
EU veegt kritiek op inperking burgerrechten in Oekraïne van tafel
BRUSSEL (ANP) - Kritiek op de omgang van de Oekraïense regering met burgerrechten moet voorlopig worden ingeslikt, vindt de buitenlanddienst van de Europese Unie. Het land heeft wel wat anders aan zijn hoofd en critici laten zich al gauw voor het karretje van aanvaller Rusland spannen, zegt een woordvoerder van buitenlandchef Josep Borrell.
De Oekraïense president Zelenski verbood zondag elf Russischgezinde oppositiepartijen, waaronder die van een belangrijke rivaal. Ook gaf hij opdracht alle landelijke tv-zenders gelijk te schakelen met de staatstelevisie. Dat kwam hem te staan op Russische hoon en een enkele gefronste wenkbrauw in het Westen, al bleef dat beperkt tot uiterst linkse en rechtspopulistische hoek.
Maar Oekraïne vecht op het ogenblik om te overleven en verkeert in staat van beleg, zegt de woordvoerder van Borrell, de hoogste diplomaat van de EU. "Ik denk dat het niet helemaal een passend moment is om te praten over sommige rechten en de ontwikkeling van de democratie." Het is nu eerst zaak dat er straks "nog een land over is met mensen die van die rechten kunnen genieten". De regering in Kiev heeft de handen vol "aan het redden van levens van burgers en het afslaan van de brute agressie" van grote buur Rusland. Alles wat zij doet zou in dat teken staan.
Wie Oekraïne afschildert als een land waar de rechten van burgers worden ingeperkt, echoot bovendien Russische propaganda en desinformatie, stelt de woordvoerder. "Er gebeurt niets van dien aard, integendeel." Het is juist "Rusland dat oorlogsmisdaden pleegt en alle vrijheden en rechten vertrapt die mensen tot voor kort in Oekraïne genoten".
De EU overlegde voor Rusland de oorlog tegen Oekraïne begon geregeld met Kiev over maatregelen om democratie en rechtsstaat te versterken, memoreert de woordvoerder. Nu heeft het voorrang "om Oekraïne te helpen zijn bevolking te redden en de verdere verwoesting van het land te voorkomen".
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie gaat 14 miljoen euro die het direct zou uitkeren aan Israël, niet meer betalen. Daarmee verduidelijkt een woordvoerder van de Europese Commissie de toespraak van voorzitter Ursula von der Leyen eerder op woensdag, waarin ze zei dat de Commissie alle directe steun en betalingen aan Israël opschort.
1 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - Een Israëlische luchtaanval heeft het ministerie van Defensie in de Jemenitische hoofdstad Sanaa getroffen, meldt persbureau Reuters op basis van Jemenitische overheidsbronnen. Boven de inslagpunten zou rook opstijgen. Er zouden vijf explosies zijn geweest. Volgens een eerste telling van het Jemenitische ministerie van Volksgezondheid zijn er negen doden gevallen en 118 mensen gewond geraakt.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Tijdens de protesten in Nepal zijn door het hele land meer dan 13.500 gevangenen ontsnapt, volgens een woordvoerder van de politie. Ook zouden er drie politiemensen zijn omgekomen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Op het Place du Châtelet in het centrum van Parijs verzamelen zich volgens media veel mensen voor een demonstratie van de protestbeweging 'Bloquons tout' (We blokkeren alles). Onder de aanwezigen is de leider van een grote links-radicale partij Jean-Luc Mélenchon.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft met zijn Chinese ambtgenoot Dong Jun gebeld. Ze hebben het onder meer gehad over Taiwan en de spanningen op de Zuid-Chinese Zee. Dong waarschuwde de Amerikanen dat het "zinloos" is om te proberen China in bedwang te houden.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO-bondgenoten kunnen ook nu Russische drones Polen zijn binnengevlogen rekenen op de Verenigde Staten, verzekert de Amerikaanse NAVO-ambassadeur. "We zullen iedere inch van het NAVO-grondgebied verdedigen", zei hij op X.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius meent dat de drones die het Poolse luchtruim binnenvlogen doelbewust koers zetten naar Polen. Ze waren niet gericht op Oekraïne. Als dat zo was, hadden ze die route niet gevolgd, aldus de bewindsman.
4 uur geleden