Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU stopt met bestelling vaccins AstraZeneca

EU stopt met bestelling vaccins AstraZeneca

PARIJS (ANP/RTR) - De Europese Unie, die farmaceut AstraZeneca ervan beschuldigt bestelde vaccins niet op tijd te leveren, heeft daar vanaf juni niks meer besteld. Dit bevestigde de Europese Commissaris voor Interne Markt, Thierry Breton, die zei dat de contracten niet verlengd worden. De Europese Commissie heeft de farmaceut aangeklaagd omdat die leveringscontracten niet zou nakomen en ook geen redelijk plan zou hebben om überhaupt op tijd te kunnen leveren.

De EU is hoe dan ook op zoek naar andere mogelijk doelmatiger vaccins. Dit weekeinde werd bekend dat de EU de komende twee jaar kan rekenen op nog eens 1,8 miljard coronavaccins van Pfizer/BioNTech. Het contract met de vaccinfabrikant is beklonken, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zaterdag. Pfizer gaat vanaf eind dit jaar nog eens 900 miljoen doses leveren en de EU kan aanspraak maken op nog eens zoveel, liet Von der Leyen weten.

De grote opdracht onderstreept dat de EU meer en meer inzet op het vaccin van Pfizer en andere middelen van soortgelijke makelij. Hun nieuwe zogeheten mRNA-technologie zou zich hebben bewezen, terwijl er met vaccins met een andere werking zoals dat van AstraZeneca allerlei problemen zijn.

Gevoelig voor tegenslag

Zo lijkt de productie gevoelig voor tegenslag. Fabrikanten leveren onregelmatig en in het geval van AstraZeneca zelfs al maanden fors minder dan afgesproken. De laatstgenoemde gaf het Verenigd Koninkrijk bovendien voorrang. Dat verzuurde de verstandhouding tussen de EU en de Brits-Zweedse vaccinmaker, die hun meningsverschillen inmiddels voor de rechter uitvechten. Miljoenen doses van het vaccin van Janssen raakten in de Verenigde Staten ook nog eens vervuild met een bestanddeel van het AstraZeneca-vaccin en zijn daardoor onbruikbaar.

Toen een enkeling na een prik met het AstraZeneca-vaccin last kreeg van gevaarlijke stollingsproblemen, legden veel landen het inenten zelfs een poos stil, om het middel later enkel voor ouderen weer te gebruiken. Ook al treedt de bijwerking maar heel zelden op en lijkt die ook niet vreemd aan andere vaccins. Inmiddels komen sommige landen daarvan terug en geven het vaccin zelfs weer aan jongeren. Het is dan ook "heel goed", verzekerde Breton zondag.

Heel wat EU-landen hadden zwaar ingezet op het middel van AstraZeneca maar leunen inmiddels meer op het vaccin van Pfizer. Twee weken geleden zag de EU al af van de 100 miljoen doses van het AstraZeneca-vaccin die zij desgewenst kon bijbestellen. De unie lichtte de optie niet en liet het bij de 300 miljoen doses die ze al had aangekocht.

Meer uit Buitenland

Saudi-Arabië meldt nieuwe aanval op luchthaven van Riyad

RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Een dag na de dodelijke aanval op het vliegveld van Riyad heeft een onbekend projectiel opnieuw een terminal van de luchthaven geraakt, meldt de door Saudi-Arabië geleide internationale coalitie die strijdt tegen de Houthi-rebellen in Jemen.

57 minuten geleden
Trump: per direct 'energiebestand' tussen Oekraïne en Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - Oekraïne en Rusland hebben overeenstemming bereikt over een "energiebestand", meldt de Amerikaanse president Donald Trump op sociale media. Dat betekent dat beide landen geen aanvallen meer zullen uitvoeren op elkaars energievoorzieningen.

1 uur geleden
Dodental na kapseizen boot bij Djibouti loopt verder op

DJIBOUTI (ANP/AFP) - Het dodental na het zinken van een boot voor de kust van Djibouti is opgelopen tot 139, nadat er nog eens dertig lichamen zijn geborgen. Dat meldt de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) van de Verenigde Naties. Ongeveer 84 mensen worden nog vermist na de scheepsramp.

2 uur geleden
Spoedoverleg Poolse veiligheidsdiensten om dreiging tegen premier

WARSCHAU (ANP/RTR/DPA) - Poolse veiligheidsdiensten voeren zondag crisisoverleg na informatie over een mogelijke aanslag die zou zijn gepland op premier Donald Tusk en minister van Defensie Władysław Kosiniak-Kamysz, meldt een woordvoerder.

3 uur geleden
Doden en tientallen gewonden door zwaar busongeluk in Turkije

BURSA (ANP/AFP) - Door een ernstig ongeluk in het westen van Turkije zijn zondag zeker elf mensen om het leven gekomen en raakten minstens 27 mensen gewond, melden de autoriteiten.

5 uur geleden
Paus ondergaat 'in komende dagen' operatie om knobbeltje in long

VATICAANSTAD (ANP/RTR/AFP) - Paus Leo XIV ondergaat "in de komende dagen" een operatie, nadat artsen tijdens een recente medische controle een knobbeltje in zijn long hebben ontdekt. De paus maakte dat zelf bekend tijdens het zondagsgebed op het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad.

5 uur geleden
Zelensky: aanvalsstop raffinaderijen mogelijk als Rusland inbindt

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft benadrukt dat zijn land bereid is aanvallen op raffinaderijen in Rusland te stoppen, zoals de Amerikaanse president Donald Trump eist. Rusland moet dan wel stoppen met het bestoken van de Oekraïense energievoorziening, schrijft hij op X.

5 uur geleden