EU-toetredingsoverleg Oekraïne kan van start na draai Hongarije
RUSSEL (ANP) - Oekraïne kan 25 juni officieel beginnen aan de lange weg naar het EU-lidmaatschap. Hongarije verzette zich lang tegen de aftrap van de toetredingsonderhandelingen, maar heeft dat verzet gestaakt. Ook de onderhandelingen met Moldavië kunnen van start, meldt EU-voorzitter België.
De EU-lidstaten besloten in december al dat de onderhandelingen met de twee kandidaat-leden konden beginnen, zodra ze ook aan de laatste voorwaarden hadden voldaan. Ze moesten zich bijvoorbeeld beter wapenen tegen corruptie. De Europese Commissie oordeelde vorige week dat beide landen die opdrachten hebben voltooid.
Bijna alle EU-landen wilden vervolgens instemmen met het raamwerk voor de toetredingsonderhandelingen. Maar Hongarije bleef dat dwarsbomen. Het land blijft ontevreden over bijvoorbeeld de omgang van Oekraïne met de Hongaarse minderheid in dat land.
Historisch moment
Betrokken EU-diplomaten spreken van "opnieuw een historisch moment". Maar het vergt hoe dan ook nog jaren en jaren voor Oekraïne en Moldavië klaar zijn om daadwerkelijk lid te worden van de EU, zeggen ingewijden. Bij tientallen tussenstappen is opnieuw de goedkeuring van alle lidstaten nodig.
Nederland steunt de nieuwe stap ook, maar het kabinet wil die nog wel aan de Tweede Kamer voorleggen. Daarom spreekt België officieel nog van een "principeakkoord".
Meer uit Buitenland
NEW DELHI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, bestaat er nog steeds een kans dat er maandag een deal wordt gesloten tussen de Verenigde Staten en Iran.
19 minuten geledenBELGOROD (ANP/RTR) - Bij een grote raketaanval op de Russische regio Belgorod werd energie-infrastructuur beschadigd. Dat meldt het Russische persbureau Interfax op basis van de lokale autoriteiten. Onder meer de stad Belgorod, vlak bij de grens met Oekraïne, werd getroffen.
22 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn met meer dan 5 procent gedaald door de hoop op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran om uiteindelijk de oorlog te beëindigen. Ook gingen de Aziatische markten licht omhoog.
3 uur geledenBARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.
5 uur geledenLACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.
6 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.
9 uur geleden