Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU sluit als collectief veiligheidsverdrag met Oekraïne

EU sluit als collectief veiligheidsverdrag met Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Voor het eerst heeft de Europese Unie als geheel een veiligheidsovereenkomst gesloten met Oekraïne waarin alle aspecten van de samenwerking zijn samengebracht. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky was er speciaal voor naar Brussel gekomen. De overeenkomst is een aanvulling op allerlei bilaterale overeenkomsten die EU-landen, zoals ook Nederland, hebben met Oekraïne.

Door deze ondertekening zijn ook EU-landen die niet een dergelijke overeenkomst hadden, zoals Hongarije, meegenomen in de gemeenschappelijke relatie. Het akkoord moet Oekraïne zekerheid bieden voor de langere termijn.

Onder de titel "Gemeenschappelijke veiligheidsinspanningen tussen de Europese Unie en Oekraïne" staan onder meer allerlei reeds gesloten EU-afspraken opgesomd over betalingen aan Oekraïne om de oorlog tegen Rusland te helpen bekostigen. Maar de titel weerspiegelt ook dat het enthousiasme bij een aantal EU-landen nog beperkt is. Een krachtiger woord als 'veiligheidsgaranties' haalde het niet als titelwoord.

Verplichtingen

Het verdrag somt ook verplichtingen op voor Oekraïne. Dat land moet "hervormingen doorvoeren die passen bij het pad richting de Europese Unie en op het gebied van veiligheid, inlichtingendiensten en defensie". Volgens de verklaring hoort daarbij dat er burgerlijk toezicht is op de veiligheids- en defensiediensten in het land. Ook moet Oekraïne verantwoording kunnen afleggen over hoe het precies de ontvangen hulpgelden heeft uitgegeven.

Een andere afspraak is dat Oekraïne "positief bijdraagt" aan de veiligheid van de Europese Unie en zijn lidstaten. Daarbij hoort het "voor zover mogelijk" delen van informatie. Op deze manier maakt het stuk duidelijk dat het een evenwichtig verdrag is tussen twee partijen, waarbij de inspanning van beide kanten moet komen.

Gesprek met Stoltenberg

Naast de vergadering met de EU heeft Zelensky nog een andere afspraak in Brussel: een ontmoeting met NAVO-chef Jens Stoltenberg.

Meer uit Buitenland

Woordvoerder Iraanse garde gedood bij luchtaanvallen VS en Israël

TEHERAN (ANP/AFP) - De woordvoerder van de Iraanse Revolutionaire Garde, Ali Mohammad Naini, is gedood bij de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op Iran, meldt de Garde in een verklaring.

1 uur geleden
Israël valt Syrische doelen aan na geweld tegen druzen

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht zegt in de nacht van donderdag op vrijdag infrastructuur van de Syrische regering te hebben aangevallen, als reactie op aanvallen tegen druzen in de provincie Suwayda. Doelwitten waren een commandocentrum en wapens in militaire complexen in Zuid-Syrië.

2 uur geleden
Mette-Marit zegt dat zij is 'gemanipuleerd' door Jeffrey Epstein

OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit zegt dat zij spijt heeft van haar vriendschap met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat zegt zij vrijdag in een interview met de Noorse omroep NRK. "Ik ben gemanipuleerd en bedrogen", aldus Mette-Marit.

3 uur geleden
Iran neemt opnieuw Golfstaten onder vuur

DUBAI (ANP/AFP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.

6 uur geleden
Mexico zegt elf leden van drugskartel te hebben gedood

MEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.

8 uur geleden
Brussel grijpt niet rigoureuzer in om energiekosten te verlagen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.

8 uur geleden
Jetten: liggen geen schepen van ons klaar voor Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Er is nog geen sprake van Nederlandse fregatten of mijnenjagers die klaarliggen om in actie te komen in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. Nederland kondigde donderdag samen met vijf andere landen aan bij te willen dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat gebeurt wel pas zodra de situatie dat toelaat.

9 uur geleden