Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU straft Kosovo om voortduren ruzie met Servië

EU straft Kosovo om voortduren ruzie met Servië

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie straft Kosovo omdat het te weinig doet om het conflict met de Servische minderheid op te lossen. De unie schroeft onder meer de financiële hulp terug aan het Balkanstaatje, dat zich in 2008 eenzijdig onafhankelijk verklaarde van Servië.

Woensdag nog verbood Kosovo alle voertuigen met Servische kentekenplaten de toegang tot zijn grondgebied als reactie op de arrestatie van drie agenten uit Kosovo door de Servische politie. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zei dat het was "om de veiligheid bij alle grensovergangen te vergroten".

Kosovo worstelt nog altijd met de Servische minderheid in de noordelijke grensstreek. De afgelopen maanden liepen de spanningen daar zo hoog op dat ook vredesmilitairen van de NAVO werden belaagd en verwond. Kosovo verzuimt om "de-escalerende stappen te nemen en de oorzaken van de crisis aan te pakken", zegt een woordvoerder van EU-buitenlandchef Josep Borrell. "Ondanks onze herhaaldelijke oproepen."

Maatregelen

Daarom hebben de EU-landen een reeks strafmaatregelen voorbereid, waarvan er een paar al zijn ingegaan. De andere kunnen volgen als de Kosovaarse regering zo doorgaat, aldus de woordvoerder. Maar omgekeerd kunnen ze ook worden ingetrokken als Kosovo "geloofwaardige en beslissende stappen zet" om de gemoederen tot bedaren te brengen.

De maatregelen mogen geen sancties heten, maar het zou gaan om "financiële en politieke consequenties". Daaronder vallen onder meer "het opschorten van de financiële samenwerking" met de EU en van ontmoetingen en besprekingen op hoog niveau met EU-functionarissen.

Meer uit Buitenland

Trump meldt inbeslagname tanker voor kust Venezuela

WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".

2 uur geleden
Opnieuw grote betogingen in Bulgarije tegen regering en corruptie

SOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.

2 uur geleden
Nepal sluit overeenkomst met leden Gen Z-protestbeweging

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".

5 uur geleden
Aanhoudingen in Frankrijk over 'kindersekspoppen'

PARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.

5 uur geleden
IJsland doet ook niet mee aan Eurovisie Songfestival 2026

REYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.

6 uur geleden
Grote Europese bondgenoten bellen Trump over vredesplan Oekraïne

PARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.

6 uur geleden
Media: Amerikaans ministerie koopt zelf Boeings voor deportaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.

6 uur geleden