Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU trekt ultieme strafprocedure in nu Polen rechtstaat versterkt

EU trekt ultieme strafprocedure in nu Polen rechtstaat versterkt

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is van plan de ultieme strafprocedure die tegen Polen loopt te laten vallen. De nieuwe regering in Warschau heeft de aangetaste rechtstaat zo versterkt dat er geen reden meer is voor de strafprocedure, oordeelt de Europese Commissie.

De ingrijpende procedure lag al jaren stil, maar had kunnen leiden tot het afnemen van het stemrecht van Polen in de EU. Het doorzetten van de straf is aan de andere EU-lidstaten, en die hadden daar weinig trek in. Sommige vrezen dan zomaar de volgende te kunnen zijn. Polen had in ieder geval de afgelopen jaren rugdekking van lotgenoot Hongarije, waartegen dezelfde zogeheten artikel 7-procedure loopt.

De Europese Commissie heeft de EU-landen en het Europees Parlement ingelicht over haar voornemen om de procedure tegen Polen in te trekken. Zodra die daarop hebben kunnen reageren, neemt de commissie een definitief besluit.

Nieuw hoofdstuk

"Vandaag markeert het begin van een nieuw hoofdstuk voor Polen", zegt commissievoorzitter Ursula von der Leyen op X. "Na zes jaar denken we de artikel 7-procedure te kunnen afsluiten." Eerder dit jaar gaf Brussel ook al miljarden euro's uit het Europese coronaherstelfonds vrij waarop Polen aanspraak maakte. Die waren bevroren uit zorg over de uitholling van de democratische spelregels in Polen.

Afgelopen najaar maakte de rechts-nationalistische regering die de afgelopen jaren voortdurend ruziede met Brussel, plaats voor de EU-gezinde regering van voormalig EU-kopstuk Donald Tusk. Die werkt aan het terugdraaien van wijzigingen in de Poolse rechterlijke macht waarmee de vorige regering haar greep op de rechtspraak had versterkt.

Hervormingsinspanningen

Het intrekken van de strafprocedure "is de vrucht van hard werk en vastberaden hervormingsinspanningen", meldt Von der Leyen. Ze ziet niet langer "een risico op een ernstige inbreuk op de rechtstaat". Ook al zijn de hervormingen nog niet geheel ingevoerd en afgerond en kan de rechts-nationalistische president die bijvoorbeeld nog ophouden, erkennen EU-bronnen. De "oriëntatie" in Warschau is volgens hen zo veranderd dat de commissie erop vertrouwt dat het gevaar voor de Poolse rechtstaat voorlopig is geweken.

Meer uit Buitenland

Venezuela stelt dodental bij na Amerikaanse aanval

CARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.

14 minuten geleden
Trump dreigt met tarieven tegen land dat Groenlandplan afwijst

WASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.

4 uur geleden
Palestijns comité om Gaza te besturen voor het eerst bijeen

CAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.

6 uur geleden
Uitnodiging Iran voor veiligheidsconferentie München ingetrokken

MÜNCHEN (ANP/DPA) - Iraanse functionarissen zijn niet langer welkom op de veiligheidsconferentie in München volgende maand. Ze hebben wel een uitnodiging ontvangen, maar die is weer ingetrokken na het harde optreden van het Iraanse regime tegen de protesten in dat land.

6 uur geleden
Trump-gezant van plan in maart naar Groenland te reizen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Jeff Landry, de door president Donald Trump aangestelde Groenland-gezant, is van plan om dat arctische eiland in maart te bezoeken. Hij zei tegen Fox News dat hij denkt dat er een deal kan worden gesloten over het betwiste gebied.

7 uur geleden
Berlijn: mogelijk fregat of vliegtuigen naar Groenland

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De militaire verkenners die in Groenland aan de slag gaan, onderzoeken onder meer of er fregatten en gevechtsvliegtuigen naartoe kunnen worden gestuurd, zegt Duitsland. Dat land maakt, samen met Nederland en een aantal andere Europese bondgenoten, deel uit van de verkenningsmissie onder Deense leiding.

8 uur geleden
Congresleden VS solidair met Denemarken bij bezoek Kopenhagen

KOPENHAGEN (ANP) - Een delegatie van Amerikaanse parlementariërs is afgereisd naar Kopenhagen om te praten over de spanningen rond Groenland. Bij aankomst bij het overleg spraken enkelen van hen al hun solidariteit met Denemarken uit.

9 uur geleden