EU sluit financiering grenshekken niet langer uit
STRAATSBURG (ANP) - Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) sluit niet uit dat fysieke barrières als hekken of muren aan de buitengrenzen van de EU vanaf 2027 uit EU-budget kunnen worden betaald. Nu krijgen lidstaten alleen EU-budget voor bijvoorbeeld grensbewakingssystemen of mobiele grenscontroles. De Europese Commissie weigerde altijd hekken of muren voor lidstaten te betalen, maar ook op dit punt is de politieke verschuiving naar rechts in de Europese Unie zichtbaar.
De afgelopen jaren was en is EU-financiering beschikbaar voor lidstaten "om goed uitgeruste en moderne infrastructuur te bieden voor veiligheid aan de Europese buitengrenzen", zei Brunner donderdagmiddag in een interpellatiedebat in het Europees Parlement. "Dat moet ook helpen bij de bestrijding van irreguliere migratie." Als lidstaten hekken of muren aan hun Europese buitengrenzen willen plaatsen, moeten ze dat nu zelf betalen.
"Nu gaan we verder met de volgende stap", zei Brunner, die daarbij benadrukte dat het "erg belangrijk is wat ik nu ga zeggen". Het is duidelijk "dat de algehele behoeften aan grensbeheer opnieuw moeten worden beoordeeld". Steeds meer lidstaten willen fysieke barrières om illegale migranten buiten de EU te houden.
Proportionele maatregelen
Volgens de Eurocommissaris wordt de financiering van hekken en muren onderdeel van de onderhandelingen over de nieuwe meerjarenbegroting van de EU. Die beginnen later dit jaar en worden gevoerd met zowel de EU-lidstaten als het Europees Parlement. "Op de uitkomst daarvan mag niet worden vooruitgelopen", zei de Eurocommissaris.
Brunner benadrukte wel dat maatregelen proportioneel moeten zijn en dat fundamentele rechten moeten worden gerespecteerd.
Meer uit Buitenland
KRAMATORSK (ANP/AFP) - Bij een Russische aanval op twee bussen in Kramatorsk, in het oosten van Oekraïne, zijn zeker dertig doden gevallen. Ook raakten voor zover bekend achttien mensen gewond. Dat meldt het regionale OM. Eerder was nog sprake van twaalf doden en veertien gewonden. Vermoedelijk werd een glijbom gebruikt bij de aanval, voegt de aanklager toe. Onduidelijk is of het gaat om een aanval op de stad of de gelijknamige oblast.
20 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een 24-jarige medewerker van de Britse koninklijke marine is in hechtenis genomen omdat hij voor een buitenlandse mogendheid gespioneerd zou hebben. Verdachte Teddy Young werd in mei 2025 ook al aangehouden in het kader van dit onderzoek. Hij is donderdag weer opgepakt en in Londen in hechtenis genomen.
32 minuten geledenLESZCZYDOL-NOWINY (ANP/RTR) - Een ex-scholier van een basisschool in Polen heeft volgens media een leraar en een conciërge neergestoken. De conciërge is korte tijd later aan zijn verwondingen overleden. De directeur van de onderwijsinstelling schoot te hulp en is ook gewond geraakt. De 15-jarige aanvaller is volgens de Poolse minister van Binnenlandse Zaken, Marcin Kierwinski, door de politie gearresteerd.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Zuid-Korea roept zijn ambassadeur terug uit Oekraïne. Dat meldt het land te midden van een diplomatieke rel met Kyiv.
1 uur geledenRJAZAN (ANP/RTR) - Bij een nachtelijke droneaanval op de Russische regio Rjazan, ten zuidoosten van Moskou, is een groot datacenter van Yandex geraakt. Dat meldt het bedrijf achter Ruslands bekendste zoekmachine. Het datacenter ligt volledig stil door de aanval, aldus het bedrijf, dat toevoegt dat het werkt aan een oplossing.
4 uur geledenPRYLOEKY (ANP/RTR) - Het dodental in de noordelijke Oekraïense stad Pryloeky is opgelopen tot 22. Dat melden de Oekraïense hulpdiensten op Telegram. Eerder werden nog veertien doden gemeld. In de stad verwoestte een Russische raket een vijf verdiepingen tellend appartementencomplex.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - El Niño wordt de komende tijd nog krachtiger voordat het in december zijn hoogtepunt bereikt. Dat hebben de Verenigde Naties gemeld. De VN waarschuwen dat het verschijnsel mogelijk een van de sterkste is sinds in elk geval 1950.
5 uur geleden