Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU straft Abramovitsj, tv-baas en miljardair met Nederlandse band

EU straft Abramovitsj, tv-baas en miljardair met Nederlandse band

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft vijftien rijke handlangers van het Russische regime en negen bedrijven op de sanctielijst gezet tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne. Zoals bronnen in de EU al hadden voorspeld is Roman Abramovitsj, de eigenaar van de Britse voetbalclub Chelsea, een van hen. Ook de baas van de Russische staatstelevisiezender Pervyj kanal ofwel Channel One Russia wordt gestraft, vanwege het uitzenden van Russische propaganda over de situatie in Oekraïne.

Volgens EU-buitenlandchef Josep Borrell gaat het om "individuen uit de elite rond president Vladimir Poetin, familieleden en prominente zakenlui uit economische sectoren die substantieel bijdragen aan inkomsten voor het regime", zoals ijzer en staal, energie, banken, media en diensten.

Een van hen is de Oekraïens-Russische miljardair German Borisovitsj Chan. Zijn schoonzoon is de Nederlandse advocaat Alex van der Zwaan. Die was de eerste die in 2018 werd veroordeeld in het kader van het onderzoek van de Amerikaanse speciaal aanklager Robert Mueller naar een vermeende samenzwering tussen Rusland en president Donald Trumps campagneteam in 2016.

Valse verklaringen

Van der Zwaan kreeg dertig dagen celstraf en een boete van 20.000 dollar wegens valse verklaringen tegenover de FBI over activiteiten in Oekraïne. Hij kreeg bij Trumps vertrek als president gratie.

Ook een scheepswerf wordt door sancties getroffen. Het gaat om Zelenodolsk Shipyard, een van de grootste scheepsbouwbedrijven in Rusland. Het bedrijf bouwde onder meer het patrouilleschip Vasily Bykov van de Zwarte Zeevloot, dat deelnam aan de illegale Russische invasie in Oekraïne in 2022, valt te lezen in het Publicatieblad van de Europese Unie. Op 24 februari 2022 viel de Vasily Bykov de Oekraïense soldaten aan die Slangeneiland verdedigden. De dertien soldaten werden al snel 'de helden van Slangeneiland' genoemd nadat op een geluidsopname van de confrontatie was te horen dat de mannen weigerden zich aan de Russen over te geven met de woorden "Russisch marineschip, krijg de klere". Ze zijn zover bekend krijgsgevangen genomen.

Kredietwaardigheid

Kredietkantoren mogen verder de kredietwaardigheid van de Russische staat en Russische bedrijven niet langer beoordelen. Daardoor behouden die hun huidige 'rating', die door de oorlog en de sancties uiterst beroerd is.

Het is tevens verboden luxegoederen direct of indirect te verkopen of te leveren aan Rusland. De EU somt er veel op: fokpaarden van zuiver ras, kaviaar, truffels, champagne, bepaalde wijnen, sigaren en cigarillo’s en parfums onder meer.

Meer uit Buitenland

Olieprijzen dalen met meer dan 5 procent door hoop op Irandeal

NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn met meer dan 5 procent gedaald door de hoop op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran om uiteindelijk de oorlog te beëindigen. Ook gingen de Aziatische markten licht omhoog.

17 minuten geleden
Gedetineerden protesteren tegen marteling in Venezolaanse cel

BARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.

2 uur geleden
Twee zwemmers verdronken aan Franse kust door sterke stroming

LACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.

3 uur geleden
WHO meldt 900 vermoedelijke ebolabesmettingen in DRC

GENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.

3 uur geleden
Arabische staten veroordelen Ben-Gvir om behandeling flotilla

NEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.

5 uur geleden
Exitpolls: uiterst rechts op winst bij verkiezingen Cyprus

NICOSIA (ANP/RTR) - Op Cyprus lijkt uiterst rechts bij de parlementsverkiezingen van zondag winst te boeken. Dit blijkt uit exitpolls die tevens wijzen op verlies voor de centrumpartijen die de onafhankelijke president Nikos Christodoulides steunen.

5 uur geleden
China stuurt ruimtevaarder voor een jaar naar de ruimte

JIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.

9 uur geleden