Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU sluit financiering grenshekken niet langer uit

EU sluit financiering grenshekken niet langer uit

STRAATSBURG (ANP) - Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) sluit niet uit dat fysieke barrières als hekken of muren aan de buitengrenzen van de EU vanaf 2027 uit EU-budget kunnen worden betaald. Nu krijgen lidstaten alleen EU-budget voor bijvoorbeeld grensbewakingssystemen of mobiele grenscontroles. De Europese Commissie weigerde altijd hekken of muren voor lidstaten te betalen, maar ook op dit punt is de politieke verschuiving naar rechts in de Europese Unie zichtbaar.

De afgelopen jaren was en is EU-financiering beschikbaar voor lidstaten "om goed uitgeruste en moderne infrastructuur te bieden voor veiligheid aan de Europese buitengrenzen", zei Brunner donderdagmiddag in een interpellatiedebat in het Europees Parlement. "Dat moet ook helpen bij de bestrijding van irreguliere migratie." Als lidstaten hekken of muren aan hun Europese buitengrenzen willen plaatsen, moeten ze dat nu zelf betalen.

"Nu gaan we verder met de volgende stap", zei Brunner, die daarbij benadrukte dat het "erg belangrijk is wat ik nu ga zeggen". Het is duidelijk "dat de algehele behoeften aan grensbeheer opnieuw moeten worden beoordeeld". Steeds meer lidstaten willen fysieke barrières om illegale migranten buiten de EU te houden.

Proportionele maatregelen

Volgens de Eurocommissaris wordt de financiering van hekken en muren onderdeel van de onderhandelingen over de nieuwe meerjarenbegroting van de EU. Die beginnen later dit jaar en worden gevoerd met zowel de EU-lidstaten als het Europees Parlement. "Op de uitkomst daarvan mag niet worden vooruitgelopen", zei de Eurocommissaris.

Brunner benadrukte wel dat maatregelen proportioneel moeten zijn en dat fundamentele rechten moeten worden gerespecteerd.

Meer uit Buitenland

Macron: Frankrijk zendt militairen en materieel naar Saudi-Arabië

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is van plan militairen en defensiemateriaal naar Saudi-Arabië te sturen om daar de stad Yanbu te helpen beveiligen. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron donderdag in een tv-interview. Het gaat onder meer om radarsystemen en afweer, zei hij, zonder expliciet in te gaan op wat voor soort afweer.

17 minuten geleden
Netanyahu: Joden in NYC niet veilig sinds Mamdani burgemeester is

NEW YORK (ANP) - Joden voelen zich volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu niet langer veilig in New York sinds Zohran Mamdani is aangetreden als burgemeester. Dat zei hij in een felle toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in diezelfde stad. Bewijzen voor zijn claims gaf hij niet.

51 minuten geleden
Netanyahu hekelt critici in bijdrage op VN-top

NEW YORK (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft in zijn toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de VN eens te meer de Israëlische oorlogsdoelen herhaald. In zijn felle betoog haalde hij niet alleen uit naar Hezbollah en Hamas, maar ook naar burgers in het Westen die Israël betichten van kolonialisme.

1 uur geleden
Xi vraagt VS zich te verzetten tegen onafhankelijkheid Taiwan

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen zich te "verzetten" tegen de onafhankelijkheid van Taiwan. Dit was tot nu toe zijn meest expliciete oproep aan president Donald Trump om zijn standpunt over het autonome eiland te veranderen.

1 uur geleden
Tientallen diplomaten lopen weg bij start speech Netanyahu bij VN

NEW YORK (ANP) - Vele tientallen diplomaten zijn de zaal uitgelopen bij de start van de speech van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Op webcambeelden is te zien hoe de zaal leegstroomt en er enkele tientallen mensen op hun plek blijven zitten. Tijdens zijn speech vorig jaar gebeurde hetzelfde. Het is onder meer een protest tegen de oorlog in Gaza.

1 uur geleden
Costa: bedreigingen tegen Internationaal Strafhof onaanvaardbaar

NEW YORK (ANP) - Bedreigingen en aanvallen tegen het Internationaal Strafhof, zijn functionarissen en zijn personeel zijn onaanvaardbaar, zei de voorzitter van de EU-leiders, António Costa, donderdag in zijn toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. "Verantwoordelijkheid mag niet afhangen van overwegingen van politieke opportuniteit", voegde hij daaraan toe.

2 uur geleden
Le Pen: binnen NAVO-verdediging blijven tot einde Oekraïne-oorlog

PARIJS (ANP) - De radicaalrechtse presidentskandidaat Marine Le Pen wil Frankrijk naar eigen zeggen pas losmaken van de gezamenlijke NAVO-verdediging van Europa als de oorlog in Oekraïne voorbij is. Eerder zei ze nog dat in haar eerste vijf jaar als president te willen regelen.

2 uur geleden