EU twijfelt nog over aanpakken AstraZeneca
BRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - De Europese Unie is er nog altijd niet uit of ze vaccinmaker AstraZeneca voor de rechter wil dagen. "Er is nog geen besluit gevallen", zegt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie.
De commissie en de EU-landen wikken en wegen al dagen of de tijd rijp is voor gerechtelijke stappen tegen AstraZeneca, dat al maanden veel minder coronavaccins levert dan is afgesproken. Ook in het tweede kwartaal voldoet de Brits-Zweedse fabrikant bij lange na niet aan zijn verplichtingen.
Maar een handvol EU-landen, onder wie zwaargewichten Duitsland en Frankrijk, vraagt zich volgens EU-bronnen af of juridische stappen wel zin hebben. AstraZeneca produceert simpelweg te weinig vaccins om zich aan zijn contracten te houden. Dat verandert niet ineens door een gang naar de rechter, denken ze.
Samenwerken
De EU moet samenwerken met de vaccinfabrikant om zoveel mogelijk doses te bemachtigen, zei de Duitse minister van Volksgezondheid Jens Spahn vrijdag. Een juridische procedure heeft volgens hem geen prioriteit.
Langzamerhand verdampt het verzet tegen een rechtsgang, schrijven Brusselse media. Vrees om de verstandhouding met de farmaceut op het spel te zetten is er volgens een EU-bron niet. Die is al voorgoed verzuurd.
Reputatie
Wel zou een proces de reputatie van AstraZeneca nog verder kunnen schaden. Dat kan mensen nog huiveriger maken zich te laten inenten met het vaccin, dat al in opspraak is geraakt door een heel zeldzame maar soms gevaarlijke bijwerking. Die argwaan wil de EU ook niet voeden.
Het Nederlandse ministerie van Volksgezondheid wil formeel nog geen standpunt innemen over een eventuele rechtszaak. Het onderwerp moet eerst door de lidstaten onderling besproken worden, laat een woordvoerder weten.
Meer uit Buitenland
NEURENBERG (ANP) - In de Duitse stad Neurenberg is een grote bom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk gemaakt en verwijderd. Meer dan 20.000 bewoners moesten vrijdagavond worden geëvacueerd en konden in de vroege zaterdagochtend terug naar huis, aldus de gemeente Neurenberg op X. Het ging volgens de stad om de grootste evacuatie sinds WOII.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een eis tot schadevergoeding tussen de 1 en 5 miljard dollar tegen de BBC aangekondigd. "We klagen ze ergens volgende week aan."
2 uur geledenNEW DELHI (ANP) - Zeker zeven mensen zijn om het leven gekomen en 27 gewond geraakt toen op een politiebureau in Kashmir in het noorden van India in beslag genomen explosieven ontploften. Dat meldde het Indiase televisiestation NDTV.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat naar verwachting een overeenkomst sluiten met de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman, waardoor het koninkrijk F-35 straaljagers kan kopen, meldt een anonieme functionaris aan Bloomberg. De verkoop zou de banden met Saoedi-Arabië aanzienlijk verstevigen. Bin Salman komt dinsdag op bezoek in het Witte Huis.
8 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof gaat de zoon van ex-president Jair Bolsonaro, Eduardo, vervolgen voor een poging tot samenspanning met Amerikaanse autoriteiten. Hij vroeg president Trump om zich te bemoeien met de zaak tegen zijn vader en sancties op te leggen.
9 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Bij een busongeluk in de Zweedse hoofdstad Stockholm zijn drie doden en meerdere gewonden gevallen, meldt de politie. Een bus reed in op een bushalte waar mensen stonden te wachten. Drie gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Trump heeft contact opgenomen met Thailand en Cambodja na het oplaaien van het grensconflict tussen de Zuidoost-Aziatische buurlanden. Het jongste geschil dreigt het door Trump bemiddelde vredesakkoord te doen mislukken, aldus het Witte Huis.
10 uur geleden