Eerder op de dag werden er schoten gelost in de hoofdstad en sprak president Umaro Sissoco Embalo al van een coup. Hij zei dat hij was gearresteerd. In een verklaring melden de militairen dat ze de president hebben afgezet, dat het verkiezingsproces is opgeschort en dat de grenzen zijn gesloten.
1 uur geledenTBILISI (ABNP/RTR) - Een leider van een van de belangrijkste oppositiegroeperingen in de voormalige Sovjetrepubliek Georgië is veroordeeld tot een extra gevangenisstraf van anderhalf jaar voor minachting van de rechtbank. Tijdens een zitting eerder dit jaar gooide hij water naar een rechter.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen wil drie Zweedse onderzeeboten kopen. Met de aanschaf van de A26-onderzeeërs van defensiefabrikant Saab, die vooral de Oostzee moeten beschermen, zijn miljarden euro's gemoeid.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De rechtszaak tegen het Verenigd Koninkrijk om Palestine Action te bestempelen als terroristische organisatie is woensdag begonnen. De overheid verbood de pro-Palestijnse groep in juli, enkele dagen nadat activisten een luchtmachtbasis in het zuiden van Engeland waren binnengedrongen. Een van de oprichters stapte na het verbod naar de rechter, haar advocaat noemde het een "autoritaire beperking van protest".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vreemdelingenpolitie ICE heeft de moeder opgepakt van de neef van Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt. De vrouw zou op een inmiddels verlopen toeristenvisum als kind vanuit Brazilië naar de VS zijn gekomen, bericht nieuwszender NBC News.
2 uur geledenBISSAU (ANP/RTR/AFP) - Er zijn schoten gelost in de hoofdstad van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. President Umaro Sissoco Embalo spreekt van een coup en zei tegen tijdschrift Jeune Afrique dat hij is gearresteerd.
2 uur geleden