EU stuurt Oekraïne miljoenen pillen voor kernramp
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie stuurt 5,5 miljoen jodiumtabletten naar Oekraïne. Die kunnen mensen beschermen tegen radioactieve stoffen die kunnen vrijkomen als het bijvoorbeeld zou misgaan in de belaagde kerncentrale van Zaporizja.
Oekraïne vroeg de EU vorige week om de pillen met kaliumjodide. De zorgen om de grootste kerncentrale van Europa, nu midden in oorlogsgebied, nemen met de dag toe. Het Russische leger zou de centrale gebruiken om materieel te stallen en er vanuit te schieten. Oekraïne zou dat vuur beantwoorden.
Jodiumpillen voorkomen dat het radioactieve jodium dat bij een kernramp in de lucht terechtkomt zich in het lichaam nestelt. Vooral jongeren lopen anders het gevaar schildklierkanker te krijgen.
Gereedheid
Vijf miljoen van de tabletten komen uit de noodvoorraad van de EU. Oostenrijk doet er nog eens een half miljoen bij. De partij heeft een totale waarde van een half miljoen euro.
"We zullen blijven uitkijken en klaarstaan om in actie te komen", zegt verantwoordelijk Eurocommissaris Janez Lenarcic. "Want gereedheid redt levens." Hij onderstreept nog eens dat "geen kerncentrale ooit voor oorlogvoering gebruikt mag worden. Alle militaire activiteiten rond de centrale van Zaporizja moeten onmiddellijk stoppen".
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Libanon heeft het dodental door de Israëlische bombardementen op woensdag naar boven bijgesteld. Het ministerie van Volksgezondheid meldt dat zeker 303 mensen om het leven kwamen door de aanvallen en 1150 personen gewond raakten.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil eerst dat er een staakt-het-vuren wordt uitgeroepen, en dan pas onderhandelen met Israël. Dat melden Al Jazeera en AFP op basis van een Libanese functionaris. De gesprekken zouden dan onder toezicht van de Amerikanen plaatsvinden en worden geleid door de Libanese oud-ambassadeur in de VS, Simon Karam.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.
3 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.
4 uur geledenBEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.
4 uur geleden