Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU verbouwt begroting voor steun aan Oekraïne en andere ingrepen

EU verbouwt begroting voor steun aan Oekraïne en andere ingrepen

BRUSSEL (ANP) - De overeengekomen steun aan Oekraïne betekent voor de Europese begroting een extra kostenpost van 50 miljard euro. Maar ook voor andere plannen wil de Europese Raad van regeringsleiders nog eens bijna 15 miljard euro uittrekken. Zo gaat er geld naar omringende landen en onder meer naar migratie. In totaal gaat het om 64,5 miljard euro, wat de EU-landen voor een groot deel moeten bijleggen.

De regeringsleiders waren het in december al eens over de overige begrotingsafspraken. Omdat een akkoord over steun voor Oekraïne uitbleef, moesten ze terugkomen voor een extra EU-top. Die bracht alsnog overeenstemming.

10,6 miljard euro bezuinigt de EU zelf op andere posten, zoals gezondheidszorg en onderzoek. Op deze posten wordt geregeld een beroep gedaan als voor urgente zaken geld nodig is. Meer dan de helft van het bedrag (33 miljard euro) wordt geleend. Het deel dat nog overblijft, moeten de EU-lidstaten zelf ophoesten. Van hen wordt een extra bijdrage gevraagd.

Overige geld

De 50 miljard euro voor Oekraïne is veruit het grootste deel van de toegevoegde miljarden. Van het overige geld gaat meer dan de helft naar hulp aan omringende landen, waaronder Syrië, Jordanië, Libanon en Turkije. Ook is extra geld nodig voor het aflossen van lopende schulden en voor het tegengaan van illegale migratie en het bewaken van de Europese buitengrenzen.

De huidige meerjarenbegroting loopt nog door tot 2027. Maar het begrote geld is niet genoeg voor alle plannen die de EU nog heeft en voor nieuwe problemen. Behalve de hulp aan Oekraïne is dat het beter bewaken van de Europese buitengrenzen.

Meer uit Buitenland

Trump zegt dat het met in Iran neergeschoten vliegers goed gaat

WASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.

18 minuten geleden
Rechter Boekarest schrapt preventieve maatregel tegen Andrew Tate

BOEKAREST (ANP/RTR) - Een rechtbank in Boekarest heeft alle beperkende maatregelen tegen de Amerikaans-Britse verdachten Andrew Tate en zijn broer Tristan geschrapt. Naar de twee omstreden internetberoemdheden loopt in Roemenië een onderzoek naar onder meer betrokkenheid bij mensenhandel in de aanloop naar een proces. De twee zijn op sociale media beroemd en berucht als onder meer radicale criticasters van het feminisme.

1 uur geleden
Trump: voorstel wapenstilstand met Iran niet goed genoeg

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hebben de VS een voorstel voor een staakt-het-vuren van 45 dagen in de oorlog met Iran bestudeerd. Hij noemde het een "zeer belangrijke stap", maar zei tegen journalisten bij het Witte Huis ook gelijk dat het niet goed genoeg is.

1 uur geleden
Wolf die vrouw in gezicht beet weer vrijgelaten in Duitsland

HAMBURG (ANP/AFP) - Een wolf die in Hamburg een week geleden een vrouw in het gezicht beet en ernstig verwondde, is weer in het wild vrijgelaten. Het dier werd kort daarna door agenten opgespoord en gevangen. De Groene minister van Milieu in Hamburg, Katharina Fegebank, heeft gezegd dat vrijlaten de beste oplossing voor de wolf is. Er zijn volgens haar allerlei opties overwogen, maar het dier is zondagavond in het wild vrijgelaten. De wolf wordt nu constant gemonitord en als die weer in een bebouwde omgeving komt, kan er snel worden ingegrepen.

2 uur geleden
Iran wijst Amerikaans voorstel voor wapenstilstand af

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft aan Pakistan laten weten dat het een Amerikaans voorstel voor een wapenstilstand afwijst, meldt het Iraanse persbureau IRNA. Iran zou in de reactie de noodzaak van een permanent einde aan de oorlog benadrukken en met een reeks eisen komen, zoals een protocol voor een veilige doorgang door de Straat van Hormuz en het opheffen van sancties.

2 uur geleden
Costa waarschuwt Trump over aanvallen civiele infrastructuur Iran

BRUSSEL (ANP/AFP) - De voorzitter van de EU-leiders, António Costa, benadrukt op sociale media dat het aanvallen van civiele infrastructuur tijdens een oorlog illegaal is. De waarschuwing komt nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde civiele infrastructuur in Iran te verwoesten als het land de Straat van Hormuz niet zou openen.

2 uur geleden
Israël claimt aanval op Iraanse Zuid Pars-installaties

ASALUYEH (ANP/AFP) - Israël claimt een aanval op Zuid Pars, de voor Iran belangrijke gasindustrie nabij de zuidelijke plaats Asaluyeh. Minister van Defensie Israel Katz spreekt in een video van een "krachtige aanval" op 's lands "belangrijkste petrochemische industrie".

5 uur geleden