Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU schept ruimte voor 800 miljard euro aan defensie-uitgaven

EU schept ruimte voor 800 miljard euro aan defensie-uitgaven

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie kan Oekraïne op korte en langere termijn van defensiematerieel voorzien met een pakket maatregelen. Het gaat in totaal om 800 miljard euro waarmee zowel Oekraïne als Europa beter kunnen zorgen voor hun eigen defensie, zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen dinsdagochtend tijdens een korte verklaring.

Lidstaten krijgen meer ruimte binnen hun begroting om extra defensie-uitgaven te doen, die niet meetellen in het maximaal toegestane begrotingstekort. Hiermee kunnen volgens Von der Leyen de defensie-uitgaven van de lidstaten met gemiddeld 1,5 procent toenemen. Hierdoor komt in vier jaar tijd 650 miljard euro beschikbaar.

Lidstaten kunnen ook EU-budgetten gebruiken voor defensie. Geld dat lidstaten van de EU krijgen uit bijvoorbeeld het cohesiefonds, bedoeld voor het vooruithelpen van achtergestelde regio's, mag aan defensie worden besteed.

Leningen

De Europese Commissie verstrekt daarnaast 150 miljard euro aan leningen aan lidstaten voor de aankoop van defensiematerieel. Het gaat daarbij onder meer om systemen voor raketverdediging, munitie en drones. Von der Leyen wil dat de lidstaten meer samen gaan inkopen, om kosten te verlagen en fragmentatie te verminderen.

"We leven in gevaarlijke tijden. De veiligheid van Europa wordt op een zeer reële manier bedreigd", zei Von der Leyen voordat ze haar plan voor een veiliger en veerkrachtiger Europa, ReArm Europe, kort toelichtte.

Europa herbewapenen

"Europa is klaar om zijn verantwoordelijkheid te nemen", zei de politica. "Europa herbewapenen kan bijna 800 miljard euro aan defensie-uitgaven mobiliseren voor een veilig en veerkrachtig Europa." Ze benadrukte dat de EU nauw blijft samenwerken met de partners in de NAVO.

Haar plan heeft ze in een brief uitgelegd en naar de regeringsleiders gestuurd, voor de extra EU-top van donderdag over Oekraïne en Europese veiligheid. Afgelopen nacht besloot de Amerikaanse regering wapenleveranties aan Oekraïne voorlopig te stoppen.

Meer uit Buitenland

Israël steunt Amerikaans plan voor hervatten hulpverlening Gaza

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël steunt een Amerikaans plan om de levering van humanitaire hulp aan de Gazastrook te hervatten, zegt minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar. De Amerikaanse ambassadeur Mike Huckabee kondigde vrijdag aan dat er een nieuw 'mechanisme' zou worden opgezet voor de hulpverlening.

44 minuten geleden
Turkije wil vredesoverleg tussen Rusland en Oekraïne faciliteren

ANKARA (ANP/AFP/RTR) - Turkije is bereid vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne te faciliteren. De aankondiging komt nadat de Russische president Vladimir Poetin direct overleg in Istanbul had voorgesteld.

1 uur geleden
Paus roept bij eerste zondagsgebed tot vrede in Oekraïne en Gaza

VATICAANSTAD (ANP) - De nieuwe paus Leo XIV is voor het eerst voorgegaan in het zondagsgebed op het Sint-Pietersplein. Vanaf het balkon sprak hij over het lijden in Oekraïne en de Gazastrook en riep hij wereldleiders op zich hard te maken voor een einde aan oorlogen.

1 uur geleden
Zelensky: bereid tot overleg met Rusland, bestand eerste stap

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt op X dat zijn land bereid is tot gesprekken met Rusland, maar ook dat een staakt-het-vuren de eerste stap is richting het beëindigen van de oorlog. Hij ziet het Russische voorstel voor onderhandelingen als "een positief teken".

4 uur geleden
Regeringspartij Zuid-Korea behoudt oude presidentskandidaat

SEOUL (ANP/RTR) - Een poging van de Zuid-Koreaanse regeringspartij om op het laatste moment van presidentskandidaat te wisselen is mislukt. De partijtop wilde dat oud-minister Kim Moon-soo plaatsmaakte voor de pas afgetreden waarnemend president en premier Han Duck-soo.

5 uur geleden
Macron: Poetins voorstel voor onderhandelingen 'niet genoeg'

PRZEMYSL (ANP/AFP) - Het voorstel van de Russische president Vladimir Poetin om op 15 mei in Istanbul onderhandelingen met Oekraïne te beginnen om een eind te maken aan de oorlog is "een eerste stap, maar niet genoeg". Dat zegt de Franse president Emmanuel Macron.

6 uur geleden
Zwaargewonden bij viering promotie Hamburger SV

HAMBURG (ANP/DPA) - Zeker twintig mensen zijn zwaargewond geraakt toen fans het voetbalveld bestormden bij de viering van de promotie van Hamburger SV in het Volksparkstadion in Hamburg.

9 uur geleden