Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU verduidelijkt transportregels Kaliningrad na klachten Rusland

EU verduidelijkt transportregels Kaliningrad na klachten Rusland

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Commissie heeft verduidelijkt wat de Europese sancties tegen Rusland betekenen voor het door de EU omsloten Kaliningrad. Zo hoopt zij de hoogopgelopen ruzie tussen Litouwen en Rusland over de enclave te sussen.

Rusland klaagt dat Litouwen goederen bestemd voor Kaliningrad niet langer doorlaat. Het EU-land zou verder gaan dan de sancties voorschrijven en het spoorwegvervoer tussen Ruslands belangrijke marinehaven aan de Oostzee en het moederland afknijpen.

Onder meer cement, staal en hout mogen nog steeds per trein door Litouwen naar Kaliningrad, verklaart de commissie. Ook al is de export van deze goederen uit Rusland naar de EU verboden. Goederen die ook militair kunnen worden gebruikt, moet Litouwen echter tegenhouden.

Onderhandelingen

Brussel hield ook de afgelopen tijd vol dat Litouwen zich gewoon aan de sancties hield, maar zag zich toch genoodzaakt die te verduidelijken. Moskou betichtte Vilnius ervan bijvoorbeeld het spoorvervoer naar Kaliningrad zo uitvoerig te inspecteren dat het feitelijk op een blokkade neerkwam. De commissie wil volgens EU-bronnen onnodige kou uit de lucht halen, maar niet toegeven aan ongegronde Russische klaagzangen en dreigementen.

De commissie sprak eerder op de dag tegen dat zij met Rusland onderhandelt over de kwestie. Zij reageerde op uitlatingen van het Kremlin, dat zei "vooruitgang" te verwachten. "Uiteraard onderhandelen we hierover niet met Rusland", aldus het dagelijks bestuur van de EU. "We hebben helemaal niets met Rusland onderhandeld."

Meer uit Buitenland

IRG: Iran heeft controle over scheepvaart Straat van Hormuz

BANDAR ABBAS (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft na uitspraken van president Donald Trump beklemtoond dat Iran de Straat van Hormuz volledig controleert. Trump kondigde aan dat zijn marine de zeestraat gaat blokkeren, mijnen ruimen en de scheepvaart gaat controleren.

22 minuten geleden
Rusland en Oekraïne beschuldigen elkaar van schending bestand

MOSKOU/KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van het veelvuldig schenden van een 32 uur durend bestand ter gelegenheid van het orthodoxe paasfeest. Het Russische ministerie van Defensie telde in de nacht van zaterdag op zondag 1971 schendingen van het staakt-het-vuren, terwijl de Oekraïense generale staf melding maakte van 479 artillerieaanvallen en meer dan 1700 drone-aanvallen door Russische troepen.

49 minuten geleden
Trump zegt dat blokkade Straat van Hormuz maar even duurt

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft aangekondigd dat de marine de Straat van Hormuz sluit en er onder meer mijnen gaat ruimen. De hele operatie die Trump voor ogen heeft, duurt volgens hem niet lang. Volgens Trump zijn veel landen bereid te helpen. Zo zouden Groot-Brittannië en andere landen mogelijk mijnenvegers sturen.

1 uur geleden
Mogelijk honderden burgerdoden door aanval Nigeriaans leger

MAIDUGURI (ANP/RTR) - Nigeriaanse straaljagers hebben zaterdagnacht een dorpsmarkt bestookt tijdens de achtervolging van islamitische militanten in het noordoosten van het land waarbij mogelijk zeker 200 burgers zijn omgekomen. Dat verklaarden een lokaal raadslid en omwonenden zondag tegen persbureau Reuters.

1 uur geleden
Trump: VS gaan Straat van Hormuz blokkeren en controleren

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump claimt op sociale media dat hij bevel heeft gegeven aan de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz te blokkeren en de scheepvaart bij de zeestraat te gaan controleren. Hij zegt ook schepen te gaan stoppen en onderzoeken waarvoor mogelijk tolgeld aan Iran is betaald.

2 uur geleden
Alle Amerikaanse delegatieleden vertrokken uit Pakistan

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Alle leden van de Amerikaanse delegatie die naar Pakistan was gegaan voor onderhandelingen met Iran, zijn weer vertrokken. Ook de prominente gezanten van president Donald Trump, Steve Witkoff en Jared Kushner, hebben in navolging van vicepresident JD Vance het land verlaten, melden Amerikaanse media.

3 uur geleden
Meer dan de helft van de Hongaarse kiezers bracht al een stem uit

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De opkomst voor de parlementsverkiezingen in Hongarije is ongekend hoog. Tegen 13.00 uur heeft al 54,14 procent van de Hongaarse stemgerechtigden een stem uitgebracht, meldt de landelijke kiescommissie. Dat is beduidend hoger dan op dat moment van de dag in 2022, tijdens de vorige verkiezingen. Toen lag het percentage op 40,01 procent.

3 uur geleden