Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU straft meer Turken om gasboringen Middellandse Zee

EU straft meer Turken om gasboringen Middellandse Zee

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat meer Turken en Turkse bedrijven straffen voor het boren naar gas in betwiste delen van de Middellandse Zee. Alle EU-landen kunnen daarmee leven, zeggen hoge EU-diplomaten. De EU-leiders maken donderdag de balans op van de betrekkingen met Turkije, die ondanks de dreiging van sancties niet zijn verbeterd.

De EU stelde vorig jaar voor het eerst sancties in vanwege de Turkse zoektocht naar gas in wateren waarop bijvoorbeeld buurland Cyprus aanspraak maakt. Maar tot dusver zijn er slechts twee functionarissen van het Turkse staatsoliebedrijf gestraft. Zij kunnen niet meer bij tegoeden op Europese banken en mogen de EU niet meer in.

De sanctielijst wordt eerst uitgebreid met een aantal andere personen, denkt een hoge EU-diplomaat. "Misschien een kleine handvol." Mogelijk volgen ook bedrijven of organisaties. Premier Mark Rutte zei dinsdag al dat hij aannam dat zulke sancties werden voorbereid en zich "kan voorstellen" dat daartoe "deze week wordt besloten".

Zwaardere maatregelen

Twee buurlanden van Turkije, Griekenland en Cyprus, vragen de EU al lange tijd om zwaardere maatregelen. Daarover gaat de EU de komende tijd nadenken, zeggen ingewijden. Het zou kunnen gaan om extra sancties tegen personen, bedrijven of organisaties, maar ook om maatregelen tegen het Turkse bankwezen of andere sectoren van de economie, zoals Frankrijk heeft geopperd. Ook een wapenembargo, zoals de Grieken voorstaan, zou denkbaar zijn.

Zulke aanvullende stappen moeten eerst worden "verkend". De EU-landen zouden ze nog helemaal niet hebben besproken omdat zij hoopten dat Turkije, een NAVO-bondgenoot en nog altijd kandidaat-EU-lid, zou bijdraaien. Maar Nederland en andere lidstaten zouden daarvoor openstaan "als het nodig is".

Meer uit Buitenland

Nederland vangt vluchtelingen op bij echte nood, zegt Jetten

NICOSIA (ANP) - Als er echt noodzaak is voor mensen om te vluchten door de oorlog in het Midden-Oosten, "dan is er natuurlijk opvang" mogelijk in Nederland, zei premier Rob Jetten na afloop van een EU-top op Cyprus. Maar volgens hem is de hele EU het ermee eens dat zij niet meer de "ongecontroleerde migratie van de afgelopen jaren" aankan.

3 uur geleden
Rusland komt naar G20-top in Miami, 'mogelijk' Poetin zelf

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin komt in december mogelijk naar de G20-top in het Amerikaanse Miami. De Verenigde Staten hebben Poetin uitgenodigd, zegt een Russische onderminister.

3 uur geleden
Hegseth over blokkade: tientallen schepen tegengehouden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie heeft Iran gewaarschuwd dat de blokkade van Iraanse havens steeds verder wordt versterkt. De VS hebben al 34 schepen tegengehouden, verklaarde minister Pete Hegseth op een persconferentie. "Niemand vaart van de Straat van Hormuz naar waar dan ook in de wereld zonder toestemming van de Amerikaanse marine."

3 uur geleden
Zelensky weer in Saudi-Arabië voor topoverleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is weer afgereisd naar Saudi-Arabië. Hij meldt op X dat hij daar gaat overleggen met de feitelijke leider van de rijke Golfstaat, Mohammed bin Salman. "Vandaag werken we verder aan onze afspraken met Saudi-Arabië over veiligheid, energie en infrastructuur."

5 uur geleden
China stuurt panda's naar VS voor bezoek Trump aan Beijing

ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - China zet opnieuw de befaamde 'panda-diplomatie' in voor zijn geopolitieke belangen. De dierentuin in Atlanta maakte vlak voor een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan Beijing bekend dat het twee reuzenpanda's uit China zal ontvangen.

5 uur geleden
Europa verwerpt vermeend plan VS dwarse bondgenoten te straffen

BERLIJN/LONDEN (ANP/RTR) - Europese NAVO-landen zeggen zich niets aan te trekken van vermeende Amerikaanse plannen om onvoldoende volgzame bondgenoten te straffen. Het Verenigd Koninkrijk laat zich niet onder druk zetten, aldus de Britse regering. En Spanje, een tweede mikpunt van de VS, hoeft volgens Duitsland niet te vrezen voor zijn NAVO-lidmaatschap.

5 uur geleden
Iraanse minister Abbas Araghchi vrijdag verwacht in Islamabad

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.

5 uur geleden