Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU stuurt Oekraïne miljoenen pillen voor kernramp

EU stuurt Oekraïne miljoenen pillen voor kernramp

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie stuurt 5,5 miljoen jodiumtabletten naar Oekraïne. Die kunnen mensen beschermen tegen radioactieve stoffen die kunnen vrijkomen als het bijvoorbeeld zou misgaan in de belaagde kerncentrale van Zaporizja.

Oekraïne vroeg de EU vorige week om de pillen met kaliumjodide. De zorgen om de grootste kerncentrale van Europa, nu midden in oorlogsgebied, nemen met de dag toe. Het Russische leger zou de centrale gebruiken om materieel te stallen en er vanuit te schieten. Oekraïne zou dat vuur beantwoorden.

Jodiumpillen voorkomen dat het radioactieve jodium dat bij een kernramp in de lucht terechtkomt zich in het lichaam nestelt. Vooral jongeren lopen anders het gevaar schildklierkanker te krijgen.

Gereedheid

Vijf miljoen van de tabletten komen uit de noodvoorraad van de EU. Oostenrijk doet er nog eens een half miljoen bij. De partij heeft een totale waarde van een half miljoen euro.

"We zullen blijven uitkijken en klaarstaan om in actie te komen", zegt verantwoordelijk Eurocommissaris Janez Lenarcic. "Want gereedheid redt levens." Hij onderstreept nog eens dat "geen kerncentrale ooit voor oorlogvoering gebruikt mag worden. Alle militaire activiteiten rond de centrale van Zaporizja moeten onmiddellijk stoppen".

Meer uit Buitenland

Kremlin: Poetin uitgenodigd voor vredesraad van Trump

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is uitgenodigd om toe te treden tot de vredesraad voor Gaza van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat maakte het Kremlin bekend. Rusland zou het voorstel nog bestuderen.

1 uur geleden
Spanje houdt rekening met stijging dodental treinbotsing

MADRID (ANP/AFP) - Het dodental door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is nog niet definitief. Dat liet minister van Transport Óscar Puente weten via X.

2 uur geleden
Trump koppelt bedreigen Groenland aan mislopen Nobelprijs

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump koppelt zijn uitlatingen over Groenland aan het niet winnen van de Nobelprijs voor de Vrede. Dat blijkt uit een brief aan de Noorse premier Jonas Gahr Støre die persbureau Bloomberg in handen heeft. "Gezien het feit dat uw land heeft besloten mij de Nobelprijs voor de Vrede niet toe te kennen voor het beëindigen van 8 oorlogen PLUS, voel ik me niet langer verplicht om puur aan vrede te denken."

2 uur geleden
Dodental door treincrash Spanje verder opgelopen

MADRID (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de treincrash in Spanje is opgelopen tot 39. Ook raakten zeker 152 personen gewond, zeggen bronnen tegen omroep RTVE.

4 uur geleden
Trump over Groenland: het is tijd en het zal gebeuren

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op Truth Social zijn dreigement richting Groenland herhaald. "De NAVO zegt al twintig jaar lang tegen Denemarken dat 'ze de Russische dreiging bij Groenland moet weghouden'. Helaas is Denemarken er niet in geslaagd er iets aan te doen. Nu is het tijd en het zal gebeuren!", schrijft Trump op Truth Social.

5 uur geleden
Noodtoestand in Guatemala om bendegeweld

GUATEMALA-STAD (ANP) - De president van Guatemala, Bernardo Arévalo, heeft zondag de noodtoestand afgekondigd in heel het land voor een periode van dertig dagen. Het besluit volgt op een weekend vol bendegeweld in gevangenissen in en rondom de hoofdstad Guatemala-Stad.

8 uur geleden
Dodental treinbotsing Spanje loopt verder op

MADRID (ANP/AFP/RTR) - Het aantal dodelijke slachtoffers door een treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot 21, meldt de politie. Eerder werden tien doden gemeld.

10 uur geleden