EU straft Kosovo om voortduren ruzie met Servië
BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie straft Kosovo omdat het te weinig doet om het conflict met de Servische minderheid op te lossen. De unie schroeft onder meer de financiële hulp terug aan het Balkanstaatje, dat zich in 2008 eenzijdig onafhankelijk verklaarde van Servië.
Woensdag nog verbood Kosovo alle voertuigen met Servische kentekenplaten de toegang tot zijn grondgebied als reactie op de arrestatie van drie agenten uit Kosovo door de Servische politie. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zei dat het was "om de veiligheid bij alle grensovergangen te vergroten".
Kosovo worstelt nog altijd met de Servische minderheid in de noordelijke grensstreek. De afgelopen maanden liepen de spanningen daar zo hoog op dat ook vredesmilitairen van de NAVO werden belaagd en verwond. Kosovo verzuimt om "de-escalerende stappen te nemen en de oorzaken van de crisis aan te pakken", zegt een woordvoerder van EU-buitenlandchef Josep Borrell. "Ondanks onze herhaaldelijke oproepen."
Maatregelen
Daarom hebben de EU-landen een reeks strafmaatregelen voorbereid, waarvan er een paar al zijn ingegaan. De andere kunnen volgen als de Kosovaarse regering zo doorgaat, aldus de woordvoerder. Maar omgekeerd kunnen ze ook worden ingetrokken als Kosovo "geloofwaardige en beslissende stappen zet" om de gemoederen tot bedaren te brengen.
De maatregelen mogen geen sancties heten, maar het zou gaan om "financiële en politieke consequenties". Daaronder vallen onder meer "het opschorten van de financiële samenwerking" met de EU en van ontmoetingen en besprekingen op hoog niveau met EU-functionarissen.
Meer uit Buitenland
WEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.
3 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.
4 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.
4 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het is nu aan de Verenigde Staten om te kiezen tussen diplomatie of een hervatting van de oorlog, zegt de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Het land stuurde vrijdag een nieuw vredesvoorstel naar de VS, nadat de Amerikanen niet akkoord gingen met een eerder voorstel.
9 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.
14 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.
16 uur geleden