Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU straft Kremlin-ideoloog en organisatoren schijnreferenda

EU straft Kremlin-ideoloog en organisatoren schijnreferenda

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft sancties opgelegd aan een ultranationalistische Russische denker, de organisatoren van de schijnreferenda in bezet Oekraïens gebied en een aantal onderministers van defensie en andere raderen in de Russische oorlogsmachine. Ook de Russische kiesraad en defensie-industrie worden gestraft.

Het nieuwe sanctiepakket, dat is bedoeld als antwoord op de illegale annexatie door Rusland van vier Oekraïense provincies, bevat ook een prijsplafond voor Russische olie en een aantal andere economische strafmaatregelen. Hoe hoog die maximumprijs voor olie wordt, moet de EU nog afspreken met haar bondgenoten van de G7. Deze grote economieën, waaronder de Verenigde Staten, kwamen als eerste met het plan.

De Russische filosoof Aleksandr Doegin, geregeld versleten voor huisideoloog van president Vladimir Poetin, mag de EU niet meer in en ziet eventuele bezittingen daar bevroren. Hetzelfde geldt voor een aantal Russisch gezinde bestuurders uit de ingelijfde regio's. Ook twee artiesten die de oorlog luidkeels aanmoedigen staan op de nieuwe sanctielijst, evenals de topman van wapenfabrikant Kalasjnikov.

Verdere sancties

Daarnaast verbiedt de EU ook de import van onder meer de resterende producten van de staalindustrie uit Rusland. De export van opnieuw een aantal voor defensie belangrijke goederen, maar ook consumentenproducten wordt verboden. En het omzeilen van de sancties, door Europese producten bijvoorbeeld door te verkopen aan Rusland, kan de daders voortaan zelf op sancties komen te staan.

Sinds het begin van de oorlog heeft de EU een eind gemaakt aan ongeveer een derde van haar export naar Rusland. Van de goederenstroom in omgekeerde richting is zelfs bijna 60 procent verboden, zeggen EU-bronnen.

Meer uit Buitenland

Netanyahu klaagt media aan om bericht over waarschuwing 7 oktober

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft dinsdag een rechtszaak wegens smaad aangespannen tegen diverse grote Israëlische nieuwsmedia en journalisten. Dat melden Israëlische media waaronder Haaretz, de krant die het voornaamste doelwit is van de aanklacht.

5 uur geleden
Hegseth wil nog minder topofficieren in top krijgsmacht VS

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth kondigt naar verwachting binnenkort aan dat het aantal topofficieren in de krijgsmacht met wel 20 procent wordt verminderd. Dat meldde Fox News eerder op dinsdag en is inmiddels ook door functionarissen bevestigd aan The Washington Post.

7 uur geleden
Hooggerechtshof staat uitzetting migranten naar derde landen toe

WASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump kan vooralsnog migranten blijven uitzetten naar andere landen dan hun land van herkomst. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft daartoe de uitspraak van een lagere rechtbank opgeschort, die de uitzettingen onwettig had genoemd.

9 uur geleden
Meer dan vierhonderd arrestaties bij schoolprotesten Frankrijk

PARIJS (ANP) - Bij demonstraties op scholen in Frankrijk zijn zeker 440 arrestaties verricht, meldt het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken. Eerder op dinsdag stond dat aantal nog op circa veertig. Veel van de arrestanten zijn minderjarig. Het ministerie schat het aantal demonstranten op meer dan 200.000 mensen.

10 uur geleden
Politie VK: geen explosieven aangetroffen in busjes bij RAF-basis

LONDEN (ANP) - In het onderzoek naar het voorval van afgelopen weekend bij RAF-luchtmachtbasis Fairford zijn geen explosieven aangetroffen. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie, die eraan toevoegt dat er ook panden in Londen zijn doorzocht. Vijf verdachten, allen Britten, werden eerder op borgtocht vrijgelaten.

12 uur geleden
El Mansouri premier Marokko, eerste vrouw op deze positie

RABAT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Fatima Ezzahra El Mansouri is aangewezen als nieuwe premier van Marokko. Dat maakt het koninklijk paleis in dat land bekend. El Mansouri is de eerste vrouw die voor die post wordt aangewezen. El Mansouri is momenteel nog burgemeester van Marrakesh.

13 uur geleden
Kallas: EU wil relatie met Syrië uitbreiden en intensiveren

DAMASCUS (ANP) - De EU wil haar relatie met Syrië uitbreiden en intensiveren. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag in de Syrische hoofdstad Damascus. Na de val van het Assad-regime in december 2024 heeft de EU al snel de economische sancties tegen Syrië opgeheven, zei Kallas. Dat is eind mei 2025 gebeurd. "Nu willen we nog meer investeringen mobiliseren en ons partnerschap naar een hoger niveau tillen."

14 uur geleden