Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU stopt met bestelling vaccins AstraZeneca

EU stopt met bestelling vaccins AstraZeneca

PARIJS (ANP/RTR) - De Europese Unie, die farmaceut AstraZeneca ervan beschuldigt bestelde vaccins niet op tijd te leveren, heeft daar vanaf juni niks meer besteld. Dit bevestigde de Europese Commissaris voor Interne Markt, Thierry Breton, die zei dat de contracten niet verlengd worden. De Europese Commissie heeft de farmaceut aangeklaagd omdat die leveringscontracten niet zou nakomen en ook geen redelijk plan zou hebben om überhaupt op tijd te kunnen leveren.

De EU is hoe dan ook op zoek naar andere mogelijk doelmatiger vaccins. Dit weekeinde werd bekend dat de EU de komende twee jaar kan rekenen op nog eens 1,8 miljard coronavaccins van Pfizer/BioNTech. Het contract met de vaccinfabrikant is beklonken, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zaterdag. Pfizer gaat vanaf eind dit jaar nog eens 900 miljoen doses leveren en de EU kan aanspraak maken op nog eens zoveel, liet Von der Leyen weten.

De grote opdracht onderstreept dat de EU meer en meer inzet op het vaccin van Pfizer en andere middelen van soortgelijke makelij. Hun nieuwe zogeheten mRNA-technologie zou zich hebben bewezen, terwijl er met vaccins met een andere werking zoals dat van AstraZeneca allerlei problemen zijn.

Gevoelig voor tegenslag

Zo lijkt de productie gevoelig voor tegenslag. Fabrikanten leveren onregelmatig en in het geval van AstraZeneca zelfs al maanden fors minder dan afgesproken. De laatstgenoemde gaf het Verenigd Koninkrijk bovendien voorrang. Dat verzuurde de verstandhouding tussen de EU en de Brits-Zweedse vaccinmaker, die hun meningsverschillen inmiddels voor de rechter uitvechten. Miljoenen doses van het vaccin van Janssen raakten in de Verenigde Staten ook nog eens vervuild met een bestanddeel van het AstraZeneca-vaccin en zijn daardoor onbruikbaar.

Toen een enkeling na een prik met het AstraZeneca-vaccin last kreeg van gevaarlijke stollingsproblemen, legden veel landen het inenten zelfs een poos stil, om het middel later enkel voor ouderen weer te gebruiken. Ook al treedt de bijwerking maar heel zelden op en lijkt die ook niet vreemd aan andere vaccins. Inmiddels komen sommige landen daarvan terug en geven het vaccin zelfs weer aan jongeren. Het is dan ook "heel goed", verzekerde Breton zondag.

Heel wat EU-landen hadden zwaar ingezet op het middel van AstraZeneca maar leunen inmiddels meer op het vaccin van Pfizer. Twee weken geleden zag de EU al af van de 100 miljoen doses van het AstraZeneca-vaccin die zij desgewenst kon bijbestellen. De unie lichtte de optie niet en liet het bij de 300 miljoen doses die ze al had aangekocht.

Meer uit Buitenland

Tientallen arrestaties in Luik bij studentenprotesten

LUIK (ANP/BELGA) - De politie in het Belgische Luik heeft 76 mensen opgepakt tijdens studentenprotesten in de stad. Net als in Frankrijk lopen de protesten van scholieren en studenten in Luik de afgelopen dagen ook uit op rellen.

5 uur geleden
Leger VS wijst op systeemfouten bij crash vliegtuig en helikopter

WASHINGTON (ANP/RTR) - De botsing tussen een vliegtuig van American Airlines en een Black Hawk-helikopter van het leger in Washington vorig jaar was het gevolg van verschillende systeemfouten. Dat staat in een onderzoeksrapport van het Amerikaanse leger, dat is ingezien door persbureau Reuters. Bij de crash kwamen 67 mensen om het leven.

5 uur geleden
Meer dan 500 arrestaties bij onderwijsprotesten Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Meer dan vijfhonderd mensen zijn donderdag gearresteerd bij de onderwijsprotesten in Frankrijk. Er waren in totaal meer dan 70.000 mensen op de been, meldt het ministerie. Demonstranten eisen hervormingen in het onderwijs.

6 uur geleden
Trump zegt Iran niet aan te vallen voor midterms

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump garandeert op Truth Social dat de Verenigde Staten geen aanvallen zullen uitvoeren op Iran voor de tussentijdse verkiezingen in de VS van volgende maand. Volgens hem verlopen de gesprekken tussen beide landen "productief".

7 uur geleden
Bemanningsleden ISS na bijna acht maanden terug op aarde

HOUSTON (ANP) - Vier bemanningsleden van ruimtestation ISS zijn donderdag teruggekeerd op aarde. De capsule met Jessica Meir (49) en Jack Hathaway (44) uit de Verenigde Staten, de Française Sophie Adenot (44) en de Rus Andrej Fedjaev (45) plonsde gecontroleerd in de Grote Oceaan voor de kust van Californië.

7 uur geleden
Nieuwe aanklachten tegen Maduro om marteling Amerikanen bevestigd

NEW YORK (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben nieuwe aanklachten ingediend tegen de gevangengenomen Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn vrouw. CNN meldde woensdag al op basis van bronnen dat de twee ook vervolgd zouden worden voor de marteling van Amerikaanse gevangenen en dat is nu bevestigd.

7 uur geleden
Kallas verwacht maandag akkoord over EU-missie in Libanon

BEIROET (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken maandag formeel besluiten tot een nieuwe EU-missie in Libanon. Dat zei Kallas donderdag op een persconferentie in Beiroet. "Deze missie zal een cruciale bijdrage leveren aan de veiligheid in Libanon."

8 uur geleden