EU-sancties voor Iraanse sluierpropagandisten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft een aantal Iraanse sluierpropagandisten en een instantie die westerse invloeden bestrijdt sancties opgelegd. Ze zijn medeschuldig aan het onderdrukken van de protestbeweging in Iran, stelt de EU. Met name vrouwen en meisjes en minderheden zouden het door hen zwaar te verduren hebben.
Met de nieuwe strafmaatregelen komt het aantal gestrafte personen en organisaties op 238. Zij kunnen niet meer bij eventueel in de EU ondergebracht geld en EU-burgers en bedrijven kunnen geen zaken met hen doen. De 204 gestrafte personen zijn ook niet langer welkom in één van de EU-landen.
Onder de personen die maandag door de EU-buitenlandministers aan de sanctielijst zijn toegevoegd is onder meer een prominente imam. Ook een hooggeplaatste functionaris van de staatsomroep, een parlementariër, drie rechters en twee boegbeelden van instanties die vooral vrouwen en meisjes dwingende regels opleggen zijn gestraft. Ze predikten bijvoorbeeld vrouwenhaat in de moskee en maakten korte metten met een ieder die pleit voor een lossere omgang met de hoofddoek. Daarmee schenden ze de mensenrechten, stelt de EU.
Demonstratie
Een van die twee instanties, de zogeheten Opperste Raad van de Culturele Revolutie, staat nu ook op de sanctielijst. Deze raad waakt tegen westerse invloeden op universiteiten en in het culturele leven in Iran.
Duizenden Iraniërs demonstreerden maandag in Brussel bij het overleg van de buitenlandministers van de EU-landen, onder wie Wopke Hoekstra. Ze drongen er onder meer opnieuw op aan de Revolutionaire Garde te bestempelen als een terroristische organisatie. Nederland zou dat ook graag zien, maar dat blijkt juridisch ingewikkeld.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een commissie opgericht die de vrijlating van president Nicolás Maduro en zijn vrouw moet regelen. Zij werden zaterdag gevangen genomen door de Verenigde Staten en zijn overgebracht naar New York.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gedreigd met militaire actie in Colombia, het buurland van Venezuela. Aan boord van de Air Force One zei Trump tegen verslaggevers dat hij wel "oren heeft" naar een operatie in Colombia.
5 uur geledenMADRID (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft voor het eerst gereageerd op de ontwikkelingen in Venezuela van de afgelopen dagen. In een Spaanstalige videoboodschap die hij zondagavond via X, Facebook en Instagram verspreidde, zei hij dat het vertrek van president Nicolás Maduro een "belangrijke stap, maar niet genoeg" is. In de video verwijst González naar zichzelf als "president" en "leider" van Venezuela.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen te stoppen met het "bedreigen" van Groenland, nadat president Donald Trump tegen het Amerikaanse blad The Atlantic had gezegd dat zijn land het "absoluut" nodig heeft. Het Deense gebied is volgens Trump "omringd door Russische en Chinese schepen".
9 uur geledenCRANS (ANP/AFP) - Alle slachtoffers van de brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana zijn geïdentificeerd, melden de autoriteiten. De brand rond de jaarwisseling in bar Le Constellation, die mogelijk werd veroorzaakt door vuurwerkfonteinen in flessen, eiste veertig levens. Nog eens 119 mensen raakten gewond, voornamelijk tieners en jongvolwassenen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De landen van de EU, met uitzondering van Hongarije, hebben zondag "alle betrokkenen" in Venezuela opgeroepen tot terughoudendheid. Ze stellen dat respect voor de wil van het Venezolaanse volk de enige manier is om de democratie in het land te herstellen. Zaterdag namen Amerikaanse militairen president Nicolás Maduro in Caracas gevangen en brachten hem naar de VS.
11 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - De buit van de spectaculaire inbraak in een Duitse bank in Gelsenkirchen zou wel eens meer dan 100 miljoen euro kunnen bedragen. Dat meldden bronnen binnen de veiligheidsdiensten zondag aan persbureau dpa. De buit was aanvankelijk geschat op het bedrag waarvoor het verzekerd was, zo'n 30 miljoen euro.
12 uur geleden