EU-sancties: Europese partijen mogen geen Russisch geld aannemen
LUXEMBURG (ANP) - Europese nieuwsorganisaties, politieke instellingen en ngo's mogen geen geld meer aannemen van Russische staatsinstellingen. De maatregel moet Russische beïnvloeding van het publieke debat en de Europese democratische processen tegengaan.
De EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben dit afgesproken binnen het veertiende pakket sancties tegen Rusland dat zij hebben goedgekeurd. De maatregel gaat alleen over de Russische sponsoring van Europese media en instellingen. Die mogen nog wel over Rusland berichten zoals zij willen, in lijn met de Europese afspraken rond de vrijheid van meningsuiting en persvrijheid.
Andere maatregelen uit het sanctiepakket zijn een verbod voor 27 specifieke schepen om in Europa aan te leggen. Die schepen helpen Rusland om bijvoorbeeld olie of militair materieel te verschepen. Ook komt er een uitbreiding van de bestaande afspraken dat Russische vliegtuigen niet in de EU mogen landen. Die afspraak geldt voortaan ook voor privéjets en voor vliegtuigen waarvan het op de achtergrond Russen zijn die beslissen waar en wanneer er geland gaat worden, zelfs als er geen Russen aan boord zijn. Ook deze maatregel moet helpen voorkomen dat de bestaande sancties tegen Rusland omzeild worden en er alsnog oorlogsgoederen in Rusland belanden of Rusland door zijn handel geld verdient om de oorlog tegen Oekraïne te bekostigen.
Ook de maatregel dat via Europees grondgebied geen vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Rusland mag worden doorgevoerd valt hieronder. In havens als die van Rotterdam en Zeebrugge mag dergelijk gas dus niet meer worden overgepompt naar andere schepen of aan land gebracht als het de bedoeling is dat de Russische lng vervolgens Europa verlaat.
Meer uit Buitenland
COURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.
5 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.
8 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.
9 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.
9 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.
10 uur geleden