Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU verdubbelt bestelling, nog eens 300 miljoen van eerste vaccin

EU verdubbelt bestelling, nog eens 300 miljoen van eerste vaccin

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie koopt nog eens 300 miljoen doses van het vaccin van BioNTech en Pfizer, het eerste dat in de EU mag worden gebruikt. Dat is een verdubbeling van de bestelling.

Van de extra order worden 75 miljoen doses al in de eerste helft van 2021 geleverd, zegt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Maar ze verwacht de eerste partij pas na maart.

De EU wil in principe 200 miljoen doses kopen bovenop de 300 miljoen die ze al eerder kocht en een optie nemen op nog eens 100 miljoen. Mits de lidstaten daar belangstelling voor hebben, maar dat lijdt geen twijfel. Als alles wordt afgenomen, brengt dat het totaal op 600 miljoen. Omdat er twee prikken nodig zijn, is dat genoeg voor 300 miljoen van de 448 miljoen Europeanen.

Moderna-vaccin

Sinds woensdag mogen EU-landen overigens ook het Moderna-vaccin toedienen. En "andere vaccins worden naar verwachting spoedig goedgekeurd", aldus Von der Leyen.

Er klinkt de afgelopen tijd steeds luidere kritiek op de traagheid waarmee de inentingen in de EU op gang komen. De Europese Commissie had meer moeten inslaan van het Duits-Amerikaanse vaccin dat als eerste werd goedgekeurd, stellen critici. Nu zouden bijvoorbeeld de Britten en de Amerikanen, die ook grote bestellingen plaatsten bij de Duitse ontwikkelaar BioNTech en de Amerikaanse farmaceut Pfizer, de EU hebben afgetroefd.

Dat liet de commissie na door Franse druk, schreef onder meer het Duitse opinieblad Der Spiegel. De Fransen zouden niet graag zien dat Brussel meer zou kopen van een vaccin van Duitse makelij dan van het middel waaraan het Franse Sanofi werkt.

Meer uit Gezond

Medicijntekorten in 2025 met ongeveer een derde gedaald

DEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.

16 uur geleden
Onderzoek: nog veel onduidelijkheid over vergoedingen ggz in 2026

DEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.

2 dagen geleden
Griepcijfers dalen weer, van epidemie geen sprake

UTRECHT (ANP) - Huisartsen zien een vermindering in het aantal patiƫnten met griepachtige klachten. Voor elke 100.000 inwoners gingen er afgelopen week 21 naar de huisarts met verschijnselen die op griep duiden. Dat blijkt uit gebundelde huisartsendata van gezondheidsinstituut Nivel.

1 week geleden
Handchirurgen: verdubbeling van amputaties door illegaal vuurwerk

DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".

1 week geleden
Arbodiensten: meeste ziekteverzuim in 2025 door stress en griep

UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.

1 week geleden
Producent borstimplantaten niet aansprakelijk voor ziektes

AMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.

2 weken geleden
NPV teleurgesteld in meerderheid voor initiatiefwet embryokweek

VEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiƫnten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.

2 weken geleden