EU steekt miljoenen in spoor en binnenvaart Nederland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie steekt 125 miljoen euro in onder meer Amsterdam Centraal Station, de haven van IJmuiden en Limburgse binnenvaarthavens. Ook voor het uitbreiden van de spoorverbinding tussen Nederland en Duitsland trekt de EU geld uit.
De meeste projecten maken deel uit van wat Brussel de ruggengraat van het Europese vervoersnet noemt. Ook voor het verbeteren van de verbindingen met Oekraïne worden tientallen miljoenen uitgetrokken, zijn de lidstaten overeengekomen. Er ligt in totaal 6,2 miljard euro klaar.
Spoorbeheerder ProRail krijgt meer dan 70 miljoen om Amsterdam CS verder klaar te maken voor extra vracht en passagiers. De haven van IJmuiden wordt uitgerust om van daaruit windparken op zee te kunnen aanleggen en onderhouden. Ook binnenvaarthavens in Limburg en een spoorlijn van Venlo naar Duitsland krijgen steun. De binnenvaart kan ook enkele miljoenen tegemoetzien voor een verkeersinformatiesysteem. En er komt geld voor onderzoek naar treinverbindingen in het havengebied tussen Terneuzen en Gent.
Ook de luchtverkeersleiding in veel EU-landen kan op subsidie rekenen. Daarvan profiteert Nederland eveneens mee.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het risico op het krijgen van de ziekte van Parkinson is groter onder mannen, hoogopgeleiden en mensen die in het noorden van Nederland wonen. Dat komt onder andere naar voren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Radboudumc naar de spreiding van de ongeneeslijke hersenaandoening.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In 2025 werden in Nederland 44 miljoen boeken verkocht, dat is twee miljoen minder dan het jaar daarvoor. Dat meldt de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) in nieuwe cijfers.
1 uur geledenDOESBURG (ANP) - Uit het Zilvermuseum in het Gelderse Doesburg is in de nacht van dinsdag op woensdag veel zilver gestolen. De inbrekers zijn voortvluchtig, de politie laat woensdagavond weten dat er nog niemand is gearresteerd.
6 uur geledenDAVOS (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof vindt het een positieve ontwikkeling dat de Amerikaanse president Donald Trump de aangekondigde heffingen voor Europese landen weer heeft ingetrokken. "Positief dat de weg naar de-escalatie is ingeslagen en dat de 10 procent importtarieven van tafel zijn", laat hij op X weten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het marineschip DSS Galatea begeleidt momenteel twee Russische schepen die vanuit het zuiden het Nederlandse deel van de Noordzee zijn binnengevaren. Het is de tweede keer in enkele dagen dat dit gebeurt, meldt het ministerie van Defensie.
10 uur geledenGOUDA (ANP) - De bestuurster van de auto die woensdagochtend te water raakte bij de Julianasluis in Gouda is aan haar verwondingen overleden. Dat meldt de politie woensdag aan het eind van de middag. Het slachtoffer is een 58-jarige vrouw uit de Zuid-Hollandse plaats.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De toezichthouder voor privacy, de Autoriteit Persoonsgegevens, wil dat het komende kabinet meer doet tegen het massaal verzamelen van persoonsgegevens door bedrijven en overheden. Ook zou de overheid moeten zorgen voor veilige toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI), zegt de waakhond.
10 uur geleden