Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU verbouwt begroting voor steun aan Oekraïne en andere ingrepen

EU verbouwt begroting voor steun aan Oekraïne en andere ingrepen

BRUSSEL (ANP) - De overeengekomen steun aan Oekraïne betekent voor de Europese begroting een extra kostenpost van 50 miljard euro. Maar ook voor andere plannen wil de Europese Raad van regeringsleiders nog eens bijna 15 miljard euro uittrekken. Zo gaat er geld naar omringende landen en onder meer naar migratie. In totaal gaat het om 64,5 miljard euro, wat de EU-landen voor een groot deel moeten bijleggen.

De regeringsleiders waren het in december al eens over de overige begrotingsafspraken. Omdat een akkoord over steun voor Oekraïne uitbleef, moesten ze terugkomen voor een extra EU-top. Die bracht alsnog overeenstemming.

10,6 miljard euro bezuinigt de EU zelf op andere posten, zoals gezondheidszorg en onderzoek. Op deze posten wordt geregeld een beroep gedaan als voor urgente zaken geld nodig is. Meer dan de helft van het bedrag (33 miljard euro) wordt geleend. Het deel dat nog overblijft, moeten de EU-lidstaten zelf ophoesten. Van hen wordt een extra bijdrage gevraagd.

Overige geld

De 50 miljard euro voor Oekraïne is veruit het grootste deel van de toegevoegde miljarden. Van het overige geld gaat meer dan de helft naar hulp aan omringende landen, waaronder Syrië, Jordanië, Libanon en Turkije. Ook is extra geld nodig voor het aflossen van lopende schulden en voor het tegengaan van illegale migratie en het bewaken van de Europese buitengrenzen.

De huidige meerjarenbegroting loopt nog door tot 2027. Maar het begrote geld is niet genoeg voor alle plannen die de EU nog heeft en voor nieuwe problemen. Behalve de hulp aan Oekraïne is dat het beter bewaken van de Europese buitengrenzen.

Meer uit Buitenland

Schutter dood gevonden na incident synagoge Michigan

WEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.

26 minuten geleden
NASA hoopt op begin april voor maanmissie Artemis II

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.

1 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Teheran

TEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.

1 uur geleden
Sheriff: vermoedelijk geen gewonden bij incident synagoge VS

WEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."

3 uur geleden
Situatie met 'actieve schutter' bij grote synagoge nabij Detroit

WEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij een grote synagoge in West Bloomfield in de Amerikaanse staat Michigan is sprake van een situatie met een "actieve schutter", meldt de lokale politie op X. Onduidelijk is of er slachtoffers zijn. Bij de synagoge zou onder meer een basisschool en voorschoolse opvang zijn gevestigd. Volgens lokale media zouden die op het moment geopend zijn.

3 uur geleden
VS zeggen 6000 doelen te hebben geraakt in Iran

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sinds het begin van de oorlog in Iran 6000 doelen geraakt in het land, meldt het Amerikaanse centrale commando in de regio, CENTCOM, op X. Daarnaast zouden meer dan negentig Iraanse schepen zijn beschadigd of vernietigd bij de aanvallen, waaronder dertig mijnenleggers.

3 uur geleden
Roemenië en Oekraïne maken samen drones, versterken energiebanden

BOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - Roemenië en Oekraïne gaan samen drones maken, hebben ze afgesproken. Ook gaan ze nauwer samenwerken bij de energievoorziening.

3 uur geleden