Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU sluit als collectief veiligheidsverdrag met Oekraïne

EU sluit als collectief veiligheidsverdrag met Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Voor het eerst heeft de Europese Unie als geheel een veiligheidsovereenkomst gesloten met Oekraïne waarin alle aspecten van de samenwerking zijn samengebracht. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky was er speciaal voor naar Brussel gekomen. De overeenkomst is een aanvulling op allerlei bilaterale overeenkomsten die EU-landen, zoals ook Nederland, hebben met Oekraïne.

Door deze ondertekening zijn ook EU-landen die niet een dergelijke overeenkomst hadden, zoals Hongarije, meegenomen in de gemeenschappelijke relatie. Het akkoord moet Oekraïne zekerheid bieden voor de langere termijn.

Onder de titel "Gemeenschappelijke veiligheidsinspanningen tussen de Europese Unie en Oekraïne" staan onder meer allerlei reeds gesloten EU-afspraken opgesomd over betalingen aan Oekraïne om de oorlog tegen Rusland te helpen bekostigen. Maar de titel weerspiegelt ook dat het enthousiasme bij een aantal EU-landen nog beperkt is. Een krachtiger woord als 'veiligheidsgaranties' haalde het niet als titelwoord.

Verplichtingen

Het verdrag somt ook verplichtingen op voor Oekraïne. Dat land moet "hervormingen doorvoeren die passen bij het pad richting de Europese Unie en op het gebied van veiligheid, inlichtingendiensten en defensie". Volgens de verklaring hoort daarbij dat er burgerlijk toezicht is op de veiligheids- en defensiediensten in het land. Ook moet Oekraïne verantwoording kunnen afleggen over hoe het precies de ontvangen hulpgelden heeft uitgegeven.

Een andere afspraak is dat Oekraïne "positief bijdraagt" aan de veiligheid van de Europese Unie en zijn lidstaten. Daarbij hoort het "voor zover mogelijk" delen van informatie. Op deze manier maakt het stuk duidelijk dat het een evenwichtig verdrag is tussen twee partijen, waarbij de inspanning van beide kanten moet komen.

Gesprek met Stoltenberg

Naast de vergadering met de EU heeft Zelensky nog een andere afspraak in Brussel: een ontmoeting met NAVO-chef Jens Stoltenberg.

Meer uit Buitenland

Trump sluit staakt-het-vuren in Iran uit

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.

3 uur geleden
VS sturen 2500 extra mariniers naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.

6 uur geleden
Regering VS wil geld terug van Harvard-universiteit

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.

7 uur geleden
Khamenei schuift aanvallen op Turkije en Oman af op Israël

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider Mojtaba Khamenei heeft ontkend dat zijn land verantwoordelijk is voor raket- en droneaanvallen op Turkije en Oman. Volgens hem zijn die aanvallen "onder valse vlag" opgezet door Israël, bedoeld om verdeeldheid in het Midden-Oosten te zaaien.

7 uur geleden
Levenslang voor Franse jihadist om genocide op Jezidi's

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.

8 uur geleden
Acteur Chuck Norris (86) overleden

HONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.

9 uur geleden
Trump noemt bondgenoten 'lafaards' om Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."

9 uur geleden