Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU sluit als collectief veiligheidsverdrag met Oekraïne

EU sluit als collectief veiligheidsverdrag met Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Voor het eerst heeft de Europese Unie als geheel een veiligheidsovereenkomst gesloten met Oekraïne waarin alle aspecten van de samenwerking zijn samengebracht. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky was er speciaal voor naar Brussel gekomen. De overeenkomst is een aanvulling op allerlei bilaterale overeenkomsten die EU-landen, zoals ook Nederland, hebben met Oekraïne.

Door deze ondertekening zijn ook EU-landen die niet een dergelijke overeenkomst hadden, zoals Hongarije, meegenomen in de gemeenschappelijke relatie. Het akkoord moet Oekraïne zekerheid bieden voor de langere termijn.

Onder de titel "Gemeenschappelijke veiligheidsinspanningen tussen de Europese Unie en Oekraïne" staan onder meer allerlei reeds gesloten EU-afspraken opgesomd over betalingen aan Oekraïne om de oorlog tegen Rusland te helpen bekostigen. Maar de titel weerspiegelt ook dat het enthousiasme bij een aantal EU-landen nog beperkt is. Een krachtiger woord als 'veiligheidsgaranties' haalde het niet als titelwoord.

Verplichtingen

Het verdrag somt ook verplichtingen op voor Oekraïne. Dat land moet "hervormingen doorvoeren die passen bij het pad richting de Europese Unie en op het gebied van veiligheid, inlichtingendiensten en defensie". Volgens de verklaring hoort daarbij dat er burgerlijk toezicht is op de veiligheids- en defensiediensten in het land. Ook moet Oekraïne verantwoording kunnen afleggen over hoe het precies de ontvangen hulpgelden heeft uitgegeven.

Een andere afspraak is dat Oekraïne "positief bijdraagt" aan de veiligheid van de Europese Unie en zijn lidstaten. Daarbij hoort het "voor zover mogelijk" delen van informatie. Op deze manier maakt het stuk duidelijk dat het een evenwichtig verdrag is tussen twee partijen, waarbij de inspanning van beide kanten moet komen.

Gesprek met Stoltenberg

Naast de vergadering met de EU heeft Zelensky nog een andere afspraak in Brussel: een ontmoeting met NAVO-chef Jens Stoltenberg.

Meer uit Buitenland

Zelensky: Rusland gebruikte Noord-Koreaanse raketten

KYIV (ANP) - Rusland heeft Noord-Koreaanse raketten gebruikt bij aanvallen op Oekraïne. Dat stelt president Volodymyr Zelensky in een bericht op X over aanvallen van afgelopen nacht. Zelensky schrijft dat projectielen van het type KN-23 zijn gebruikt bij het beschieten van de energiesector.

16 minuten geleden
Bronnen: troepen uit Syrië naar Jemen en Saudi-Arabië

RIYAD (ANP/AFP) - Duizenden manschappen uit Syrië worden ingezet in Jemen en Saudi-Arabië om te helpen bij de strijd tegen de Houthi's. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau AFP.

31 minuten geleden
Zoon Iraanse sjah neemt ondanks protest Duitse prijs in ontvangst

FRANKFURT (ANP/AFP) - Reza Pahlavi, de zoon van de verdreven sjah van Iran, heeft zaterdag ondanks protesten een "Vrijheidsprijs" in ontvangst genomen in het Duitse Frankfurt. Hij werd door duizenden aanhangers toegejuicht, terwijl critici de feestelijkheden veroordeelden.

35 minuten geleden
Verkiezingen in Nieuw-Zeeland lopen uit op nek-aan-nekrace

CHRISTCHURCH (ANP/RTR/AFP) - De parlementsverkiezingen in Nieuw-Zeeland zijn uitgelopen op een nek-aan-nekrace. In voorlopige uitslagen hadden de conservatieve regeringspartij National Party en de linkse oppositiepartij Labour allebei ongeveer 29 procent van de kiezers achter zich. Het verschil bedroeg enkele duizenden stemmen.

36 minuten geleden
Maleisische vorst waarschuwt justitie na discussie over pardon

KUALA LUMPUR (ANP/AFP/RTR) - De Maleisische vorst Ibrahim heeft justitie in zijn land gewaarschuwd nadat een koninklijk pardon voor de veroordeelde oud-premier Najib Razak niet was uitgevoerd. Hij mocht de rest van zijn gevangenisstraf onder huisarrest uitzitten na het betalen van een boete, maar zijn vrijlating uit de gevangenis is daarna geblokkeerd.

2 uur geleden
Italiaanse vicepremier zegt doelwit te zijn van cyberaanvallen

ROME (ANP) - Privégegevens van de Italiaanse minister en vicepremier Antonio Tajani en van familieleden van de politicus zijn gedeeld op het darkweb. Dat maakt de politicus zelf bekend in een bericht op X.

2 uur geleden
Nieuwe klap voor partij Mandela bij lokale verkiezing Zuid-Afrika

PRETORIA (ANP/DPA/AFP) - De partij van de overleden antiapartheidsstrijder Nelson Mandela heeft in Zuid-Afrika flinke verliezen geleden bij lokale verkiezingen. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) kreeg volgens bijna volledige uitslagen landelijk ongeveer 31 procent van de stemmen. Dat wordt gezien als een historisch slechte uitslag.

3 uur geleden