EU straft Kosovo om voortduren ruzie met Servië
BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie straft Kosovo omdat het te weinig doet om het conflict met de Servische minderheid op te lossen. De unie schroeft onder meer de financiële hulp terug aan het Balkanstaatje, dat zich in 2008 eenzijdig onafhankelijk verklaarde van Servië.
Woensdag nog verbood Kosovo alle voertuigen met Servische kentekenplaten de toegang tot zijn grondgebied als reactie op de arrestatie van drie agenten uit Kosovo door de Servische politie. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zei dat het was "om de veiligheid bij alle grensovergangen te vergroten".
Kosovo worstelt nog altijd met de Servische minderheid in de noordelijke grensstreek. De afgelopen maanden liepen de spanningen daar zo hoog op dat ook vredesmilitairen van de NAVO werden belaagd en verwond. Kosovo verzuimt om "de-escalerende stappen te nemen en de oorzaken van de crisis aan te pakken", zegt een woordvoerder van EU-buitenlandchef Josep Borrell. "Ondanks onze herhaaldelijke oproepen."
Maatregelen
Daarom hebben de EU-landen een reeks strafmaatregelen voorbereid, waarvan er een paar al zijn ingegaan. De andere kunnen volgen als de Kosovaarse regering zo doorgaat, aldus de woordvoerder. Maar omgekeerd kunnen ze ook worden ingetrokken als Kosovo "geloofwaardige en beslissende stappen zet" om de gemoederen tot bedaren te brengen.
De maatregelen mogen geen sancties heten, maar het zou gaan om "financiële en politieke consequenties". Daaronder vallen onder meer "het opschorten van de financiële samenwerking" met de EU en van ontmoetingen en besprekingen op hoog niveau met EU-functionarissen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft "uitgeschakeld" door met precisiemunitie de machinekamer te raken.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby komt mogelijk na ruim drie maanden voorarrest vrij. De rechtbank van Oslo heeft maandag ingestemd met zijn verzoek om vrijgelaten te worden om bij zijn zieke moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit, te kunnen zijn. Het Openbaar Ministerie is tegen die beslissing in beroep gegaan, melden Noorse media. Tot het beroep dient, blijft Høiby nog vastzitten.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bevestigd dat Israël tijdelijk de aanvallen tegen Iran staakt, nadat het geweld tussen de twee landen opnieuw was opgelaaid. Tegelijkertijd waarschuwt hij Iran dat Israël met "volle kracht" zal terugslaan als Iran opnieuw aanvalt.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/DPA/AFP) - Frankrijk en Duitsland geven de hoop op om samen het gevechtsvliegtuig van de toekomst te bouwen. De onenigheid tussen de betrokken vliegtuigbouwers valt niet op te lossen, hebben ze volgens bronnen geconcludeerd.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal in Libanon blijven strijden tegen Hezbollah, zegt het land bij monde van minister van Defensie Israel Katz. Hij voegde eraan toe dat bij aanvallen van Hezbollah op het noorden van Israël zal worden teruggeslagen met een aanval op het zuiden van Beiroet, waar de militante groepering zich ophoudt.
3 uur geleden