
EU twijfelt nog over aanpakken AstraZeneca
BRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - De Europese Unie is er nog altijd niet uit of ze vaccinmaker AstraZeneca voor de rechter wil dagen. "Er is nog geen besluit gevallen", zegt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie.
De commissie en de EU-landen wikken en wegen al dagen of de tijd rijp is voor gerechtelijke stappen tegen AstraZeneca, dat al maanden veel minder coronavaccins levert dan is afgesproken. Ook in het tweede kwartaal voldoet de Brits-Zweedse fabrikant bij lange na niet aan zijn verplichtingen.
Maar een handvol EU-landen, onder wie zwaargewichten Duitsland en Frankrijk, vraagt zich volgens EU-bronnen af of juridische stappen wel zin hebben. AstraZeneca produceert simpelweg te weinig vaccins om zich aan zijn contracten te houden. Dat verandert niet ineens door een gang naar de rechter, denken ze.
Samenwerken
De EU moet samenwerken met de vaccinfabrikant om zoveel mogelijk doses te bemachtigen, zei de Duitse minister van Volksgezondheid Jens Spahn vrijdag. Een juridische procedure heeft volgens hem geen prioriteit.
Langzamerhand verdampt het verzet tegen een rechtsgang, schrijven Brusselse media. Vrees om de verstandhouding met de farmaceut op het spel te zetten is er volgens een EU-bron niet. Die is al voorgoed verzuurd.
Reputatie
Wel zou een proces de reputatie van AstraZeneca nog verder kunnen schaden. Dat kan mensen nog huiveriger maken zich te laten inenten met het vaccin, dat al in opspraak is geraakt door een heel zeldzame maar soms gevaarlijke bijwerking. Die argwaan wil de EU ook niet voeden.
Het Nederlandse ministerie van Volksgezondheid wil formeel nog geen standpunt innemen over een eventuele rechtszaak. Het onderwerp moet eerst door de lidstaten onderling besproken worden, laat een woordvoerder weten.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël en Iran hebben opnieuw melding gemaakt van aanvallen op doelen op elkaars grondgebied. De Israëlische krijgsmacht meldt woensdagochtend vroeg in een bericht op X dat gevechtsvliegtuigen doelen bij Teheran hebben bestookt. De Iraanse Revolutionaire Garde stelt dat eigen aanvallen met geavanceerde hypersonische raketten de schuilkelders in Tel Aviv "herhaaldelijk lieten trillen".
2 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Het dodental na een Russische aanval op Kyiv is na een dag opgelopen tot 21. Dat melden de hulpdiensten, die woensdag spreken over 134 gewonden.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Iran heeft raketten en ander materieel in gereedheid gebracht om Amerikaanse bases in het Midden-Oosten aan te vallen, als de Verenigde Staten aan de zijde van Israël gaan vechten tegen Iran. Dat schrijft The New York Times op gezag van Amerikaanse functionarissen met inzage in inlichtingenrapportages.
1 uur geledenBOSTON (ANP/RTR/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft het de regering van president Donald Trump verboden om paspoorten te weigeren aan transgender en non-binaire personen die een andere genderidentiteit dan man of vrouw willen laten vermelden.
1 uur geledenKANANASKIS (ANP/AFP/RTR) - De VS hebben een "sterke verklaring" over de oorlog in Oekraïne in de voorgenomen slottekst van de top van de G7 geblokkeerd, melden anonieme betrokkenen. Washington wil daarmee voorkomen dat zijn positie om te kunnen onderhandelen met het Kremlin wordt ondermijnd.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - President Donald Trump heeft in het Witte Huis met zijn Nationale Veiligheidsraad in de roemruchte 'Situation Room' overlegd over de strijd tussen Israël en Iran, aldus anonieme betrokkenen. De bijeenkomst duurde een uur en twintig minuten. Het is nog niet bekend welke conclusie Trump heeft getrokken. Hij zou geneigd zijn Israël militair bij de aanvallen op Iran te gaan helpen.
9 uur geledenDUBAI (ANP) - Iraniërs die momenteel in de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) verblijven, en van wie het verblijfsvisum is verlopen, krijgen voorlopig geen boetes opgelegd. Daartoe besloot de leider van het land, sjeik Mohammed bin Zayed al-Nahyan, meldt staatspersbureau WAM dinsdag. De uitzondering geldt voor zowel ingezetenen als voor bezoekers uit het overzeese buurland, dat al enkele dagen in gewelddadig conflict is met Israël.
10 uur geleden