EU vaardigt sancties uit tegen kolonisten Westoever
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie legt voor het eerst sancties op aan Israëlische kolonisten om gewelddadigheden tegen Palestijnen.
De sancties zijn gericht tegen vier individuen en twee organisaties die verantwoordelijk zijn voor geweld tegen Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in Oost-Jeruzalem. De kolonisten mogen door de sancties de Europese Unie niet meer in. Ook mogen ze geen zaken meer doen met EU-burgers en hun tegoeden en rekeningen die ze in de EU hebben worden bevroren.
De personen en organisaties krijgen de sancties opgelegd vanwege diverse misdrijven, waaronder martelingen en vernederingen en het onrechtmatig in gebruik nemen of binnentreden van woningen. Een van de organisaties op de lijst is de radicale jongerenbeweging Hilltop Youth, Heuveltop Jeugd, "van wie de leden bekend staan om hun geweld tegen Palestijnen en hun dorpen op de Westelijke Jordaanoever", aldus het persbericht van de EU-landen. Twee leiders van deze groep, die betrokken waren bij dodelijke aanvallen op Palestijnen, staan bovendien nog apart vermeld op de sanctielijst.
Schriftelijke procedure
De maatregelen zijn opgelegd onder het EU-sanctieregime dat is bedoeld om schendingen van mensenrechten te bestraffen. De overeenkomst werd vrijdag afgerond via een schriftelijke procedure die lidstaten de mogelijkheid geeft om beslissingen te nemen over dringende zaken zonder eerst ministers naar Brussel te sturen.
Het besluit volgt op soortgelijke stappen door de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. De sancties lagen al langer op tafel, maar hadden de instemming nodig van alle 27 EU-lidstaten. De Hongaarse regering blokkeerde het besluit tot vorige maand.
Eerste stap
In een reactie zegt demissionair minister van Buitenlandse Zaken Hanke Bruins Slot: "We hebben al langer grote zorgen over gewelddadige acties van kolonisten tegen Palestijnse inwoners van de Westelijke Jordaanoever. De afgelopen week is sprake van een nieuwe en ernstige toename van kolonistengeweld, waarbij ook dodelijke slachtoffers zijn gevallen. Dit moet stoppen. De vandaag aangenomen sancties zijn een belangrijke eerste stap van de EU om hiertegen op te treden. Ik zal me er voor inzetten dat er meer individuen en organisaties gesanctioneerd worden."
Ze wijst erop dat het kolonistengeweld voor toenemende spanningen zorgt op de Westelijke Jordaanoever. "Het is ook in het belang van Israël om hier actief tegen op te treden om de situatie op de Westelijke Jordaanoever niet verder te laten escaleren."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth verwacht dat de oorlog in Iran geen "eindeloze oorlog" wordt, zoals die in Irak. Volgens hem hebben de Verenigde Staten duidelijke doelen en zullen ze die snel bereiken.
8 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft generaal van de Revolutionaire Garde Majid Ebnelreza benoemd als waarnemend minister van Defensie. Dat meldt onder meer Al Jazeera.
24 minuten geledenTAMPA (ANP) - Een vierde Amerikaanse militair is omgekomen door Iraanse tegenaanvallen na de Amerikaans-Israëlische aanvallen op het land. De Amerikaan was eerder zwaargewond geraakt en is nu aan die verwondingen bezweken, zegt het Amerikaanse commando in het Midden-Oosten.
39 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël claimt de dood van het hoofd van Hezbollahs inlichtingendienst, Hoessein Moukalled. Dat meldt de Israëlische strijdmacht op X. Moukalled zou zijn omgekomen bij een aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het zuidelijke deel van die stad, Dahieh, geldt als uitvalsbasis van Hezbollah.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is "heel teleurgesteld" in de Britse premier Keir Starmer, omdat die in eerste instantie weigerde om de Amerikanen gebruik te laten maken van Britse militaire bases bij de aanvallen op Iran. Het Verenigd Koninkrijk besloot pas op zondag dat de Amerikanen de bases mochten gebruiken, maar dan wel alleen voor "defensieve" acties.
49 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft de inwoners verboden om bijeen te komen voor de joodse feestdag Poerim, die maandagavond begint. Dat schrijft nieuwssite Times of Israel. Het is traditie dat joden tijdens Poerim samenkomen om te luisteren naar een rabbijn die voorleest uit de Tenach, het heilige joodse boek. Maar door de oorlog met Iran is dat dit jaar niet toegestaan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA/AFP) - De scholen in Iran blijven de komende weken gesloten, door de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op het land. Het onderwijs zal volledig online doorgaan, meldt het Iraanse persbureau Tasnim.
1 uur geleden