EU verduidelijkt transportregels Kaliningrad na klachten Rusland
LUXEMBURG (ANP) - De Europese Commissie heeft verduidelijkt wat de Europese sancties tegen Rusland betekenen voor het door de EU omsloten Kaliningrad. Zo hoopt zij de hoogopgelopen ruzie tussen Litouwen en Rusland over de enclave te sussen.
Rusland klaagt dat Litouwen goederen bestemd voor Kaliningrad niet langer doorlaat. Het EU-land zou verder gaan dan de sancties voorschrijven en het spoorwegvervoer tussen Ruslands belangrijke marinehaven aan de Oostzee en het moederland afknijpen.
Onder meer cement, staal en hout mogen nog steeds per trein door Litouwen naar Kaliningrad, verklaart de commissie. Ook al is de export van deze goederen uit Rusland naar de EU verboden. Goederen die ook militair kunnen worden gebruikt, moet Litouwen echter tegenhouden.
Onderhandelingen
Brussel hield ook de afgelopen tijd vol dat Litouwen zich gewoon aan de sancties hield, maar zag zich toch genoodzaakt die te verduidelijken. Moskou betichtte Vilnius ervan bijvoorbeeld het spoorvervoer naar Kaliningrad zo uitvoerig te inspecteren dat het feitelijk op een blokkade neerkwam. De commissie wil volgens EU-bronnen onnodige kou uit de lucht halen, maar niet toegeven aan ongegronde Russische klaagzangen en dreigementen.
De commissie sprak eerder op de dag tegen dat zij met Rusland onderhandelt over de kwestie. Zij reageerde op uitlatingen van het Kremlin, dat zei "vooruitgang" te verwachten. "Uiteraard onderhandelen we hierover niet met Rusland", aldus het dagelijks bestuur van de EU. "We hebben helemaal niets met Rusland onderhandeld."
Meer uit Buitenland
WILLIAMSBURG (ANP) - Volgens de Democratische Abigail Spanberger zat de State of the Union van president Donald Trump dinsdagavond vol met leugens. De gouverneur van Virginia benadrukte in de reactie namens haar partij dat de president het leven van de Amerikaanse burger niet beter maakt en hamerde daarbij vooral op de koopkracht.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de langste State of the Union in de geschiedenis van de Verenigde Staten uitgesproken. Zijn toespraak duurde zo'n 1 uur en 47 minuten, 18 minuten langer dan het vorige record van Bill Clinton uit 2000.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens zijn State of the Union gezegd dat het goed gaat met de economie. Volgens hem is zijn economische beleid een groot succes, ondanks onvrede onder Amerikanen over de stijgende prijzen van levensonderhoud.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Democraat Al Green is opnieuw uit de zaal gehaald tijdens een toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump. Green hield tijdens Trumps State of the Union een bord omhoog waarmee hij vermoedelijk protesteerde tegen de racistische video die op Trumps social media was verschenen over de Obama's.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft de Universiteit van Californië in Los Angeles (UCLA) aangeklaagd voor het creëren van een vijandige werkomgeving voor Joodse en Israëlische werknemers. UCLA zou "een oogje hebben dichtgeknepen" voor antisemitisme op de campus tijdens de pro-Palestijnse studentenprotesten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De State of the Union-toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump wordt ook bijgewoond door vrouwen die zakenman Jeffrey Epstein hebben beschuldigd van seksueel misbruik. Ze zijn uitgenodigd door Democraten en zijn uit op gerechtigheid, zei een Democratisch parlementslid voorafgaand aan de speech.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie is klaar met de doorzoekingen in de oude woning van de voormalige Britse prins Andrew, meldt de politie. Wat de doorzoekingen hebben opgeleverd, is nog niet bekend.
7 uur geleden