EU-sancties: Europese partijen mogen geen Russisch geld aannemen
LUXEMBURG (ANP) - Europese nieuwsorganisaties, politieke instellingen en ngo's mogen geen geld meer aannemen van Russische staatsinstellingen. De maatregel moet Russische beïnvloeding van het publieke debat en de Europese democratische processen tegengaan.
De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben dit afgesproken binnen het veertiende pakket sancties tegen Rusland dat zij hebben goedgekeurd. De maatregel gaat alleen over de Russische sponsoring van Europese media en instellingen. Die mogen nog wel over Rusland berichten zoals zij willen, in lijn met de Europese afspraken rond de vrijheid van meningsuiting en persvrijheid.
Andere maatregelen uit het sanctiepakket zijn een verbod voor 27 specifieke schepen om in Europa aan te leggen. Die schepen helpen Rusland om bijvoorbeeld olie of militair materieel te verschepen. Ook komt er een uitbreiding van de bestaande afspraken dat Russische vliegtuigen niet in de EU mogen landen. Die afspraak geldt voortaan ook voor privéjets en voor vliegtuigen waarvan het op de achtergrond Russen zijn die beslissen waar en wanneer er geland gaat worden, zelfs als er geen Russen aan boord zijn. Ook deze maatregel moet helpen voorkomen dat de bestaande sancties tegen Rusland omzeild worden en er alsnog oorlogsgoederen in Rusland belanden of Rusland door zijn handel geld verdient om de oorlog tegen Oekraïne te bekostigen.
Ook de maatregel dat via Europees grondgebied geen vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Rusland mag worden doorgevoerd valt hieronder. In havens als die van Rotterdam en Zeebrugge mag dergelijk gas dus niet meer worden overgepompt naar andere schepen of aan land gebracht als het de bedoeling is dat de Russische lng vervolgens Europa verlaat.
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.
2 uur geledenBEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.
3 uur geledenPALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
7 uur geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
7 uur geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
9 uur geleden