EU stopt met bestelling vaccins AstraZeneca
PARIJS (ANP/RTR) - De Europese Unie, die farmaceut AstraZeneca ervan beschuldigt bestelde vaccins niet op tijd te leveren, heeft daar vanaf juni niks meer besteld. Dit bevestigde de Europese Commissaris voor Interne Markt, Thierry Breton, die zei dat de contracten niet verlengd worden. De Europese Commissie heeft de farmaceut aangeklaagd omdat die leveringscontracten niet zou nakomen en ook geen redelijk plan zou hebben om überhaupt op tijd te kunnen leveren.
De EU is hoe dan ook op zoek naar andere mogelijk doelmatiger vaccins. Dit weekeinde werd bekend dat de EU de komende twee jaar kan rekenen op nog eens 1,8 miljard coronavaccins van Pfizer/BioNTech. Het contract met de vaccinfabrikant is beklonken, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zaterdag. Pfizer gaat vanaf eind dit jaar nog eens 900 miljoen doses leveren en de EU kan aanspraak maken op nog eens zoveel, liet Von der Leyen weten.
De grote opdracht onderstreept dat de EU meer en meer inzet op het vaccin van Pfizer en andere middelen van soortgelijke makelij. Hun nieuwe zogeheten mRNA-technologie zou zich hebben bewezen, terwijl er met vaccins met een andere werking zoals dat van AstraZeneca allerlei problemen zijn.
Gevoelig voor tegenslag
Zo lijkt de productie gevoelig voor tegenslag. Fabrikanten leveren onregelmatig en in het geval van AstraZeneca zelfs al maanden fors minder dan afgesproken. De laatstgenoemde gaf het Verenigd Koninkrijk bovendien voorrang. Dat verzuurde de verstandhouding tussen de EU en de Brits-Zweedse vaccinmaker, die hun meningsverschillen inmiddels voor de rechter uitvechten. Miljoenen doses van het vaccin van Janssen raakten in de Verenigde Staten ook nog eens vervuild met een bestanddeel van het AstraZeneca-vaccin en zijn daardoor onbruikbaar.
Toen een enkeling na een prik met het AstraZeneca-vaccin last kreeg van gevaarlijke stollingsproblemen, legden veel landen het inenten zelfs een poos stil, om het middel later enkel voor ouderen weer te gebruiken. Ook al treedt de bijwerking maar heel zelden op en lijkt die ook niet vreemd aan andere vaccins. Inmiddels komen sommige landen daarvan terug en geven het vaccin zelfs weer aan jongeren. Het is dan ook "heel goed", verzekerde Breton zondag.
Heel wat EU-landen hadden zwaar ingezet op het middel van AstraZeneca maar leunen inmiddels meer op het vaccin van Pfizer. Twee weken geleden zag de EU al af van de 100 miljoen doses van het AstraZeneca-vaccin die zij desgewenst kon bijbestellen. De unie lichtte de optie niet en liet het bij de 300 miljoen doses die ze al had aangekocht.
Meer uit Buitenland
BISJKEK (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin bedankt voor het standpunt van Rusland in de Iranoorlog. Hij zei dat Moskou en Teheran samen weerstand kunnen bieden aan het "unilateralisme" van de Verenigde Staten.
27 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse oud-premier Keir Starmer geeft zijn zetel in het Britse Lagerhuis op. Tegen de lokale krant Camden New Journal (CNJ) zegt de oud-premier dat het voor hem tijd was "het stokje door te geven aan een opvolger". Starmer zat in het Lagerhuis als afgevaardigde namens het Londense kiesdistrict Holborn and St Pancras.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Haakon, de nieuwe koning van Noorwegen, heeft de eed afgelegd ten overstaan van het Noorse parlement. De vorst hield daarna een korte toespraak waarin hij verklaarde dat hij en zijn vrouw koningin Mette-Marit zich volledig zullen inzetten voor het land, melden Noorse media.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De zomer van 2026 was de heetste zomer ooit in België, blijkt uit gegevens van weerbureau KMI. Met een gemiddelde temperatuur van 20,3 graden werd het vorige record uit 2018 (19,9 graden) ruimschoots overtroffen.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn dinsdag zeker vier mensen gedood, onder wie drie kinderen, melden gezondheidsfunctionarissen.
3 uur geledenWICKLOW (ANP) - Het belangrijkste probleem voor Oekraïne is het tekort aan luchtverdediging, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bij aankomst in het Ierse Wicklow. Oekraïne moet zo snel mogelijk extra onderscheppingsraketten tot zijn beschikking krijgen, zei ze.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - In Oekraïne zijn door Russische aanvallen met drones en raketten veel doden en gewonden gevallen. Het voornaamste doelwit was hoofdstad Kyiv en de omliggende regio. Het is de zesde dag op rij waarop Rusland aanvallen op de Oekraïense hoofdstad uitvoert.
6 uur geleden