EU sluit migratiedeal met Libanon
BEIROET (ANP) - De Europese Unie heeft een migratiedeal met Libanon gesloten en zal het land de komende drie jaar ondersteunen met een hulppakket van 1 miljard euro.
Dit steunpakket moet bijdragen aan de stabiliteit in het Midden-Oosten. Het is bedoeld om de Libanese economie te ondersteunen, en de grenzen te sluiten. "We zullen het Libanese leger en de interne en andere veiligheidstroepen steunen. Dit gaat vooral over het leveren van materiaal en het trainen voor grenscontroles", heeft Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen gezegd op een gezamenlijke persconferentie met de Libanese premier Najib Mikati en de president van Cyprus, Nikos Christodoulides.
De president van Cyprus en Von der Leyen waren samen naar de Libanese hoofdstad Beiroet afgereisd om de overeenkomst te sluiten. EU-lid Cyprus ondervindt problemen door migranten, voornamelijk uit Syrië, die via Libanon naar het eiland reizen.
Burgeroorlog
De Libanese premier zei dat de meeste regio's in Syrië nu veilig zijn. Libanon, dat zelf ongeveer 3,5 miljoen inwoners heeft, kampt op zijn beurt met problemen bij de opvang van meer dan een miljoen vluchtelingen die de afgelopen jaren het door burgeroorlog geteisterde Syrië zijn ontvlucht.
Von der Leyen legde het expliciete verband tussen de instabiele situatie van Libanon en de oorlog van buurland Israël met Gaza. "Hier is de veiligheid van beide landen in het geding, Libanon en Israël", zei ze, terwijl ze nogmaals opriep tot een staakt-het-vuren tussen Israël en de Palestijnen in Gaza. Sinds de oorlog tussen Israël en Gaza zijn eveneens de beschietingen toegenomen tussen Israël en de vanuit Zuid-Libanon opererende aanhangers van de pro-Iraanse Hezbollah-militie. Dat maakt de veiligheid in deze regio nog kwetsbaarder en dat raakt ook de Europese Unie.
'Historisch'
De president van Cyprus noemde de migratieovereenkomst "historisch". Volgens hem is "de huidige situatie onhoudbaar voor Libanon, voor Cyprus en voor de hele EU". Hij onderstreepte dat voor het vinden van woonruimte voor de vele vluchtelingen in Libanon de EU nauwer gaat samenwerken met de VN-vluchtelingenorganisatie. Volgens hem moet ook de veiligheidssituatie van sommige delen van Syrië "herbekeken" worden, zodat Syrische vluchtelingen misschien terug kunnen keren naar hun eigen land.
Eerder sloot de EU al migratieovereenkomsten met Turkije, Tunesië, Mauritanië en Egypte.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De versterkingen die de Verenigde Staten niet langer willen reserveren voor de verdediging van Europa, zijn volgens NAVO-chef Mark Rutte al voor een groot deel ondervangen door Europese NAVO-landen. "Veel" van de Amerikaanse afzeggingen zijn al opgevangen, zei Rutte daags voor een belangrijke vergadering van NAVO-defensieministers. "Sommige al helemaal, sommige bijna."
7 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Louvre is "buiten adem" en wordt geconfronteerd met enorme investeringen, stelt directeur Christophe Leribault. Het wereldberoemde museum in Parijs verkeert in crisis sinds het vorig jaar doelwit was van een grote juwelenroof.
12 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft een longtransplantatie gehad. De operatie in het Rikshospitalet is goed gegaan, meldde het paleis woensdag. Mette-Marit moet volgens de procedure nog "meerdere weken" in het ziekenhuis blijven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De tekst van het voorlopige vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran is uitgelekt. Bloomberg zegt het veertienpuntenplan in handen te hebben.
2 uur geledenÉVIAN-LES-BAINS (ANP) - Leiders van de G7-landen staan eensgezind achter Oekraïne, inclusief de territoriale integriteit van het land, en hebben afgesproken de druk op de Russische oorlogseconomie verder op te voeren. Dat staat in een gezamenlijke verklaring.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft vijf personen aangeklaagd in verband met een vermeend complot om rijke mensen en prominente politici aan te vallen die zondag een kooigevecht op het gazon van het Witte Huis bijwoonden. De verdachten zouden de aanval hebben willen uitvoeren met explosieven en sluipschutters.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de voorlopige overeenkomst met de VS omschreven als een diplomatieke overwinning voor zijn land. "Daarom moeten we deze kans, die het land uit zijn huidige situatie zou kunnen helpen, niet onbenut laten", zei hij volgens Iraanse media. Hij stelde ook dat zich mogelijk niet nog een keer zo'n kans zal aandienen.
13 uur geleden