EU straft kinderen van president Nicaragua
BRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie neemt nieuwe strafmaatregelen tegen het regime in Nicaragua. Onder anderen twee kinderen van de autoritaire president Ortega, die van het landsbestuur een familiebedrijf maakt, worden gestraft.
Nicaragua glijdt onder leiding van voormalig marxistisch guerrillastrijder Ortega steeds verder af, constateren de EU-landen. Ze wijzen op de schijnverkiezingen van afgelopen najaar, die de president won na het buiten spel zetten van iedere serieuze tegenstander.
Ruim anderhalf jaar geleden legde de EU kopstukken van het regime voor het eerst sancties op. Onder hen waren al de first lady en mogelijke opvolger van Ortega, een van hun zonen en een aantal vertrouwelingen. Daar komen nu ook zoon Laureano en dochter Camila bij. Zij probeerden niet alleen carrière te maken als operazanger en fotomodel, maar hebben net als zes van hun zussen en broers ook prominente posten in het regime.
Media en bankwezen
Ook de leiding van de kiesraad en die van de toezichthouder op de media en het bankwezen worden gestraft. Zij allen mogen de EU niet meer in. Eventuele tegoeden op banken in de unie worden bevroren. Europese bedrijven en burgers mogen geen zaken meer met hen doen.
Die laatste twee sancties gelden ook voor de kiesraad, de mediatoezichthouder en de nationale politie. Die hebben een belangrijke aandeel in het onderdrukken en muilkorven van de oppositie, stelt de EU.
De Verenigde Staten hebben in samenspraak met onder meer de EU ook nieuwe maatregelen getroffen om Nicaragua op het pad naar democratisch herstel te krijgen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington legt visumbeperkingen op aan 116 personen die schuldig zouden zijn aan ondermijning van de democratie, onder wie burgemeesters, aanklagers, militairen en politiemensen. Daarnaast zijn sancties opgelegd aan zes mensen omdat ze voor het "corrupte" Ortega-Murillo-regime werken of hebben gewerkt. Washington brengt in herinnering dat er 170 mensen om politieke redenen in de gevangenis zitten.
Meer uit Buitenland
TAMPA (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft een commercieel vrachtschip in de Golf van Oman uitgeschakeld, nadat de bemanning waarschuwingen negeerde en probeerde de lopende zeeblokkade tegen Iran te doorbreken. Dat meldt CENTCOM, het operationeel commando in het Midden-Oosten, op X.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie onderzoekt of de grote televisienetwerken ABC, CBS, CNN, NBC en Fox News de federale antitrust-wetgeving hebben overtreden toen zij tijdelijk het maken van beelden van president Donald Trump opschortten. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen.
3 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - De door Saudi-Arabië gesteunde regeringstroepen in Jemen hebben laten weten een ballistische raket te hebben onderschept en vernietigd. De raket was afgevuurd door de pro-Iraanse Houthi's richting een gebied ten zuidoosten van de Saudische hoofdstad Riyad, waar zich de luchtmachtbasis Prince Sultan bevindt.
5 uur geledenERIE (ANP/RTR) - Een 45-jarige man heeft vrijdag in een woning in Erie, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, zeven familieleden en een vriend van de familie doodgeschoten en daarna een einde aan zijn eigen leven gemaakt. Dat meldden de autoriteiten zaterdag. Onder de slachtoffers waren twee kinderen en een zwangere vrouw.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft de afgelopen maanden meerdere inwoners van Hongkong opgepakt, ondanks een richtlijn die hen moet beschermen. Dat schrijft nieuwssite Politico.
6 uur geledenRIYAD (ANP) - Bij een Houthi-aanval op de internationale luchthaven van Riyad in Saudi-Arabië zijn zeker twaalf doden gevallen, melden ingewijden aan The New York Times. Dat maakt het volgens de krant de dodelijkste aanval in een Golfstaat sinds het begin van de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran. Er zouden ook vijftig mensen gewond zijn geraakt.
7 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Andy Burnham heeft de Oekraïense leider Volodymyr Zelensky verzekerd van zijn "volledige solidariteit". In een telefoongesprek erkende Burnham dat "de afgelopen 24 uur moeilijk waren geweest voor Oekraïne".
8 uur geleden