EU sluit als collectief veiligheidsverdrag met Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - Voor het eerst heeft de Europese Unie als geheel een veiligheidsovereenkomst gesloten met Oekraïne waarin alle aspecten van de samenwerking zijn samengebracht. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky was er speciaal voor naar Brussel gekomen. De overeenkomst is een aanvulling op allerlei bilaterale overeenkomsten die EU-landen, zoals ook Nederland, hebben met Oekraïne.
Door deze ondertekening zijn ook EU-landen die niet een dergelijke overeenkomst hadden, zoals Hongarije, meegenomen in de gemeenschappelijke relatie. Het akkoord moet Oekraïne zekerheid bieden voor de langere termijn.
Onder de titel "Gemeenschappelijke veiligheidsinspanningen tussen de Europese Unie en Oekraïne" staan onder meer allerlei reeds gesloten EU-afspraken opgesomd over betalingen aan Oekraïne om de oorlog tegen Rusland te helpen bekostigen. Maar de titel weerspiegelt ook dat het enthousiasme bij een aantal EU-landen nog beperkt is. Een krachtiger woord als 'veiligheidsgaranties' haalde het niet als titelwoord.
Verplichtingen
Het verdrag somt ook verplichtingen op voor Oekraïne. Dat land moet "hervormingen doorvoeren die passen bij het pad richting de Europese Unie en op het gebied van veiligheid, inlichtingendiensten en defensie". Volgens de verklaring hoort daarbij dat er burgerlijk toezicht is op de veiligheids- en defensiediensten in het land. Ook moet Oekraïne verantwoording kunnen afleggen over hoe het precies de ontvangen hulpgelden heeft uitgegeven.
Een andere afspraak is dat Oekraïne "positief bijdraagt" aan de veiligheid van de Europese Unie en zijn lidstaten. Daarbij hoort het "voor zover mogelijk" delen van informatie. Op deze manier maakt het stuk duidelijk dat het een evenwichtig verdrag is tussen twee partijen, waarbij de inspanning van beide kanten moet komen.
Gesprek met Stoltenberg
Naast de vergadering met de EU heeft Zelensky nog een andere afspraak in Brussel: een ontmoeting met NAVO-chef Jens Stoltenberg.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Denemarken en de VS gaan onderhandelen over het defensiepact dat de landen decennia geleden sloten over Groenland. Dat meldt persbureau AFP op basis van een anonieme bron.
7 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid een miljard dollar (850 miljoen euro) te geven aan Trumps Raad voor Vrede om via die raad het Palestijnse volk te helpen. Daarvoor moeten de VS wel eerst bevroren Russische tegoeden vrijgeven om het bedrag over te kunnen maken. Poetin zei dit tegen de Palestijnse leider Mahmoud Abbas die Rusland bezoekt.
14 minuten geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag zijn veelbesproken Raad voor Vrede gepresenteerd. De ceremonie vond plaats in Davos, waar het jaarlijkse World Economic Forum plaatsvindt.
39 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft opgeroepen tot "constructieve" gesprekken over Groenland die de territoriale integriteit van het land respecteren. "We kunnen over alle politieke aspecten onderhandelen: veiligheid, investeringen, de economie. Maar we kunnen niet onderhandelen over onze soevereiniteit", benadrukte premier Mette Frederiksen in een verklaring. Dat is volgens haar tot nu toe ook niet gebeurd.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De oude wereldorde valt in hoog tempo uit elkaar. Dat verklaarde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn speech op het World Economic Forum in Davos. Hij sprak over tektonische verschuivingen met grote gevolgen voor de veiligheid en welvaart.
1 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is onderweg naar Davos. Dat laat een bron weten aan persbureau Bloomberg en is later bevestigd door het kantoor van de president. Zelensky heeft er donderdag een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump.
3 uur geledenDAVOS (ANP/RTR/AFP) - Volgens de Amerikaanse gezant Steve Witkoff hebben de gesprekken om de oorlog in Oekraïne te beëindigen "veel vooruitgang geboekt". "Ik denk dat we het tot een punt hebben teruggebracht", zei hij in de marge van het World Economic Forum in Davos. Het is niet bekend over welk punt nog wordt gesproken.
3 uur geleden