EU sluit handelsakkoord met grondstoffenrijk Chili
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie sluit een nieuw, uitgebreid handelsakkoord met Chili. Het Zuid-Amerikaanse land is rijk aan grondstoffen voor bijvoorbeeld accu's en batterijen die de komende jaren nodig zijn voor de overgang naar een duurzame economie.
Door de banden met Chili aan te halen kan de EU haar economie gevarieerder en weerbaarder maken, zegt de Europese Commissie, die met de regering in Santiago onderhandelde. Dat is van "cruciaal geopolitiek belang" nu Europa moet concurreren met opkomende grootmachten als China. Het akkoord bevat niet alleen afspraken over handel, maar ook over politieke samenwerking.
Brussel en Santiago denken de uitonderhandelde overeenkomst over een jaar te kunnen tekenen. Eerst moeten de lidstaten en het Europees Parlement nog instemmen.
Breder handelsakkoord
De parlementen van de EU-landen moeten de overeenkomst ook nog bekrachtigen, al kunnen veel onderdelen eerder al ingaan. Dat laatste moet moet eindeloos oponthoud voorkomen. Het werk aan een breder handelsakkoord met de landen van Latijns-Amerika, Mercosur, ligt al jaren stil en lijkt door verzet in meerdere EU-landen gedoemd te mislukken. Maar de deal met het geestverwante Chili stuit naar verwachting op minder weerstand, zeggen EU-diplomaten. Tussen de EU en Chili is minder onenigheid over bijvoorbeeld de bescherming van de natuur.
Als het akkoord een feit is, verdwijnen volgens de commissie vrijwel alle heffingen op de handel tussen de EU en Chili. Ook kan Europa gemakkelijker aan bijvoorbeeld Chileens lithium en koper komen. Ook de invoer van waterstof uit Chili, dat van plan is de komende jaren veel waterstof te maken met energie van windmolens en zonnepanelen, wordt eenvoudiger.
De nieuwe samenwerkingsovereenkomst moet een eerder akkoord van twintig jaar oud aanvullen en verdiepen. De onderhandelingen waren een jaar geleden al min of meer klaar, maar een Europees handelsakkoord kwam de Franse president Emmanuel Macron in volle verkiezingscampagne toen niet uit.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
18 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
1 uur geledenFLENSBURG (ANP/DPA) - Skoda roept wereldwijd zo'n 1,7 miljoen auto's terug vanwege een schroef die kan afbreken en daardoor de besturing kan beïnvloeden. Het gaat om de modellen Kodiaq, Karoq, Octavia en Superb. In de garages worden de schroeven vervangen door andere exemplaren.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten geopend na bekendmaking van het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. De banengroei in de Verenigde Staten viel in september aanzienlijk zwakker uit dan verwacht. Sportmerk Nike stond bij de verliezers op Wall Street vanwege tegenvallende kwartaalcijfers en vooruitzichten.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man gearresteerd die ervan wordt beschuldigd computerservers ter waarde van meer dan 300 miljoen dollar naar China te hebben gesmokkeld. Dat heeft het ministerie van Justitie bekendgemaakt.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - Handelshuis voor olieproducten en grondstoffen Gunvor verandert zijn naam in Centalion. Het bedrijf verhuist zijn hoofdkantoor van Cyprus naar Singapore. De stap komt na een periode vol kritiek op vermeende banden van Gunvor met het Kremlin, onder andere uit de Verenigde Staten.
4 uur geledenNAIROBI (ANP) - Meer dan dertig leden van lokale gemeenschappen in het oosten van Kenia hebben een rechtszaak aangespannen tegen een project voor koolstofkredieten op hun grondgebied. Grote bedrijven hebben die kredieten gekocht om hun uitstoot te compenseren. Maar herders zeggen door het project de controle over hun land in de gebieden rond Biliqo Bulesa, een natuurreservaat in de regio Merti, te zijn kwijtgeraakt.
5 uur geleden