EU verbouwt begroting voor steun aan Oekraïne en andere ingrepen
BRUSSEL (ANP) - De overeengekomen steun aan Oekraïne betekent voor de Europese begroting een extra kostenpost van 50 miljard euro. Maar ook voor andere plannen wil de Europese Raad van regeringsleiders nog eens bijna 15 miljard euro uittrekken. Zo gaat er geld naar omringende landen en onder meer naar migratie. In totaal gaat het om 64,5 miljard euro, wat de EU-landen voor een groot deel moeten bijleggen.
De regeringsleiders waren het in december al eens over de overige begrotingsafspraken. Omdat een akkoord over steun voor Oekraïne uitbleef, moesten ze terugkomen voor een extra EU-top. Die bracht alsnog overeenstemming.
10,6 miljard euro bezuinigt de EU zelf op andere posten, zoals gezondheidszorg en onderzoek. Op deze posten wordt geregeld een beroep gedaan als voor urgente zaken geld nodig is. Meer dan de helft van het bedrag (33 miljard euro) wordt geleend. Het deel dat nog overblijft, moeten de EU-lidstaten zelf ophoesten. Van hen wordt een extra bijdrage gevraagd.
Overige geld
De 50 miljard euro voor Oekraïne is veruit het grootste deel van de toegevoegde miljarden. Van het overige geld gaat meer dan de helft naar hulp aan omringende landen, waaronder Syrië, Jordanië, Libanon en Turkije. Ook is extra geld nodig voor het aflossen van lopende schulden en voor het tegengaan van illegale migratie en het bewaken van de Europese buitengrenzen.
De huidige meerjarenbegroting loopt nog door tot 2027. Maar het begrote geld is niet genoeg voor alle plannen die de EU nog heeft en voor nieuwe problemen. Behalve de hulp aan Oekraïne is dat het beter bewaken van de Europese buitengrenzen.
Meer uit Buitenland
TAIPEI/YILAN (ANP/AFP/RTR) - Ruim 30 kilometer voor de noordoostkust van Taiwan heeft zich op een diepte van 73 kilometer een aardbeving voorgedaan met een kracht van tussen de 6.6 en 7.0, aldus de plaatselijke autoriteiten en meteorologische instellingen. Het epicentrum was onder de zeebodem ten oosten van de kustplaats Yilan, die niet ver van de hoofdstad Taipei ligt.
26 minuten geledenABUJA (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen in Nigeria zijn in de nacht van donderdag op vrijdag niet alleen strijders van Islamitische Staat (IS) getroffen, zoals de Amerikaanse president Donald Trump verkondigde. Volgens een woordvoerder van de Nigeriaanse president zijn ook kleinere groepen geraakt.
42 minuten geledenANTWERPEN (ANP) - De Vlaamse dichter, vertaler en dagboekschrijver Leonard Nolens is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gemeld aan persbureau Belga. De dichter was al een tijdje ziek.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Ongeveer een derde van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zit zonder verwarming na Russische aanvallen in de nacht van vrijdag op zaterdag, aldus minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha. Ook in de regio rondom de stad zijn dergelijke problemen ontstaan.
7 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - Saudi-Arabië heeft een separatistische beweging in buurland Jemen opgeroepen de wapens neer te leggen en recent veroverd gebied terug te geven aan de door Riyad gesteunde regering. Defensieminister Khalid bin Salman heeft een verklaring hierover gedeeld op sociale media.
8 uur geledenPHNOM PENH (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend na bijna drie weken van hevige gevechten aan de grens. Ze hebben drie dagen onderhandeld over het stoppen van het dodelijke grensconflict.
10 uur geledenWARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.
10 uur geleden