EU scherpt regels voor landbouwproducten uit Oekraïne aan
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie scherpt de regels voor de invoer van Oekraïense landbouwproducten aan. Van eieren, pluimvee, suiker, honing, maïs, haver en gries mag nog maar een beperkte hoeveelheid tolvrij de EU in, hebben onderhandelaars van de EU-landen en het Europees Parlement afgesproken. Dat is een concessie aan bezorgde boeren.
Na de grootscheepse Russische invasie van Oekraïne ruim twee jaar geleden trok de EU de invoerheffingen voor Oekraïense producten in. Zo wilde de unie de Oekraïense economie helpen overeind te blijven. Maar boeren in vooral de Oost-Europese lidstaten klagen dat ze worden weggeconcurreerd door een vloed van goedkope Oekraïense waren. Landen als Polen en Hongarije hielden importen zelfs op eigen houtje tegen, waarna de EU die stap voor stap aan banden is gaan leggen.
Het Europees Parlement wilde nog verder gaan en ook een limiet instellen voor de heffingsvrije tarwe-import uit Oekraïne. Maar die komt er vooralsnog niet. Wel kan die 'noodrem' sneller ingaan.
De strengere regels moeten in juni ingaan en voorlopig voor een jaar gaan gelden, hebben de onderhandelaars afgesproken. Ze hebben nog wel de definitieve goedkeuring van de EU-lidstaten en het Europees Parlement nodig.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
11 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group verkoopt twee slachterijen in het zuiden van Duitsland als onderdeel van zijn reorganisatie waarbij het bedrijf zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vion zegt een principeakkoord te hebben gesloten over de verkoop van die vestigingen. Een evaluatie van de overige Duitse locaties van het bedrijf loopt nog.
11 uur geledenARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciële scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.
14 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.
16 uur geleden