EU sluit migratiedeal met Libanon
BEIROET (ANP) - De Europese Unie heeft een migratiedeal met Libanon gesloten en zal het land de komende drie jaar ondersteunen met een hulppakket van 1 miljard euro.
Dit steunpakket moet bijdragen aan de stabiliteit in het Midden-Oosten. Het is bedoeld om de Libanese economie te ondersteunen, en de grenzen te sluiten. "We zullen het Libanese leger en de interne en andere veiligheidstroepen steunen. Dit gaat vooral over het leveren van materiaal en het trainen voor grenscontroles", heeft Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen gezegd op een gezamenlijke persconferentie met de Libanese premier Najib Mikati en de president van Cyprus, Nikos Christodoulides.
De president van Cyprus en Von der Leyen waren samen naar de Libanese hoofdstad Beiroet afgereisd om de overeenkomst te sluiten. EU-lid Cyprus ondervindt problemen door migranten, voornamelijk uit Syrië, die via Libanon naar het eiland reizen.
Burgeroorlog
De Libanese premier zei dat de meeste regio's in Syrië nu veilig zijn. Libanon, dat zelf ongeveer 3,5 miljoen inwoners heeft, kampt op zijn beurt met problemen bij de opvang van meer dan een miljoen vluchtelingen die de afgelopen jaren het door burgeroorlog geteisterde Syrië zijn ontvlucht.
Von der Leyen legde het expliciete verband tussen de instabiele situatie van Libanon en de oorlog van buurland Israël met Gaza. "Hier is de veiligheid van beide landen in het geding, Libanon en Israël", zei ze, terwijl ze nogmaals opriep tot een staakt-het-vuren tussen Israël en de Palestijnen in Gaza. Sinds de oorlog tussen Israël en Gaza zijn eveneens de beschietingen toegenomen tussen Israël en de vanuit Zuid-Libanon opererende aanhangers van de pro-Iraanse Hezbollah-militie. Dat maakt de veiligheid in deze regio nog kwetsbaarder en dat raakt ook de Europese Unie.
'Historisch'
De president van Cyprus noemde de migratieovereenkomst "historisch". Volgens hem is "de huidige situatie onhoudbaar voor Libanon, voor Cyprus en voor de hele EU". Hij onderstreepte dat voor het vinden van woonruimte voor de vele vluchtelingen in Libanon de EU nauwer gaat samenwerken met de VN-vluchtelingenorganisatie. Volgens hem moet ook de veiligheidssituatie van sommige delen van Syrië "herbekeken" worden, zodat Syrische vluchtelingen misschien terug kunnen keren naar hun eigen land.
Eerder sloot de EU al migratieovereenkomsten met Turkije, Tunesië, Mauritanië en Egypte.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn neergeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Aanvankelijk had de gouverneur van de staat West Virginia, waaruit de twee gardisten afkomstig zijn, gemeld dat ze waren overleden. Later zei de gouverneur dat hij tegenstrijdige berichten ontving over de toestand van de twee.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Twee leden van de Amerikaanse Nationale Garde zijn doodgeschoten in de buurt van het Witte Huis in Washington. Dat ging tijdelijk op slot. De Amerikaanse president Donald Trump was in Florida. Het motief van de schietpartij is nog onbekend.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis in Washington is op slot gegaan door een schietpartij in de buurt. De lockdown werd gemeld door het kantoor van de Amerikaanse president Donald Trump.
5 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - De president van Nigeria, Bola Tinubu, heeft een noodtoestand afgekondigd, nu het land kampt met een golf van massale ontvoeringen.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Kevin Spacey staat volgend jaar een nieuwe rechtszaak te wachten. De Hollywood-acteur moet in oktober in Londen voorkomen in een zaak die draait om drie aanklachten van seksueel misbruik, is woensdag bekendgemaakt.
6 uur geledenLIMA (ANP/DPA) - Weer moet een ex-president in Peru achter de tralies. Martín Vizcarra, die van 2018 tot 2020 aan de macht was, is veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf wegens corruptie. Hij nam in 2014 als gouverneur van een provincie smeergeld aan van bouwbedrijven.
6 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR) - Het dodental door een verwoestende brand in meerdere woontorens in Hongkong is opgelopen naar 36, meldt de lokale brandweer. Met 279 andere personen zou geen contact zijn, aldus de autoriteiten. Zeker 29 mensen zijn opgenomen in een ziekenhuis. De brandweer krijgt de brand langzaam onder controle.
7 uur geleden