EU tevreden dat Schiphol Amerikaanse JetBlue toch ruimte gunt
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is tevreden dat Schiphol de Amerikaanse vliegmaatschappij JetBlue dit jaar toch toegang blijft bieden tot de luchthaven. De prijsvechter zou de dupe worden van de voorgenomen krimp van Schiphol, maar het vliegveld zwichtte voor bezwaren van Brussel en de Verenigde Staten. De "maatregelen" die de commissie voorbereidde, zijn voorlopig van tafel.
JetBlue dreigde door het ruimtegebrek van Schiphol komend zomerseizoen niet de gewenste start- en landingsrechten te krijgen. Dat zou de vrije concurrentie kunnen schaden bij trans-Atlantische vluchten, waarschuwde de Europese Commissie. De komst van de nieuwe prijsvechter was volgens de commissie juist nodig als alternatief voor KLM en haar partners en de twee andere grote luchtvaartallianties. Die domineren de vluchten naar de VS en andere bestemmingen aan de andere kant van de oceaan.
JetBlue begon vorig jaar met vluchten tussen Schiphol en New York en Schiphol en Boston. Dat kwam reizigers ten goede, vindt de Europese Commissie. De komst van de prijsvechter "blies de concurrentie nieuw leven in", waar voorheen partners KLM en Delta en het grote United Airlines het rijk alleen hadden. Een nieuwkomer "was nodig om de marktverstoring te verhelpen" door de nauwe samenwerking tussen de grote vliegmaatschappijen.
Slots alsnog gekregen
De commissie, die de werking van de vrije markt in de EU bewaakt, constateert dat JetBlue nu toch kan blijven vliegen tussen Schiphol en de VS. Alle zogeheten slots die de maatschappij daarvoor nodig heeft, heeft zij uiteindelijk alsnog gekregen. "Consumenten zal daardoor niet een keuze worden onthouden, in een tijd van een sterke vraag naar trans-Atlantische diensten."
De commissie zal blijven opletten hoe Schiphol straks de rechten voor volgend jaar verdeelt, waarschuwt zij.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht lager begonnen na het bereiken van een nieuw recordniveau een dag eerder. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi gingen opnieuw omlaag na zware koersverliezen van Japanse en Zuid-Koreaanse chipbedrijven door zorgen over toenemende concurrentie uit China.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij supermarkten van Albert Heijn verspreid over het land zijn dinsdagochtend lege schappen zichtbaar. Daarmee eist het cyberincident, waarmee moederbedrijf Ahold Delhaize sinds zondagmiddag kampt, nu ook zijn tol in het beschikbare productaanbod in de winkels.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Huizenkopers kunnen voor duurdere huizen een hypotheek afsluiten met bescherming bij betaalproblemen. De grens voor de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) gaat volgend jaar omhoog naar een geleend bedrag voor een huis van 500.000 euro, wat 30.000 euro meer is dan nu. Wie verduurzaamt, kan over een nog hoger bedrag garanties krijgen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Franse supermarkten kampen met grote schade als gevolg van de cyberaanval op hun koelkasten en vriezers. Thierry Cotillard, topman van de keten Intermarché, zei tegen de Franse nieuwszender BFM TV dat de "ongekende" aanval neerkomt op een verlies van "tientallen miljoenen euro's in heel het land op één dag". Ook andere ketens, waaronder Carrefour, werden getroffen.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - De IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop&Shop zijn nog steeds niet opgelost. Een woordvoerder van moederbedrijf Ahold Delhaize laat dinsdagochtend weten dat het concern "hard bezig" is met het oplossen van het euvel. Meer wil hij er niet over kwijt. Ook durft hij niet te zeggen wanneer mensen weer een update over de situatie kunnen verwachten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in september gemiddeld 3,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie steeg daarmee ten opzichte van de 3,3 procent in augustus.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bedrijven uit de AEX-index hebben vorig jaar relatief veel mannelijke commissarissen aangesteld. Nog maar iets meer dan een kwart van de benoemingen was een vrouw, volgens een analyse door Heidrick & Struggles, een bureau dat onder meer bedrijven helpt bij het zoeken naar nieuwe bestuurders. De leeftijd van nieuwbenoemde commissarissen was in vergelijking met andere Europese landen hoog.
5 uur geleden