EU-top: rechtsstaatconflict met Polen 'in dialoog' oplossen
BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders hebben op een top in Brussel in een "serene sfeer" met de Poolse premier gesproken over het rechtsstaatconflict met Polen. Premier Mark Rutte drong aan op strafmaatregelen, maar vooral 'de grote drie', Duitsland, Frankrijk en Italië bepleiten volgens EU-bronnen om met elkaar te blijven praten. "Politieke dialoog blijft nodig om oplossingen te vinden", was volgens een ingewijde de conclusie van de ruim twee uur durende discussie.
De Poolse premier Mateusz Morawiecki dreef de ruzie over de aantasting van de Poolse rechtspraak en het gezag van het EU-recht de afgelopen dagen op de spits. Onder anderen Rutte toog naar Brussel met het voornemen om om stevige stappen tegen Polen te vragen.
Maar in aanloop naar de top predikte onder meer bondskanselier Angela Merkel al kalmte en was het zelfs even de vraag of de leiders zich überhaupt over de kwestie zouden buigen. De discussie bleek toch onontkoombaar, maar voorzitter Charles Michel deed moeite om te voorkomen dat die snel op straat zou komen te liggen.
Meer uit Buitenland
SANAA (ANP/RTR/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval op Israël. De groep liet weten dat de operaties doorgaan tot de "agressie" op alle fronten wordt beëindigd.
21 minuten geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.
1 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.
3 uur geledenAL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
10 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
11 uur geleden