EU-sancties voor Iraanse sluierpropagandisten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft een aantal Iraanse sluierpropagandisten en een instantie die westerse invloeden bestrijdt sancties opgelegd. Ze zijn medeschuldig aan het onderdrukken van de protestbeweging in Iran, stelt de EU. Met name vrouwen en meisjes en minderheden zouden het door hen zwaar te verduren hebben.
Met de nieuwe strafmaatregelen komt het aantal gestrafte personen en organisaties op 238. Zij kunnen niet meer bij eventueel in de EU ondergebracht geld en EU-burgers en bedrijven kunnen geen zaken met hen doen. De 204 gestrafte personen zijn ook niet langer welkom in één van de EU-landen.
Onder de personen die maandag door de EU-buitenlandministers aan de sanctielijst zijn toegevoegd is onder meer een prominente imam. Ook een hooggeplaatste functionaris van de staatsomroep, een parlementariër, drie rechters en twee boegbeelden van instanties die vooral vrouwen en meisjes dwingende regels opleggen zijn gestraft. Ze predikten bijvoorbeeld vrouwenhaat in de moskee en maakten korte metten met een ieder die pleit voor een lossere omgang met de hoofddoek. Daarmee schenden ze de mensenrechten, stelt de EU.
Demonstratie
Een van die twee instanties, de zogeheten Opperste Raad van de Culturele Revolutie, staat nu ook op de sanctielijst. Deze raad waakt tegen westerse invloeden op universiteiten en in het culturele leven in Iran.
Duizenden Iraniërs demonstreerden maandag in Brussel bij het overleg van de buitenlandministers van de EU-landen, onder wie Wopke Hoekstra. Ze drongen er onder meer opnieuw op aan de Revolutionaire Garde te bestempelen als een terroristische organisatie. Nederland zou dat ook graag zien, maar dat blijkt juridisch ingewikkeld.
Meer uit Buitenland
TAMAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere steden in het Russische Zwarte Zeegebied zijn afgelopen nacht aangevallen door Oekraïense drones. Met name de haven van Taman liep daarbij schade op.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Iran is klaar om over compromissen te praten met de Verenigde Staten, zegt onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de BBC. Maar hij vindt dat de Amerikanen dan ook bereid moeten zijn om te praten over het stoppen van sancties tegen zijn land.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse voormalige president Barack Obama heeft het optreden van de immigratiedienst ICE in Minnesota vergeleken met de handelwijze in dictaturen. Dat deed hij in een interview met de progressieve youtuber Brian Tyler Cohen.
5 uur geledenGUAYAQUIL (ANP/AFP) - De politie in de provincie Guayas in het zuidwesten van Ecuador heeft acht hoofden gevonden met daarbij het bericht 'Verboden te stelen'. Dat maakte de politie zaterdag bekend.
7 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA) - Een nieuw team astronauten is aangekomen op het ruimtestation ISS. Dat blijkt uit beelden die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zaterdag vrijgaf.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.
13 uur geledenBERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.
14 uur geleden