Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU straft Russische nepnieuwsmakers

EU straft Russische nepnieuwsmakers

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie neemt extra strafmaatregelen tegen de Russische 'nepnieuwsindustrie'. De EU legt nog eens vijf Russische bedrijven en andere organisaties en zeven Russen sancties op. Zij zouden websites van westerse media en overheden hebben nagemaakt en nepberichten zo een vertrouwenwekkend uiterlijk hebben gegeven.

De gestraften zijn volgens de EU verantwoordelijk voor 'Recent Reliable News', een desinformatiecampagne om de Russische propaganda over de oorlog tegen Oekraïne te ondersteunen. Ze deden zich bijvoorbeeld voor als gezaghebbende media, zoals The Guardian, Der Spiegel en Le Monde. Met behulp van nepaccounts op sociale media werd de misleidende informatie verspreid, stelt de unie.

De sancties treffen onder meer InfoRos, een nieuwssite die nauw is verbonden met de Russische militaire inlichtingendienst GROe. Ook ANO Dialog, het Instituut voor de Russische Diaspora en twee ICT-bedrijven worden aan de Europese sanctielijst - met inmiddels zo'n 1800 namen - toegevoegd. Zeven kopstukken van de vijf organisaties worden ook gestraft. De gestraften kunnen niet meer bij in de EU ondergebracht vermogen en mogen de unie niet meer in. Europeanen mogen ook geen zaken meer met hen doen.

Met de nieuwe strafmaatregelen "sturen we een krachtig signaal uit dat we weten hoe ze onze informatievoorziening manipuleren en hoe ze te werk gaan", stelt EU-buitenlandchef Josep Borrell.

Meer uit Buitenland

Oekraïense aanval beschadigt olieraffinaderij Russische Jaroslavl

JAROSLAVL (ANP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval is een olieraffinaderij beschadigd in de Russische stad Jaroslavl. De brand die door de aanval uitbrak, is geblust, aldus de regionale gouverneur Michail Jevrajev op Telegram.

49 minuten geleden
WMO waarschuwt voor grillig watersysteem met opdrogende reserves

GENÈVE (ANP) - Het wereldwijde watersysteem wordt steeds grilliger en onvoorspelbaarder. Daarvoor waarschuwt de World Meteorological Organization (WMO) in een nieuw rapport. Volgens de VN-organisatie schommelt het systeem tussen uitersten van te veel en te weinig water en heeft dat grote gevolgen voor de wereldbevolking en de economie.

2 uur geleden
Amerikaans Congres keurt wet goed voor hardere sancties Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een omvangrijk sanctie- en tarievenpakket aangenomen om de economische druk op Rusland op te voeren en zo de geldstromen voor de oorlog in Oekraïne af te knijpen. Het wetsvoorstel wordt nu naar president Donald Trump gestuurd om te worden ondertekend.

2 uur geleden
Kunstenaar Peter Max op 88-jarige leeftijd overleden

NEW YORK (ANP/RTR) - Popartkunstenaar Peter Max is maandag op 88-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Manhattan. Dat heeft een woordvoerder van zijn familie woensdag bekendgemaakt. Max werd bekend door zijn dromerige, felgekleurde werken die het decor vormden voor de Amerikaanse hippiebeweging in de jaren 60.

4 uur geleden
OpenAI meldt nieuwe AI-veiligheidsincidenten

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft een aantal niet eerder bekendgemaakte incidenten gedeeld waarin zijn kunstmatige-intelligentiesystemen zich misdroegen. Ook onthulde het bedrijf een nieuw kader voor hoe het dergelijke voorvallen in de toekomst wil bijhouden en openbaar maken.

4 uur geleden
VS weigeren Palestijns leider Abbas opnieuw visum VN-vergadering

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de Palestijnse president Mahmoud Abbas een inreisvisum geweigerd om volgende week de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York bij te wonen, zo meldde een ingewijde aan persbureau AFP.

6 uur geleden
Gewonden en schade in Odesa en Kyiv na Russische aanval

KYIV (ANP/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben in de nacht van woensdag op donderdag gebouwen beschadigd in de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Door brokstukken ontstond schade aan onder meer magazijnen en een plek nabij een benzinestation in Kyiv, dat tegenwoordig een frequent doelwit is van Russische aanvallen, meldde burgemeester Vitali Klytsjko op Telegram.

6 uur geleden