EU verbouwt begroting voor steun aan Oekraïne en andere ingrepen
BRUSSEL (ANP) - De overeengekomen steun aan Oekraïne betekent voor de Europese begroting een extra kostenpost van 50 miljard euro. Maar ook voor andere plannen wil de Europese Raad van regeringsleiders nog eens bijna 15 miljard euro uittrekken. Zo gaat er geld naar omringende landen en onder meer naar migratie. In totaal gaat het om 64,5 miljard euro, wat de EU-landen voor een groot deel moeten bijleggen.
De regeringsleiders waren het in december al eens over de overige begrotingsafspraken. Omdat een akkoord over steun voor Oekraïne uitbleef, moesten ze terugkomen voor een extra EU-top. Die bracht alsnog overeenstemming.
10,6 miljard euro bezuinigt de EU zelf op andere posten, zoals gezondheidszorg en onderzoek. Op deze posten wordt geregeld een beroep gedaan als voor urgente zaken geld nodig is. Meer dan de helft van het bedrag (33 miljard euro) wordt geleend. Het deel dat nog overblijft, moeten de EU-lidstaten zelf ophoesten. Van hen wordt een extra bijdrage gevraagd.
Overige geld
De 50 miljard euro voor Oekraïne is veruit het grootste deel van de toegevoegde miljarden. Van het overige geld gaat meer dan de helft naar hulp aan omringende landen, waaronder Syrië, Jordanië, Libanon en Turkije. Ook is extra geld nodig voor het aflossen van lopende schulden en voor het tegengaan van illegale migratie en het bewaken van de Europese buitengrenzen.
De huidige meerjarenbegroting loopt nog door tot 2027. Maar het begrote geld is niet genoeg voor alle plannen die de EU nog heeft en voor nieuwe problemen. Behalve de hulp aan Oekraïne is dat het beter bewaken van de Europese buitengrenzen.
Meer uit Buitenland
LONDEN/BRUSSEL (ANP/RTR) - Oekraïne verwacht de Verenigde Staten dinsdag een aangepast vredesplan voor te leggen, zegt president Volodymyr Zelensky. De jongste Amerikaanse vredesvoorstellen zijn maandag bijgesteld in overleg met Europese bondgenoten.
2 uur geledenAOMORI (ANP/AFP/RTR) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van ruim 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK. Zeker enkele duizenden mensen moesten een veilig heenkomen zoeken.
7 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben maandag ingestemd met nieuwe, strengere terugkeerregels voor asielzoekers die niet in de EU mogen blijven. Een van de onderdelen van het akkoord is dat EU-lidstaten 'terugkeerhubs' in derde landen mogen realiseren voor afgewezen asielzoekers. Nederland wil zo'n centrum in Oeganda opzetten en is daarover al een paar maanden met het Afrikaanse land in gesprek.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.
10 uur geleden