Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU straft Abramovitsj, tv-baas en miljardair met Nederlandse band

EU straft Abramovitsj, tv-baas en miljardair met Nederlandse band

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft vijftien rijke handlangers van het Russische regime en negen bedrijven op de sanctielijst gezet tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne. Zoals bronnen in de EU al hadden voorspeld is Roman Abramovitsj, de eigenaar van de Britse voetbalclub Chelsea, een van hen. Ook de baas van de Russische staatstelevisiezender Pervyj kanal ofwel Channel One Russia wordt gestraft, vanwege het uitzenden van Russische propaganda over de situatie in Oekraïne.

Volgens EU-buitenlandchef Josep Borrell gaat het om "individuen uit de elite rond president Vladimir Poetin, familieleden en prominente zakenlui uit economische sectoren die substantieel bijdragen aan inkomsten voor het regime", zoals ijzer en staal, energie, banken, media en diensten.

Een van hen is de Oekraïens-Russische miljardair German Borisovitsj Chan. Zijn schoonzoon is de Nederlandse advocaat Alex van der Zwaan. Die was de eerste die in 2018 werd veroordeeld in het kader van het onderzoek van de Amerikaanse speciaal aanklager Robert Mueller naar een vermeende samenzwering tussen Rusland en president Donald Trumps campagneteam in 2016.

Valse verklaringen

Van der Zwaan kreeg dertig dagen celstraf en een boete van 20.000 dollar wegens valse verklaringen tegenover de FBI over activiteiten in Oekraïne. Hij kreeg bij Trumps vertrek als president gratie.

Ook een scheepswerf wordt door sancties getroffen. Het gaat om Zelenodolsk Shipyard, een van de grootste scheepsbouwbedrijven in Rusland. Het bedrijf bouwde onder meer het patrouilleschip Vasily Bykov van de Zwarte Zeevloot, dat deelnam aan de illegale Russische invasie in Oekraïne in 2022, valt te lezen in het Publicatieblad van de Europese Unie. Op 24 februari 2022 viel de Vasily Bykov de Oekraïense soldaten aan die Slangeneiland verdedigden. De dertien soldaten werden al snel 'de helden van Slangeneiland' genoemd nadat op een geluidsopname van de confrontatie was te horen dat de mannen weigerden zich aan de Russen over te geven met de woorden "Russisch marineschip, krijg de klere". Ze zijn zover bekend krijgsgevangen genomen.

Kredietwaardigheid

Kredietkantoren mogen verder de kredietwaardigheid van de Russische staat en Russische bedrijven niet langer beoordelen. Daardoor behouden die hun huidige 'rating', die door de oorlog en de sancties uiterst beroerd is.

Het is tevens verboden luxegoederen direct of indirect te verkopen of te leveren aan Rusland. De EU somt er veel op: fokpaarden van zuiver ras, kaviaar, truffels, champagne, bepaalde wijnen, sigaren en cigarillo’s en parfums onder meer.

Meer uit Buitenland

Koeweit beschuldigt Iran van aanval op ontziltingsinstallatie

KOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Koeweit beschuldigt Iran vrijdag van een nieuwe aanval op een energie- en ontziltingsinstallatie in het land. Daarbij is schade ontstaan, aldus het ministerie van Elektriciteit, Water en Hernieuwbare Energie.

47 minuten geleden
Israëlisch plan voor bufferzone in Libanon spoedig verwacht

TEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht werkt aan een plan voor het instellen van een bufferzone in het zuiden van Libanon. Daar moeten dan dorpen worden afgebroken en militaire posten worden neergezet, schrijft nieuwssite Times of Israel.

49 minuten geleden
Artemis II-missie onderweg naar de maan: 'Het is fenomenaal'

HOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie hebben inmiddels de baan om de aarde verlaten en zijn op weg naar de maan. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap NASA donderdag.

7 uur geleden
Cuba kondigt vrijlating van tweeduizend gevangenen aan

HAVANA (ANP) - Cuba heeft donderdag aangekondigd dat het vanwege Pasen 2010 gevangenen vrijlaat, zo melden Cubaanse staatsmedia. Het is de tweede keer dit jaar dat het land een amnestie voor gevangenen aankondigt.

7 uur geleden
Israëlische leger meldt Iraanse raketaanval

TEL AVIV (ANP) - Israëlische luchtverdedigingssystemen zijn in actie gekomen om vanuit Iran afgevuurde raketten neer te halen. Dat meldt het Israëlische leger vrijdag.

8 uur geleden
Amerikaanse experts: aanvallen op Iran mogelijk oorlogsmisdaden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse aanvallen op Iran komen mogelijk neer op oorlogsmisdaden. Dat schrijven meer dan honderd deskundigen op het gebied van internationaal recht in de Verenigde Staten in een donderdag gepubliceerde open brief.

8 uur geleden
Stedenbouwkundige commissie keurt omstreden balzaal Trump goed

WASHINGTON (ANP) - Het project voor de balzaal in het Witte Huis van de Amerikaanse president Donald Trump is donderdag goedgekeurd door de stedenbouwkundige autoriteiten in Washington.

8 uur geleden