EU straft meer Turken om gasboringen Middellandse Zee
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat meer Turken en Turkse bedrijven straffen voor het boren naar gas in betwiste delen van de Middellandse Zee. Alle EU-landen kunnen daarmee leven, zeggen hoge EU-diplomaten. De EU-leiders maken donderdag de balans op van de betrekkingen met Turkije, die ondanks de dreiging van sancties niet zijn verbeterd.
De EU stelde vorig jaar voor het eerst sancties in vanwege de Turkse zoektocht naar gas in wateren waarop bijvoorbeeld buurland Cyprus aanspraak maakt. Maar tot dusver zijn er slechts twee functionarissen van het Turkse staatsoliebedrijf gestraft. Zij kunnen niet meer bij tegoeden op Europese banken en mogen de EU niet meer in.
De sanctielijst wordt eerst uitgebreid met een aantal andere personen, denkt een hoge EU-diplomaat. "Misschien een kleine handvol." Mogelijk volgen ook bedrijven of organisaties. Premier Mark Rutte zei dinsdag al dat hij aannam dat zulke sancties werden voorbereid en zich "kan voorstellen" dat daartoe "deze week wordt besloten".
Zwaardere maatregelen
Twee buurlanden van Turkije, Griekenland en Cyprus, vragen de EU al lange tijd om zwaardere maatregelen. Daarover gaat de EU de komende tijd nadenken, zeggen ingewijden. Het zou kunnen gaan om extra sancties tegen personen, bedrijven of organisaties, maar ook om maatregelen tegen het Turkse bankwezen of andere sectoren van de economie, zoals Frankrijk heeft geopperd. Ook een wapenembargo, zoals de Grieken voorstaan, zou denkbaar zijn.
Zulke aanvullende stappen moeten eerst worden "verkend". De EU-landen zouden ze nog helemaal niet hebben besproken omdat zij hoopten dat Turkije, een NAVO-bondgenoot en nog altijd kandidaat-EU-lid, zou bijdraaien. Maar Nederland en andere lidstaten zouden daarvoor openstaan "als het nodig is".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een onderzoekscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft videobeelden van de getuigenverklaringen van voormalig president Bill Clinton en zijn vrouw Hillary gepubliceerd. De verklaringen werden vorige week achter gesloten deuren afgelegd voor de commissie.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Voor het eerst zal Donald Trump als president het jaarlijkse Correspondents' Dinner voor Witte Huis-verslaggevers bijwonen. Daarmee beëindigt hij zijn jarenlange boycot van het evenement.
16 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Volgens het Israëlische leger waren commandocentra en wapenopslagfaciliteiten van Hezbollah in Beiroet het doelwit.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zegt te hopen dat het Iraanse volk de regering omver kan werpen. Hij zei ook dat Iran onder de huidige machthebbers een enorm risico vormt.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een commandant van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft herhaald dat de Straat van Hormuz gesloten is. Schepen die toch proberen te passeren, zullen volgens hem in brand worden gestoken, aldus Iraanse media.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen wraak te nemen voor de aanval waarbij ayatollah Ali Khamenei werd gedood. "De vijand moet weten dat hun gelukkige dagen voorbij zijn", zei een bevelhebber van de Garde op staatstelevisie. "Ze zullen nergens ter wereld meer veilig zijn, zelfs niet in hun eigen huizen."
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian verklaart dat zijn land "niet zal zwijgen of voor misdaden zal zwichten", na wat volgens hem Amerikaanse en Israëlische aanvallen waren op een school en ziekenhuis in Iran. Hij roept de internationale gemeenschap op het geweld te veroordelen.
7 uur geleden