EU sluit migratiedeal met Libanon
BEIROET (ANP) - De Europese Unie heeft een migratiedeal met Libanon gesloten en zal het land de komende drie jaar ondersteunen met een hulppakket van 1 miljard euro.
Dit steunpakket moet bijdragen aan de stabiliteit in het Midden-Oosten. Het is bedoeld om de Libanese economie te ondersteunen, en de grenzen te sluiten. "We zullen het Libanese leger en de interne en andere veiligheidstroepen steunen. Dit gaat vooral over het leveren van materiaal en het trainen voor grenscontroles", heeft Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen gezegd op een gezamenlijke persconferentie met de Libanese premier Najib Mikati en de president van Cyprus, Nikos Christodoulides.
De president van Cyprus en Von der Leyen waren samen naar de Libanese hoofdstad Beiroet afgereisd om de overeenkomst te sluiten. EU-lid Cyprus ondervindt problemen door migranten, voornamelijk uit Syrië, die via Libanon naar het eiland reizen.
Burgeroorlog
De Libanese premier zei dat de meeste regio's in Syrië nu veilig zijn. Libanon, dat zelf ongeveer 3,5 miljoen inwoners heeft, kampt op zijn beurt met problemen bij de opvang van meer dan een miljoen vluchtelingen die de afgelopen jaren het door burgeroorlog geteisterde Syrië zijn ontvlucht.
Von der Leyen legde het expliciete verband tussen de instabiele situatie van Libanon en de oorlog van buurland Israël met Gaza. "Hier is de veiligheid van beide landen in het geding, Libanon en Israël", zei ze, terwijl ze nogmaals opriep tot een staakt-het-vuren tussen Israël en de Palestijnen in Gaza. Sinds de oorlog tussen Israël en Gaza zijn eveneens de beschietingen toegenomen tussen Israël en de vanuit Zuid-Libanon opererende aanhangers van de pro-Iraanse Hezbollah-militie. Dat maakt de veiligheid in deze regio nog kwetsbaarder en dat raakt ook de Europese Unie.
'Historisch'
De president van Cyprus noemde de migratieovereenkomst "historisch". Volgens hem is "de huidige situatie onhoudbaar voor Libanon, voor Cyprus en voor de hele EU". Hij onderstreepte dat voor het vinden van woonruimte voor de vele vluchtelingen in Libanon de EU nauwer gaat samenwerken met de VN-vluchtelingenorganisatie. Volgens hem moet ook de veiligheidssituatie van sommige delen van Syrië "herbekeken" worden, zodat Syrische vluchtelingen misschien terug kunnen keren naar hun eigen land.
Eerder sloot de EU al migratieovereenkomsten met Turkije, Tunesië, Mauritanië en Egypte.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - In het onderzoek naar het voorval van afgelopen weekend bij RAF-luchtmachtbasis Fairford zijn geen explosieven aangetroffen. Dat meldt de antiterreurbrigade van de Britse politie, die eraan toevoegt dat er ook panden in Londen zijn doorzocht. Vijf verdachten, allen Britten, werden eerder op borgtocht vrijgelaten.
19 minuten geledenRABAT (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Fatima Ezzahra El Mansouri is aangewezen als nieuwe premier van Marokko. Dat maakt het koninklijk paleis in dat land bekend. El Mansouri is de eerste vrouw die voor die post wordt aangewezen. El Mansouri is momenteel nog burgemeester van Marrakesh.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De EU wil haar relatie met Syrië uitbreiden en intensiveren. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag in de Syrische hoofdstad Damascus. Na de val van het Assad-regime in december 2024 heeft de EU al snel de economische sancties tegen Syrië opgeheven, zei Kallas. Dat is eind mei 2025 gebeurd. "Nu willen we nog meer investeringen mobiliseren en ons partnerschap naar een hoger niveau tillen."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De gesprekken tussen de Russische gezant Kirill Dmitriëv en Amerikaanse functionarissen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne waren "constructief", aldus een Amerikaanse functionaris. Tijdens de ontmoeting zijn ook potentiële energie-initiatieven tussen de Verenigde Staten en Rusland na de oorlog besproken.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij scholierenprotesten in Frankrijk zijn veertig manifestanten aangehouden, volgens het ministerie van Onderwijs. Bij acties rond bijna 340 onderwijsinstellingen zijn tien gewonden gevallen onder leerlingen en schoolpersoneel.
5 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse regering wil huurders beter beschermen tegen de huizencrisis in het land. De regering wil daarom huurcontracten automatisch laten verlengen en een verbod op huisuitzettingen invoeren. Dit meldt gezondheidsminister Mónica García. Door het gefragmenteerde Spaanse parlement is het nog de vraag of de minderheidscoalitie voldoende steun kan krijgen voor de maatregelen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Meerdere Europese bondgenoten betuigen steun aan Estland nadat het land Rusland beschuldigde van brandstichting bij een dronefabrikant. Ook laten ze weten dat hun steun aan Oekraïne standhoudt.
6 uur geleden