EU sluit migratiedeal met Tunesië
DEN HAAG/TUNIS (ANP) - De Europese Unie en Tunesië hebben een akkoord bereikt over migratie, maakte een woordvoerder van premier Mark Rutte bekend. Hij is zondag samen met voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en de Italiaanse premier Giorgia Meloni naar het Noord-Afrikaanse land gevlogen om de laatste kleine obstakels uit de weg te ruimen.
Vooraf was er al optimisme dat er een akkoord zou worden bereikt met president Kais Saied. In ruil voor financiële steun gaat de Tunesische regering maatregelen nemen om de clandestiene oversteek van migranten te stoppen. Daarnaast worden er ook over andere zaken afspraken gemaakt. Tunesië heeft hulp nodig omdat de economie van het land in zwaar weer verkeert.
Het trio was ruim een maand geleden ook al in Tunesië. Toen lukte het niet om tot een akkoord te komen over migratie, maar werden al wel de eerste afspraken gemaakt. Vanuit Tunesië vertrekken veel migranten met bootjes naar Europa, voornamelijk richting Italië.
Financiële hulp
Tunesië werd toen 900 miljoen euro financiële hulp in het vooruitzicht gesteld. Nog eens 100 miljoen zou snel beschikbaar komen voor grensbewaking en het terugsturen van migranten. Om de eerste problemen aan te pakken kreeg het land direct 150 miljoen.
Volgens ingewijden was een van de problemen dat een groot deel van het EU-geld, in de vorm van leningen, gekoppeld is aan een hervormingsprogramma van 1,9 miljard dollar van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Ook over de besteding van de 100 miljoen werd nog onderhandeld.
Blauwdruk
De Tunesië-deal wordt nu aan de EU-landen voorgelegd. Brussel wil met meer landen rond Europa tot dit soort akkoorden komen. De deal met Tunesië moet daarbij als een soort blauwdruk dienen, zei Von der Leyen eind vorige week. In 2016 sloot de EU een migratiedeal met Turkije.
De deal leidt ook tot kritiek. De autocratische president Saied onderdrukt de oppositie. Ook is er kritiek op de behandeling van migranten in Tunesië. Eerder deze maand werden nog honderden migranten naar de woestijn aan de grens met Libië gestuurd na ongeregeldheden in Sfax.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen verwacht met haar vriend een kindje en gaat daarom eind november met zwangerschapsverlof, zo meldt de leider van de Partij voor de Dieren. Haar partijgenoot Ines Kostić zal haar dan tijdelijk vervangen als fractievoorzitter.
1 dag geleden