EU sluit migratiedeal met Libanon
BEIROET (ANP) - De Europese Unie heeft een migratiedeal met Libanon gesloten en zal het land de komende drie jaar ondersteunen met een hulppakket van 1 miljard euro.
Dit steunpakket moet bijdragen aan de stabiliteit in het Midden-Oosten. Het is bedoeld om de Libanese economie te ondersteunen, en de grenzen te sluiten. "We zullen het Libanese leger en de interne en andere veiligheidstroepen steunen. Dit gaat vooral over het leveren van materiaal en het trainen voor grenscontroles", heeft Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen gezegd op een gezamenlijke persconferentie met de Libanese premier Najib Mikati en de president van Cyprus, Nikos Christodoulides.
De president van Cyprus en Von der Leyen waren samen naar de Libanese hoofdstad Beiroet afgereisd om de overeenkomst te sluiten. EU-lid Cyprus ondervindt problemen door migranten, voornamelijk uit Syrië, die via Libanon naar het eiland reizen.
Burgeroorlog
De Libanese premier zei dat de meeste regio's in Syrië nu veilig zijn. Libanon, dat zelf ongeveer 3,5 miljoen inwoners heeft, kampt op zijn beurt met problemen bij de opvang van meer dan een miljoen vluchtelingen die de afgelopen jaren het door burgeroorlog geteisterde Syrië zijn ontvlucht.
Von der Leyen legde het expliciete verband tussen de instabiele situatie van Libanon en de oorlog van buurland Israël met Gaza. "Hier is de veiligheid van beide landen in het geding, Libanon en Israël", zei ze, terwijl ze nogmaals opriep tot een staakt-het-vuren tussen Israël en de Palestijnen in Gaza. Sinds de oorlog tussen Israël en Gaza zijn eveneens de beschietingen toegenomen tussen Israël en de vanuit Zuid-Libanon opererende aanhangers van de pro-Iraanse Hezbollah-militie. Dat maakt de veiligheid in deze regio nog kwetsbaarder en dat raakt ook de Europese Unie.
'Historisch'
De president van Cyprus noemde de migratieovereenkomst "historisch". Volgens hem is "de huidige situatie onhoudbaar voor Libanon, voor Cyprus en voor de hele EU". Hij onderstreepte dat voor het vinden van woonruimte voor de vele vluchtelingen in Libanon de EU nauwer gaat samenwerken met de VN-vluchtelingenorganisatie. Volgens hem moet ook de veiligheidssituatie van sommige delen van Syrië "herbekeken" worden, zodat Syrische vluchtelingen misschien terug kunnen keren naar hun eigen land.
Eerder sloot de EU al migratieovereenkomsten met Turkije, Tunesië, Mauritanië en Egypte.
Meer uit Buitenland
SION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
1 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
3 uur geledenQUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.
3 uur geledenTURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR/DPA) - De hoogste Iraanse leider ayatollah Ali Khamenei heeft gewaarschuwd voor een groot conflict als de Verenigde Staten zijn land aanvallen. "De Amerikanen moeten weten dat als ze een oorlog beginnen, het deze keer een regionale oorlog zal zijn", verklaarde hij volgens het Iraanse persbureau Tasnim.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - SpaceX heeft ingrepen gedaan om misbruik van Starlink-systemen voor satellietinternet door Rusland te voorkomen. Dat meldt topman Elon Musk op X. "Het lijkt erop dat de stappen die we hebben genomen om het ongeoorloofde gebruik van Starlink door Rusland te stoppen, hebben gewerkt. Laat het ons weten als er meer gedaan moet worden."
4 uur geleden