Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU vaardigt sancties uit tegen kolonisten Westoever

EU vaardigt sancties uit tegen kolonisten Westoever

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie legt voor het eerst sancties op aan Israëlische kolonisten om gewelddadigheden tegen Palestijnen.

De sancties zijn gericht tegen vier individuen en twee organisaties die verantwoordelijk zijn voor geweld tegen Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in Oost-Jeruzalem. De kolonisten mogen door de sancties de Europese Unie niet meer in. Ook mogen ze geen zaken meer doen met EU-burgers en hun tegoeden en rekeningen die ze in de EU hebben worden bevroren.

De personen en organisaties krijgen de sancties opgelegd vanwege diverse misdrijven, waaronder martelingen en vernederingen en het onrechtmatig in gebruik nemen of binnentreden van woningen. Een van de organisaties op de lijst is de radicale jongerenbeweging Hilltop Youth, Heuveltop Jeugd, "van wie de leden bekend staan om hun geweld tegen Palestijnen en hun dorpen op de Westelijke Jordaanoever", aldus het persbericht van de EU-landen. Twee leiders van deze groep, die betrokken waren bij dodelijke aanvallen op Palestijnen, staan bovendien nog apart vermeld op de sanctielijst.

Schriftelijke procedure

De maatregelen zijn opgelegd onder het EU-sanctieregime dat is bedoeld om schendingen van mensenrechten te bestraffen. De overeenkomst werd vrijdag afgerond via een schriftelijke procedure die lidstaten de mogelijkheid geeft om beslissingen te nemen over dringende zaken zonder eerst ministers naar Brussel te sturen.

Het besluit volgt op soortgelijke stappen door de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. De sancties lagen al langer op tafel, maar hadden de instemming nodig van alle 27 EU-lidstaten. De Hongaarse regering blokkeerde het besluit tot vorige maand.

Eerste stap

In een reactie zegt demissionair minister van Buitenlandse Zaken Hanke Bruins Slot: "We hebben al langer grote zorgen over gewelddadige acties van kolonisten tegen Palestijnse inwoners van de Westelijke Jordaanoever. De afgelopen week is sprake van een nieuwe en ernstige toename van kolonistengeweld, waarbij ook dodelijke slachtoffers zijn gevallen. Dit moet stoppen. De vandaag aangenomen sancties zijn een belangrijke eerste stap van de EU om hiertegen op te treden. Ik zal me er voor inzetten dat er meer individuen en organisaties gesanctioneerd worden."

Ze wijst erop dat het kolonistengeweld voor toenemende spanningen zorgt op de Westelijke Jordaanoever. "Het is ook in het belang van Israël om hier actief tegen op te treden om de situatie op de Westelijke Jordaanoever niet verder te laten escaleren."

Meer uit Buitenland

Kallas verwacht geen akkoord nieuw sanctiepakket tegen Rusland

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht niet dat er maandag een akkoord komt over het twintigste EU-sanctiepakket tegen Rusland. Hongarije blokkeert dat. Kallas gaat er niet van uit dat Hongarije maandag zijn standpunt wijzigt, zei de politica voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken.

47 minuten geleden
Meerdere doden bij droneaanvallen in Oekraïne

KYIV (ANP/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn zeker drie mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. In de regio Odesa kwamen twee mensen om bij een droneaanval, aldus gouverneur Oleh Kiper. Drie mensen raakten daar gewond. In het zuiden, bij Zaporizja, kwam een man in de dertig om bij eveneens een droneaanval. In het oostelijke Charkiv kwam een raket neer in een woonwijk. Slachtoffers en schade van die aanval werden niet direct gemeld.

1 uur geleden
Zuid-Korea boos over spandoek Russische ambassade Seoul

SEOUL (ANP) - Zuid-Korea heeft protest aangetekend bij Rusland om een spandoek dat de Russische ambassade in Seoul heeft opgehangen. Daarop staat: "De overwinning zal voor ons zijn". Het doek is vermoedelijk opgehangen om erbij stil te staan dat de oorlog tussen Rusland en Oekraïne dinsdag vier jaar geleden begon.

4 uur geleden
Venezuela laat 23 politieke gevangenen vrij

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben zondag opnieuw mensen vrijgelaten uit de gevangenis in het kader van de amnestiewet die donderdag werd ingevoerd. Volgens mensenrechtenorganisatie Foro Penal gaat het om 23 personen.

6 uur geleden
Scholen in Mexico dicht om onrust na dood kartelleider

GUADALAJARA (ANP) - In meerdere staten in Mexico blijven scholen maandag gesloten. Na de dood van kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, hebben bendes in zes staten wegen geblokkeerd door auto's en vrachtwagens in brand te steken.

6 uur geleden
Reuters: Amerikaanse taskforce hielp bij opsporen kartelbaas

WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse taskforce die inlichtingen verzamelt rond drugskartels heeft een rol gespeeld bij de opsporing van El Mencho. Dat meldt een anonieme legerbron aan persbureau Reuters. El Mencho, de leider van het Mexicaanse Jalisco-kartel, werd zondag bij de inval gedood.

8 uur geleden
Kim Jong-un herkozen als leider Arbeiderspartij

PYONGYANG (ANP) - De regerende Arbeiderspartij van Noord-Korea heeft leider Kim Jong-un zondag op het partijcongres herkozen tot secretaris-generaal van de partij. Dat meldt staatspersbureau KCNA.

8 uur geleden