EU-sancties: Europese partijen mogen geen Russisch geld aannemen
LUXEMBURG (ANP) - Europese nieuwsorganisaties, politieke instellingen en ngo's mogen geen geld meer aannemen van Russische staatsinstellingen. De maatregel moet Russische beïnvloeding van het publieke debat en de Europese democratische processen tegengaan.
De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben dit afgesproken binnen het veertiende pakket sancties tegen Rusland dat zij hebben goedgekeurd. De maatregel gaat alleen over de Russische sponsoring van Europese media en instellingen. Die mogen nog wel over Rusland berichten zoals zij willen, in lijn met de Europese afspraken rond de vrijheid van meningsuiting en persvrijheid.
Andere maatregelen uit het sanctiepakket zijn een verbod voor 27 specifieke schepen om in Europa aan te leggen. Die schepen helpen Rusland om bijvoorbeeld olie of militair materieel te verschepen. Ook komt er een uitbreiding van de bestaande afspraken dat Russische vliegtuigen niet in de EU mogen landen. Die afspraak geldt voortaan ook voor privéjets en voor vliegtuigen waarvan het op de achtergrond Russen zijn die beslissen waar en wanneer er geland gaat worden, zelfs als er geen Russen aan boord zijn. Ook deze maatregel moet helpen voorkomen dat de bestaande sancties tegen Rusland omzeild worden en er alsnog oorlogsgoederen in Rusland belanden of Rusland door zijn handel geld verdient om de oorlog tegen Oekraïne te bekostigen.
Ook de maatregel dat via Europees grondgebied geen vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Rusland mag worden doorgevoerd valt hieronder. In havens als die van Rotterdam en Zeebrugge mag dergelijk gas dus niet meer worden overgepompt naar andere schepen of aan land gebracht als het de bedoeling is dat de Russische lng vervolgens Europa verlaat.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
3 uur geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
6 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
8 uur geledenQUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.
8 uur geledenTURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.
9 uur geleden