Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU sluit migratiedeal met Libanon

EU sluit migratiedeal met Libanon

BEIROET (ANP) - De Europese Unie heeft een migratiedeal met Libanon gesloten en zal het land de komende drie jaar ondersteunen met een hulppakket van 1 miljard euro.

Dit steunpakket moet bijdragen aan de stabiliteit in het Midden-Oosten. Het is bedoeld om de Libanese economie te ondersteunen, en de grenzen te sluiten. "We zullen het Libanese leger en de interne en andere veiligheidstroepen steunen. Dit gaat vooral over het leveren van materiaal en het trainen voor grenscontroles", heeft Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen gezegd op een gezamenlijke persconferentie met de Libanese premier Najib Mikati en de president van Cyprus, Nikos Christodoulides.

De president van Cyprus en Von der Leyen waren samen naar de Libanese hoofdstad Beiroet afgereisd om de overeenkomst te sluiten. EU-lid Cyprus ondervindt problemen door migranten, voornamelijk uit Syrië, die via Libanon naar het eiland reizen.

Burgeroorlog

De Libanese premier zei dat de meeste regio's in Syrië nu veilig zijn. Libanon, dat zelf ongeveer 3,5 miljoen inwoners heeft, kampt op zijn beurt met problemen bij de opvang van meer dan een miljoen vluchtelingen die de afgelopen jaren het door burgeroorlog geteisterde Syrië zijn ontvlucht.

Von der Leyen legde het expliciete verband tussen de instabiele situatie van Libanon en de oorlog van buurland Israël met Gaza. "Hier is de veiligheid van beide landen in het geding, Libanon en Israël", zei ze, terwijl ze nogmaals opriep tot een staakt-het-vuren tussen Israël en de Palestijnen in Gaza. Sinds de oorlog tussen Israël en Gaza zijn eveneens de beschietingen toegenomen tussen Israël en de vanuit Zuid-Libanon opererende aanhangers van de pro-Iraanse Hezbollah-militie. Dat maakt de veiligheid in deze regio nog kwetsbaarder en dat raakt ook de Europese Unie.

'Historisch'

De president van Cyprus noemde de migratieovereenkomst "historisch". Volgens hem is "de huidige situatie onhoudbaar voor Libanon, voor Cyprus en voor de hele EU". Hij onderstreepte dat voor het vinden van woonruimte voor de vele vluchtelingen in Libanon de EU nauwer gaat samenwerken met de VN-vluchtelingenorganisatie. Volgens hem moet ook de veiligheidssituatie van sommige delen van Syrië "herbekeken" worden, zodat Syrische vluchtelingen misschien terug kunnen keren naar hun eigen land.

Eerder sloot de EU al migratieovereenkomsten met Turkije, Tunesië, Mauritanië en Egypte.

Meer uit Buitenland

Trump weert CNN, Politico en MSNOW uit het Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".

1 uur geleden
NYT: FBI stopte samenwerking met Canada deels om 9/11-rel

WASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.

2 uur geleden
Verdachte seriemoordenaar vermomd als vrouw gepakt in Brazilië

JOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.

2 uur geleden
Syrië meldt arrestatie voormalige officieren om luchtaanvallen

DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.

2 uur geleden
Grynspan koploper in stemming opvolger VN-secretaris-generaal

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.

3 uur geleden
Drone slaat in bij Russische kerncentrale

WENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.

4 uur geleden
Duizenden Kosovaren demonstreren tegen veroordeling oud-president

PRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden Kosovaren hebben in de hoofdstad Pristina gedemonstreerd tegen de veroordeling van oud-president Hashim Thaçi. Het Kosovotribunaal legde hem woensdag 25 jaar gevangenisstraf op voor oorlogsmisdaden tijdens de onafhankelijkheidsoorlog met Servië in de jaren 90.

4 uur geleden