Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU sluit financiering grenshekken niet langer uit

EU sluit financiering grenshekken niet langer uit

STRAATSBURG (ANP) - Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) sluit niet uit dat fysieke barrières als hekken of muren aan de buitengrenzen van de EU vanaf 2027 uit EU-budget kunnen worden betaald. Nu krijgen lidstaten alleen EU-budget voor bijvoorbeeld grensbewakingssystemen of mobiele grenscontroles. De Europese Commissie weigerde altijd hekken of muren voor lidstaten te betalen, maar ook op dit punt is de politieke verschuiving naar rechts in de Europese Unie zichtbaar.

De afgelopen jaren was en is EU-financiering beschikbaar voor lidstaten "om goed uitgeruste en moderne infrastructuur te bieden voor veiligheid aan de Europese buitengrenzen", zei Brunner donderdagmiddag in een interpellatiedebat in het Europees Parlement. "Dat moet ook helpen bij de bestrijding van irreguliere migratie." Als lidstaten hekken of muren aan hun Europese buitengrenzen willen plaatsen, moeten ze dat nu zelf betalen.

"Nu gaan we verder met de volgende stap", zei Brunner, die daarbij benadrukte dat het "erg belangrijk is wat ik nu ga zeggen". Het is duidelijk "dat de algehele behoeften aan grensbeheer opnieuw moeten worden beoordeeld". Steeds meer lidstaten willen fysieke barrières om illegale migranten buiten de EU te houden.

Proportionele maatregelen

Volgens de Eurocommissaris wordt de financiering van hekken en muren onderdeel van de onderhandelingen over de nieuwe meerjarenbegroting van de EU. Die beginnen later dit jaar en worden gevoerd met zowel de EU-lidstaten als het Europees Parlement. "Op de uitkomst daarvan mag niet worden vooruitgelopen", zei de Eurocommissaris.

Brunner benadrukte wel dat maatregelen proportioneel moeten zijn en dat fundamentele rechten moeten worden gerespecteerd.

Meer uit Buitenland

China bestraft mensen om 'misinformatie' na overstromingsramp

BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese autoriteiten zeggen dat tien mensen zijn bestraft voor het verspreiden van misinformatie na de overstromingsramp in het grensgebied met Nepal. Ze zouden bijvoorbeeld de indruk hebben gewekt dat het aantal doden en vermisten veel hoger lag dan in de officiële bronnen is gemeld.

8 minuten geleden
Rusland waarschuwt voor escalatiegevaar NAVO-oefeningen Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - Rusland waarschuwt dat NAVO-oefeningen op Groenland, waaraan ook Nederland later deze week begint, zomaar uit de hand kunnen lopen. "Incidenten" kunnen genoeg zijn voor een "gewapende confrontatie met potentieel rampzalige gevolgen", houdt buitenlandminister Sergej Lavrov deelnemende landen voor. Hij beschouwt de activiteiten van de NAVO in het Hoge Noorden als "een rechtstreekse bedreiging voor Ruslands veiligheid".

24 minuten geleden
Leider Moonsekte veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf

SEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft de leider van de Verenigingskerk, ook wel de Moonsekte genoemd, twee jaar gevangenisstraf opgelegd. Ze is schuldig bevonden aan het omkopen van functionarissen, inclusief de vrouw van de toenmalige president.

1 uur geleden
Twintigtal mensen vermist na kapseizen veerboot bij Noord-Cyprus

NICOSIA (ANP/RTR) - Na het kapseizen van een veerboot bij het noorden van Cyprus worden nog bijna twintig mensen vermist. Er worden duikers ingezet om te zoeken naar slachtoffers.

1 uur geleden
Iran veroordeelt aanval VS en noemt reactie zelfverdediging

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran heeft de Amerikaanse aanval op het eiland Larak veroordeeld. Dat Iraanse troepen daarna tegenaanvallen uitvoeren, was volgens het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken "legitieme zelfverdediging".

2 uur geleden
Dodental Nepal boven de 900 na overstromingsramp

KATHMANDU (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door de overstromingsramp in Nepal is opgelopen naar 903. Dat melden de autoriteiten, die het aantal vermisten bijstelden naar 4247. Onder hen bevinden zich ook honderden buitenlanders.

3 uur geleden
Iran slaat terug na Amerikaanse aanval op eiland Larak

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft, in een reactie op Amerikaanse aanvallen, een Amerikaanse drone neergeschoten boven de Straat van Hormuz. Ook zijn er raketten afgevuurd op Jordanië en de Verenigde Arabische Emiraten.

3 uur geleden