Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU stuurt Oekraïne miljoenen pillen voor kernramp

EU stuurt Oekraïne miljoenen pillen voor kernramp

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie stuurt 5,5 miljoen jodiumtabletten naar Oekraïne. Die kunnen mensen beschermen tegen radioactieve stoffen die kunnen vrijkomen als het bijvoorbeeld zou misgaan in de belaagde kerncentrale van Zaporizja.

Oekraïne vroeg de EU vorige week om de pillen met kaliumjodide. De zorgen om de grootste kerncentrale van Europa, nu midden in oorlogsgebied, nemen met de dag toe. Het Russische leger zou de centrale gebruiken om materieel te stallen en er vanuit te schieten. Oekraïne zou dat vuur beantwoorden.

Jodiumpillen voorkomen dat het radioactieve jodium dat bij een kernramp in de lucht terechtkomt zich in het lichaam nestelt. Vooral jongeren lopen anders het gevaar schildklierkanker te krijgen.

Gereedheid

Vijf miljoen van de tabletten komen uit de noodvoorraad van de EU. Oostenrijk doet er nog eens een half miljoen bij. De partij heeft een totale waarde van een half miljoen euro.

"We zullen blijven uitkijken en klaarstaan om in actie te komen", zegt verantwoordelijk Eurocommissaris Janez Lenarcic. "Want gereedheid redt levens." Hij onderstreept nog eens dat "geen kerncentrale ooit voor oorlogvoering gebruikt mag worden. Alle militaire activiteiten rond de centrale van Zaporizja moeten onmiddellijk stoppen".

Meer uit Buitenland

Meerderheid van Magyar in Hongarije groeit na definitieve telling

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft met zijn partij Tisza zijn parlementaire meerderheid uitgebreid tot 141 van de in totaal 199 zetels. Dat blijkt na het meetellen van onder meer alle poststemmen en in het buitenland uitgebrachte stemmen, meldde het Hongaarse verkiezingsbureau zaterdag.

32 minuten geleden
Iran: vooruitgang in overleg met VS, maar akkoord nog ver weg

TEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.

4 uur geleden
Yonhap: Noord-Korea vuurt zeker één ballistische raket af

SEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.

7 uur geleden
Brazilië, Mexico en Spanje beloven extra hulp aan Cuba

MADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.

7 uur geleden
Oostenrijk waarschuwt voor rattengif in babyvoeding

WENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.

7 uur geleden
Iran: elk schip in Straat van Hormuz is doelwit

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.

8 uur geleden
Israël stelt in Zuid-Libanon 'gele lijn' in

BEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.

9 uur geleden