Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU sluit als collectief veiligheidsverdrag met Oekraïne

EU sluit als collectief veiligheidsverdrag met Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Voor het eerst heeft de Europese Unie als geheel een veiligheidsovereenkomst gesloten met Oekraïne waarin alle aspecten van de samenwerking zijn samengebracht. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky was er speciaal voor naar Brussel gekomen. De overeenkomst is een aanvulling op allerlei bilaterale overeenkomsten die EU-landen, zoals ook Nederland, hebben met Oekraïne.

Door deze ondertekening zijn ook EU-landen die niet een dergelijke overeenkomst hadden, zoals Hongarije, meegenomen in de gemeenschappelijke relatie. Het akkoord moet Oekraïne zekerheid bieden voor de langere termijn.

Onder de titel "Gemeenschappelijke veiligheidsinspanningen tussen de Europese Unie en Oekraïne" staan onder meer allerlei reeds gesloten EU-afspraken opgesomd over betalingen aan Oekraïne om de oorlog tegen Rusland te helpen bekostigen. Maar de titel weerspiegelt ook dat het enthousiasme bij een aantal EU-landen nog beperkt is. Een krachtiger woord als 'veiligheidsgaranties' haalde het niet als titelwoord.

Verplichtingen

Het verdrag somt ook verplichtingen op voor Oekraïne. Dat land moet "hervormingen doorvoeren die passen bij het pad richting de Europese Unie en op het gebied van veiligheid, inlichtingendiensten en defensie". Volgens de verklaring hoort daarbij dat er burgerlijk toezicht is op de veiligheids- en defensiediensten in het land. Ook moet Oekraïne verantwoording kunnen afleggen over hoe het precies de ontvangen hulpgelden heeft uitgegeven.

Een andere afspraak is dat Oekraïne "positief bijdraagt" aan de veiligheid van de Europese Unie en zijn lidstaten. Daarbij hoort het "voor zover mogelijk" delen van informatie. Op deze manier maakt het stuk duidelijk dat het een evenwichtig verdrag is tussen twee partijen, waarbij de inspanning van beide kanten moet komen.

Gesprek met Stoltenberg

Naast de vergadering met de EU heeft Zelensky nog een andere afspraak in Brussel: een ontmoeting met NAVO-chef Jens Stoltenberg.

Meer uit Buitenland

Trump en Syrische president bellen over geweld in noordoosten

DAMASCUS (ANP/RTR) - De VS en Syrië hebben telefonisch contact gehad over het recente geweld in Syrië. Dat meldt het kantoor van de Syrische president Ahmed al-Sharaa. In dat gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump ging het onder meer over rechten en bescherming voor Koerden in Syrië.

17 minuten geleden
Vliegtuigen onderweg naar Amerikaanse basis op Groenland

PITUFFIK (ANP) - Vliegtuigen van het Amerikaans-Canadese luchtvaartcommando NORAD zijn onderweg naar een Amerikaanse basis op Groenland, meldt NORAD op X. De actie zou zijn gecoördineerd met Denemarken en Groenland, benadrukt de militaire organisatie die waakt over het luchtruim van Canada en de Verenigde Staten.

26 minuten geleden
'Oefening' van bondgenoten op Groenland moet langer en groter

BRUSSEL (ANP) - De militaire oefening in Groenland die bondgenoten als Nederland voorbereiden, moet niet bij een kleine, eenmalige exercitie blijven. Het is de bedoeling dat het eerder een oefenprogramma of -reeks wordt, "voor de lange termijn", zegt de Deense poolgebiedcommandant.

29 minuten geleden
Surinaams hof verlaagt straffen voormalige financiële top

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse ex-minister van Financiën, Gillmore Hoefdraad, heeft maandag in hoger beroep tien jaar gevangenisstraf gekregen voor het overtreden van de anticorruptiewet en voor verduistering.

37 minuten geleden
Media: donderdag tekenmoment voor Trumps vredesraad in Davos

DAVOS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De veelbesproken vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump wordt donderdag op het World Economic Forum officieel gelanceerd. Dat melden onder meer persbureau Bloomberg en politiek analist van CNN Barak Ravid. In de bijgevoegde uitnodiging worden staatshoofden uitgenodigd om te tekenen voor deelname.

47 minuten geleden
Oekraïense president verwacht grootschalige Russische aanvallen

KYIV (ANP) - Kyiv zegt zich voor te bereiden op een "grootschalige aanval" van Rusland. Dat schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. "De komende dagen moeten we uiterst waakzaam blijven", aldus Zelensky, die eraan toevoegt dat Rusland "wacht op het juiste moment" om aan te vallen. "Iedere regio moet paraat staan om snel te reageren", aldus de Oekraïense leider.

52 minuten geleden
Von der Leyen niet aanwezig bij debat over motie van wantrouwen

STRAATSBURG (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen was niet aanwezig in Straatsburg bij een debat in het Europees Parlement over een motie van wantrouwen tegen haar. Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) sprak maandagavond in haar plaats namens de Commissie in het parlement.

1 uur geleden