Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU trekt ultieme strafprocedure in nu Polen rechtstaat versterkt

EU trekt ultieme strafprocedure in nu Polen rechtstaat versterkt

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is van plan de ultieme strafprocedure die tegen Polen loopt te laten vallen. De nieuwe regering in Warschau heeft de aangetaste rechtstaat zo versterkt dat er geen reden meer is voor de strafprocedure, oordeelt de Europese Commissie.

De ingrijpende procedure lag al jaren stil, maar had kunnen leiden tot het afnemen van het stemrecht van Polen in de EU. Het doorzetten van de straf is aan de andere EU-lidstaten, en die hadden daar weinig trek in. Sommige vrezen dan zomaar de volgende te kunnen zijn. Polen had in ieder geval de afgelopen jaren rugdekking van lotgenoot Hongarije, waartegen dezelfde zogeheten artikel 7-procedure loopt.

De Europese Commissie heeft de EU-landen en het Europees Parlement ingelicht over haar voornemen om de procedure tegen Polen in te trekken. Zodra die daarop hebben kunnen reageren, neemt de commissie een definitief besluit.

Nieuw hoofdstuk

"Vandaag markeert het begin van een nieuw hoofdstuk voor Polen", zegt commissievoorzitter Ursula von der Leyen op X. "Na zes jaar denken we de artikel 7-procedure te kunnen afsluiten." Eerder dit jaar gaf Brussel ook al miljarden euro's uit het Europese coronaherstelfonds vrij waarop Polen aanspraak maakte. Die waren bevroren uit zorg over de uitholling van de democratische spelregels in Polen.

Afgelopen najaar maakte de rechts-nationalistische regering die de afgelopen jaren voortdurend ruziede met Brussel, plaats voor de EU-gezinde regering van voormalig EU-kopstuk Donald Tusk. Die werkt aan het terugdraaien van wijzigingen in de Poolse rechterlijke macht waarmee de vorige regering haar greep op de rechtspraak had versterkt.

Hervormingsinspanningen

Het intrekken van de strafprocedure "is de vrucht van hard werk en vastberaden hervormingsinspanningen", meldt Von der Leyen. Ze ziet niet langer "een risico op een ernstige inbreuk op de rechtstaat". Ook al zijn de hervormingen nog niet geheel ingevoerd en afgerond en kan de rechts-nationalistische president die bijvoorbeeld nog ophouden, erkennen EU-bronnen. De "oriëntatie" in Warschau is volgens hen zo veranderd dat de commissie erop vertrouwt dat het gevaar voor de Poolse rechtstaat voorlopig is geweken.

Meer uit Buitenland

Familie verdachte schutter Bondi vreest voor veiligheid

SYDNEY (ANP/RTR) - Familieleden van Naveed Akram, de schutter die verdacht wordt van de aanslag op Bondi Beach in Sydney eind vorig jaar, zeggen te vrezen voor hun leven na een reeks bedreigingen. Dat werd dinsdagochtend duidelijk tijdens een rechtszaak.

10 minuten geleden
Rode Kruis waarschuwt voor aanhoudende regenbuien Libanon

BEIROET (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt voor aanhoudende regenbuien in Libanon. Meer dan 800.000 mensen zijn door Israëlische aanvallen op de vlucht geslagen. Velen daarvan slapen op straat. "De stortbuien van de afgelopen dagen raken hen ongekend hard", schrijft de hulporganisatie in een persbericht.

18 minuten geleden
Israël voert nieuwe luchtaanvallen uit op Teheran en Beiroet

TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische leger is een nieuwe aanvalsgolf begonnen op doelen in Iran en Libanon, meldt het in een bericht op het sociale medium Telegram. Het leger spreekt van een "grootschalige aanval" op wat het "infrastructuur van het Iraanse terroristische regime" in Teheran noemt. Volgens journalisten van Al Jazeera klonken explosies in de Iraanse hoofdstad.

3 uur geleden
Meerdere landen in Midden-Oosten melden aanvallen

BAGDAD/TEL AVIV/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Verschillende landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag luchtaanvallen die worden afgeweerd. In de Iraakse hoofdstad Bagdad is de Amerikaanse ambassade aangevallen met drones en raketten, meldt een bron aan persbureau AFP. Een journalist van het persbureau zag zwarte rook opstijgen van het complex.

3 uur geleden
Afghanistan meldt 400 doden bij luchtaanval op ziekenhuis Kabul

KABUL (ANP/AFP/DPA) - Afghaanse autoriteiten stellen dat er zeker 400 mensen zijn omgekomen na een luchtaanval op een ziekenhuis in hoofdstad Kabul. In een bericht op X meldt Taliban-woordvoerder Hamdullah Fitrat dat naast de honderden doden ook zeker 250 mensen gewond zijn geraakt bij de Pakistaanse luchtaanval. Pakistan ontkent een ziekenhuis te hebben getroffen.

3 uur geleden
Verenigde Arabische Emiraten sluiten tijdelijk luchtruim

DUBAI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben in de nacht van maandag op dinsdag het luchtruim tijdelijk gesloten, meldt de lokale luchtvaartautoriteit. Het ministerie van Defensie van het land meldde eerder in de nacht dat de luchtafweer was ingeschakeld vanwege inkomende raketten en drones uit Iran.

5 uur geleden
NYT: Trump laat Cuba weten dat president moet opstappen

WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft in onderhandelingen met Cuba laten weten dat de president van het land, Miguel Díaz-Canel, op moet stappen. Dat melden vier bronnen met kennis van die gesprekken aan The New York Times.

5 uur geleden