Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU sluit financiering grenshekken niet langer uit

EU sluit financiering grenshekken niet langer uit

STRAATSBURG (ANP) - Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) sluit niet uit dat fysieke barrières als hekken of muren aan de buitengrenzen van de EU vanaf 2027 uit EU-budget kunnen worden betaald. Nu krijgen lidstaten alleen EU-budget voor bijvoorbeeld grensbewakingssystemen of mobiele grenscontroles. De Europese Commissie weigerde altijd hekken of muren voor lidstaten te betalen, maar ook op dit punt is de politieke verschuiving naar rechts in de Europese Unie zichtbaar.

De afgelopen jaren was en is EU-financiering beschikbaar voor lidstaten "om goed uitgeruste en moderne infrastructuur te bieden voor veiligheid aan de Europese buitengrenzen", zei Brunner donderdagmiddag in een interpellatiedebat in het Europees Parlement. "Dat moet ook helpen bij de bestrijding van irreguliere migratie." Als lidstaten hekken of muren aan hun Europese buitengrenzen willen plaatsen, moeten ze dat nu zelf betalen.

"Nu gaan we verder met de volgende stap", zei Brunner, die daarbij benadrukte dat het "erg belangrijk is wat ik nu ga zeggen". Het is duidelijk "dat de algehele behoeften aan grensbeheer opnieuw moeten worden beoordeeld". Steeds meer lidstaten willen fysieke barrières om illegale migranten buiten de EU te houden.

Proportionele maatregelen

Volgens de Eurocommissaris wordt de financiering van hekken en muren onderdeel van de onderhandelingen over de nieuwe meerjarenbegroting van de EU. Die beginnen later dit jaar en worden gevoerd met zowel de EU-lidstaten als het Europees Parlement. "Op de uitkomst daarvan mag niet worden vooruitgelopen", zei de Eurocommissaris.

Brunner benadrukte wel dat maatregelen proportioneel moeten zijn en dat fundamentele rechten moeten worden gerespecteerd.

Meer uit Buitenland

Britse acteur Patrick Stewart (86) overleden

LOS ANGELES (ANP) - De Britse acteur Patrick Stewart is overleden. Hij stierf woensdag op 86-jarige leeftijd na een kort ziekbed, heeft zijn agent donderdag bekendgemaakt. Stewart was onder meer bekend van rollen in Star Trek en X-Men.

56 minuten geleden
Suriname zet mennonieten-gezinnen uit na illegale boskap

PARAMARIBO (ANP) - Suriname gaat door met de uitzetting van 63 mennonieten uit Bolivia en Mexico, bevestigt de politiewoordvoerder donderdagmiddag lokale tijd. De kantonrechter heeft eerder op de dag besloten dat de mogelijke deportatie van de christelijke, traditionele landbouwers wel moet gebeuren volgens de wettelijke regels. De groep had in ongerept bosgebied zonder toestemming bomen gekapt en landbouwgronden aangelegd.

1 uur geleden
Eisenkot: Netanyahu wil uitslag verkiezingen verdacht maken

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot waarschuwt dat premier Benjamin Netanyahu probeert om de uitslag van de verkiezingen verdacht te maken. Netanyahu's partij Likoed claimde dat de Arabische partijen de verkiezingen hadden "gestolen" door fraude te plegen, maar leverde daar geen bewijs voor.

1 uur geleden
Minister: zaterdag opnieuw 70.000 agenten bij Franse protesten

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Laurent Nuñez, heeft aangekondigd dat er zaterdag opnieuw 70.000 politieagenten ingezet zullen worden om de orde te handhaven bij protestacties. Nuñez stelt dat de betogingen een "zeer hoog risico" voor de openbare orde met zich meebrengen.

1 uur geleden
Doden bij crash Italiaanse militaire helikopter in Bosnië

SARAJEVO (ANP/AFP) - In Bosnië en Herzegovina is een Italiaanse militaire helikopter neergestort. Meerdere inzittenden zijn omgekomen, meldt de EU-missie EUFOR waar het toestel onderdeel van was. Volgens het lokale ziekenhuis gaat het om vier doden en elf gewonden.

2 uur geleden
Machado bedankt Trump tijdens eerste toespraak in Venezuela

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft tijdens haar eerste publieke optreden sinds haar terugkeer naar Venezuela Donald Trump bedankt. Volgens Machado heeft de Amerikaanse president de "poorten naar de vrijheid" geopend door president Nicolás Maduro gevangen te nemen.

2 uur geleden
Spaanse koning eist maatregelen op spoor na nieuwe ramp

MADRID (ANP) - Koning Felipe van Spanje heeft de Spaanse autoriteiten opgeroepen om actie te ondernemen om nieuwe treinrampen te voorkomen. Dat zei de vorst donderdag tijdens een korte persverklaring na een bezoek aan een ziekenhuis in Toledo, waar hij en zijn echtgenote koningin Letizia gewonden van de treinramp van woensdag bezochten. De uitspraak van Felipe is opvallend. Hij mengt zich doorgaans nooit met politieke kwesties.

3 uur geleden