EU straft Kosovo om voortduren ruzie met Servië
BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie straft Kosovo omdat het te weinig doet om het conflict met de Servische minderheid op te lossen. De unie schroeft onder meer de financiële hulp terug aan het Balkanstaatje, dat zich in 2008 eenzijdig onafhankelijk verklaarde van Servië.
Woensdag nog verbood Kosovo alle voertuigen met Servische kentekenplaten de toegang tot zijn grondgebied als reactie op de arrestatie van drie agenten uit Kosovo door de Servische politie. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zei dat het was "om de veiligheid bij alle grensovergangen te vergroten".
Kosovo worstelt nog altijd met de Servische minderheid in de noordelijke grensstreek. De afgelopen maanden liepen de spanningen daar zo hoog op dat ook vredesmilitairen van de NAVO werden belaagd en verwond. Kosovo verzuimt om "de-escalerende stappen te nemen en de oorzaken van de crisis aan te pakken", zegt een woordvoerder van EU-buitenlandchef Josep Borrell. "Ondanks onze herhaaldelijke oproepen."
Maatregelen
Daarom hebben de EU-landen een reeks strafmaatregelen voorbereid, waarvan er een paar al zijn ingegaan. De andere kunnen volgen als de Kosovaarse regering zo doorgaat, aldus de woordvoerder. Maar omgekeerd kunnen ze ook worden ingetrokken als Kosovo "geloofwaardige en beslissende stappen zet" om de gemoederen tot bedaren te brengen.
De maatregelen mogen geen sancties heten, maar het zou gaan om "financiële en politieke consequenties". Daaronder vallen onder meer "het opschorten van de financiële samenwerking" met de EU en van ontmoetingen en besprekingen op hoog niveau met EU-functionarissen.
Meer uit Buitenland
ST. PAUL (ANP/RTR) - Journalist Don Lemon, een bekende oud-presentator van CNN, is opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in een kerk in St. Paul, Minnesota, op 18 januari. Dat meldt zijn advocaat. Lemon en twee anderen werden opgepakt op last van minister van Justitie Pam Bondi.
52 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft militairen uit landen van de Europese Unie bestempeld als terroristen. Het is een reactie op het Europese besluit de Iraanse Revolutionaire Garde (IRGC) aan te merken als terroristische organisatie. Het hoofd van de Iraanse justitie, Gholamhossein Mohseni Ejei, zei eerder dat Iran die Europese stap zou vergelden. Het is niet duidelijk wat de Iraanse bestempeling praktisch betekent.
1 uur geledenRAFAH (ANP) - Israël opent de grensovergang bij Rafah, in het zuiden van Gaza met Egypte, zondag voor beperkt personenverkeer. De Israëlische defensieorganisatie COGAT heeft bekendgemaakt dat mensen Gaza alleen binnen kunnen komen of verlaten na een Israëlische veiligheidscheck en onder coördinatie van Egypte.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Zeker 170 burgers zijn in Myanmar gedood bij militaire luchtaanvallen tijdens de recente verkiezingen, melden de Verenigde Naties. De verkiezingen werden gehouden in een periode van twee maanden.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft besloten tot en met zondag geen aanvallen op Kyiv uit te voeren, na een verzoek hierover van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat heeft het Kremlin vrijdag bekendgemaakt. Dit zou bedoeld zijn om gunstige omstandigheden te creëren voor onderhandelingen.
3 uur geledenANKARA/ISTANBUL (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft in een telefoongesprek zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gezegd dat Turkije bereid is te werken aan het wegnemen van de opgelopen spanningen tussen Iran en de VS. Erdogan wil "een faciliterende rol spelen voor de-escalatie" tussen de landen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft de begroting voor 2026 doorgedrukt. Het is de derde keer in korte tijd dat hij een grondwetsartikel gebruikt om een stemming in het parlement over de begroting te omzeilen. Dit is volgens Franse media de laatste stap voor de definitieve goedkeuring, vermoedelijk aanstaande maandag.
5 uur geleden