Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-sancties: Europese partijen mogen geen Russisch geld aannemen

EU-sancties: Europese partijen mogen geen Russisch geld aannemen

LUXEMBURG (ANP) - Europese nieuwsorganisaties, politieke instellingen en ngo's mogen geen geld meer aannemen van Russische staatsinstellingen. De maatregel moet Russische beïnvloeding van het publieke debat en de Europese democratische processen tegengaan.

De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben dit afgesproken binnen het veertiende pakket sancties tegen Rusland dat zij hebben goedgekeurd. De maatregel gaat alleen over de Russische sponsoring van Europese media en instellingen. Die mogen nog wel over Rusland berichten zoals zij willen, in lijn met de Europese afspraken rond de vrijheid van meningsuiting en persvrijheid.

Andere maatregelen uit het sanctiepakket zijn een verbod voor 27 specifieke schepen om in Europa aan te leggen. Die schepen helpen Rusland om bijvoorbeeld olie of militair materieel te verschepen. Ook komt er een uitbreiding van de bestaande afspraken dat Russische vliegtuigen niet in de EU mogen landen. Die afspraak geldt voortaan ook voor privéjets en voor vliegtuigen waarvan het op de achtergrond Russen zijn die beslissen waar en wanneer er geland gaat worden, zelfs als er geen Russen aan boord zijn. Ook deze maatregel moet helpen voorkomen dat de bestaande sancties tegen Rusland omzeild worden en er alsnog oorlogsgoederen in Rusland belanden of Rusland door zijn handel geld verdient om de oorlog tegen Oekraïne te bekostigen.

Ook de maatregel dat via Europees grondgebied geen vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Rusland mag worden doorgevoerd valt hieronder. In havens als die van Rotterdam en Zeebrugge mag dergelijk gas dus niet meer worden overgepompt naar andere schepen of aan land gebracht als het de bedoeling is dat de Russische lng vervolgens Europa verlaat.

Meer uit Buitenland

Rutte in interview FD: we kunnen Europa niet beschermen zonder VS

DEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.

55 minuten geleden
VS melden 'constructief' overleg met Netanyahu over plan Gaza

WASHINGTON/JERUZALEM (ANP/RTR) - De gesprekken tussen Amerikaanse functionarissen en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu over de tweede fase van president Donald Trumps 20-puntenplan voor de toekomst van Gaza waren "constructief", schrijft speciaal gezant Steve Witkoff op X. Het overleg vond zaterdagavond plaats in Jeruzalem. Ook vastgoedondernemer Jared Kushner, Trumps schoonzoon, nam deel.

55 minuten geleden
Labour blokkeert terugkeer mogelijke rivaal Starmer in parlement

LONDEN (ANP) - De burgemeester van Manchester, Andy Burnham, mag van zijn Labourpartij niet terugkeren in het parlement, schrijven Britse media als The Guardian en BBC. Dat besluit lijkt op een politieke zet van premier Keir Starmer en zijn medestanders om een potentiële rivaal voor het partijleiderschap buiten de deur te houden.

2 uur geleden
VN: risico op massaal geweld tegen burgers in Zuid-Soedan

JUBA (ANP/AFP) - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR uit haar "grote bezorgdheid" over opgelaaide gevechten in Zuid-Soedan. De situatie vergroot het "risico op massaal geweld tegen burgers", waarschuwen experts.

2 uur geleden
Moskou wil niet met EU-buitenlandchef Kallas praten over Oekraïne

MOSKOU (ANP/DPA/RTR) - Moskou sluit uit dat het ooit met EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal spreken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov noemde haar en de EU-leiders op de Russische staatstelevisie "incompetent".

2 uur geleden
Meer dan 500.000 mensen zonder stroom tijdens winterstorm VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 500.000 mensen in de Verenigde Staten zitten zonder stroom vanwege de enorme winterstorm die over een groot deel van het land trekt. Meteorologen voorspelden vanaf zondag in het oosten sneeuw, ijzel en gevaarlijk lage temperaturen.

3 uur geleden
Grote drukte in dierentuin Japan voor afscheid panda's

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Duizenden pandafans hebben zich zondag verzameld bij de Ueno-dierentuin in Tokio om afscheid te nemen van de twee reuzenpanda's die dinsdag terug naar China worden gestuurd. Het vertrek van de 4-jarige tweeling Xiao Xiao en Lei Lei betekent dat Japan voor het eerst sinds 1972 geen panda's meer heeft.

4 uur geleden