EU trekt ultieme strafprocedure in nu Polen rechtstaat versterkt
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is van plan de ultieme strafprocedure die tegen Polen loopt te laten vallen. De nieuwe regering in Warschau heeft de aangetaste rechtstaat zo versterkt dat er geen reden meer is voor de strafprocedure, oordeelt de Europese Commissie.
De ingrijpende procedure lag al jaren stil, maar had kunnen leiden tot het afnemen van het stemrecht van Polen in de EU. Het doorzetten van de straf is aan de andere EU-lidstaten, en die hadden daar weinig trek in. Sommige vrezen dan zomaar de volgende te kunnen zijn. Polen had in ieder geval de afgelopen jaren rugdekking van lotgenoot Hongarije, waartegen dezelfde zogeheten artikel 7-procedure loopt.
De Europese Commissie heeft de EU-landen en het Europees Parlement ingelicht over haar voornemen om de procedure tegen Polen in te trekken. Zodra die daarop hebben kunnen reageren, neemt de commissie een definitief besluit.
Nieuw hoofdstuk
"Vandaag markeert het begin van een nieuw hoofdstuk voor Polen", zegt commissievoorzitter Ursula von der Leyen op X. "Na zes jaar denken we de artikel 7-procedure te kunnen afsluiten." Eerder dit jaar gaf Brussel ook al miljarden euro's uit het Europese coronaherstelfonds vrij waarop Polen aanspraak maakte. Die waren bevroren uit zorg over de uitholling van de democratische spelregels in Polen.
Afgelopen najaar maakte de rechts-nationalistische regering die de afgelopen jaren voortdurend ruziede met Brussel, plaats voor de EU-gezinde regering van voormalig EU-kopstuk Donald Tusk. Die werkt aan het terugdraaien van wijzigingen in de Poolse rechterlijke macht waarmee de vorige regering haar greep op de rechtspraak had versterkt.
Hervormingsinspanningen
Het intrekken van de strafprocedure "is de vrucht van hard werk en vastberaden hervormingsinspanningen", meldt Von der Leyen. Ze ziet niet langer "een risico op een ernstige inbreuk op de rechtstaat". Ook al zijn de hervormingen nog niet geheel ingevoerd en afgerond en kan de rechts-nationalistische president die bijvoorbeeld nog ophouden, erkennen EU-bronnen. De "oriƫntatie" in Warschau is volgens hen zo veranderd dat de commissie erop vertrouwt dat het gevaar voor de Poolse rechtstaat voorlopig is geweken.
Meer uit Buitenland
WISMAR (ANP/DPA) - In Duitsland groeit de bezorgdheid weer over de bultrugwalvis Timmy. Die strandde weken geleden voor de Duitse kust en kon maandagochtend wegzwemmen, om later toch weer tot stilstand te komen.
14 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."
29 minuten geledenISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten ervan "het diplomatieke proces" rond een vredesplan niet serieus te nemen. De VS hebben het bestand geschonden met de blokkade van Iraanse havens, de Amerikaanse aanval op een Iraans schip en het vertragen van een bestand in Libanon, zegt Iran.
1 uur geledenKUJI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Na een zware aardbeving met een kracht van 7.4 is in het noorden van Japan een tsunami aan land gekomen. De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwde voor golven tot drie meter hoog. Tot nu toe is er een tsunamigolf van 80 centimeter waargenomen in de regio Iwate.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Londense politie heeft twee verdachten gearresteerd in verband met een poging tot brandstichting bij een synagoge in Noord-Londen. Het gaat om mannen van 17 en 19 jaar oud.
2 uur geledenHASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.
3 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.
5 uur geleden