EU tevreden dat Schiphol Amerikaanse JetBlue toch ruimte gunt
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is tevreden dat Schiphol de Amerikaanse vliegmaatschappij JetBlue dit jaar toch toegang blijft bieden tot de luchthaven. De prijsvechter zou de dupe worden van de voorgenomen krimp van Schiphol, maar het vliegveld zwichtte voor bezwaren van Brussel en de Verenigde Staten. De "maatregelen" die de commissie voorbereidde, zijn voorlopig van tafel.
JetBlue dreigde door het ruimtegebrek van Schiphol komend zomerseizoen niet de gewenste start- en landingsrechten te krijgen. Dat zou de vrije concurrentie kunnen schaden bij trans-Atlantische vluchten, waarschuwde de Europese Commissie. De komst van de nieuwe prijsvechter was volgens de commissie juist nodig als alternatief voor KLM en haar partners en de twee andere grote luchtvaartallianties. Die domineren de vluchten naar de VS en andere bestemmingen aan de andere kant van de oceaan.
JetBlue begon vorig jaar met vluchten tussen Schiphol en New York en Schiphol en Boston. Dat kwam reizigers ten goede, vindt de Europese Commissie. De komst van de prijsvechter "blies de concurrentie nieuw leven in", waar voorheen partners KLM en Delta en het grote United Airlines het rijk alleen hadden. Een nieuwkomer "was nodig om de marktverstoring te verhelpen" door de nauwe samenwerking tussen de grote vliegmaatschappijen.
Slots alsnog gekregen
De commissie, die de werking van de vrije markt in de EU bewaakt, constateert dat JetBlue nu toch kan blijven vliegen tussen Schiphol en de VS. Alle zogeheten slots die de maatschappij daarvoor nodig heeft, heeft zij uiteindelijk alsnog gekregen. "Consumenten zal daardoor niet een keuze worden onthouden, in een tijd van een sterke vraag naar trans-Atlantische diensten."
De commissie zal blijven opletten hoe Schiphol straks de rechten voor volgend jaar verdeelt, waarschuwt zij.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag vrijwel vlak begonnen, ondanks het stevige herstel op Wall Street. Ook de olieprijzen gingen verder omlaag, na de stevige opmars aan het begin van de week. Beleggers bleven echter voorzichtig na de renteverhogingen van de grote centrale banken om de inflatie te bestrijden. De chipbedrijven wisten daarentegen verder te herstellen na de eerdere onrust over de veiligheid van kunstmatige intelligentie (AI).
8 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Openbaar aanklagers in Parijs hebben een onderzoek geopend naar mogelijke seksuele intimidatie waarbij slimme brillen een rol speelden. Het gaat om klachten rondom een trend op sociale media waarbij vrouwen op straat zonder hun toestemming worden gefilmd met camerabrillen, meldt het Franse OM aan persbureau Reuters.
32 minuten geledenTERNEUZEN (ANP/BELGA) - De droogte deze zomer en de gevolgen daarvan voor de scheepvaart in het Kanaal Gent-Terneuzen leiden tot miljoenen euro's aan schade bij bedrijven. Dat heeft topman Cas König van North Sea Port, het bedrijf achter de havens van Terneuzen, Vlissingen en Gent, gezegd in een interview met persbureau Belga.
47 minuten geledenVEVEY (ANP) - Nestlé zal alle noodzakelijke stappen zetten om in Rusland zijn rechten te beschermen, meldt het voedingsmiddelenconcern. De Zwitserse multinational reageert op het decreet waarmee president Poetin bedrijfsonderdelen in het land tijdelijk onder beheer van een Russische entiteit zet.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Bank of Japan heeft het belangrijkste rentetarief in het land verhoogd naar het hoogste niveau sinds 1995. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie bestrijden. Ook geeft de Bank of Japan aan dat er meer verhogingen zullen volgen om de stijgende consumentenprijzen in het land aan te pakken, die worden aangewakkerd door hogere energieprijzen en een zwakke Japanse yen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het effect op de economie van een Nationale Investeringsinstelling (NII) is waarschijnlijk beperkt. Dat stellen deskundigen van het Centraal Planbureau (CPB), slechts enkele dagen nadat het kabinet plannen naar buiten bracht voor de oprichting van zo'n instelling.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC) heeft ingestemd met een verzoek van Paramount Skydance om buitenlandse investeerders te laten deelnemen aan de overname van Warner Bros Discovery. Dat meldde de FCC donderdag.
6 uur geleden