EU: Russisch nepnieuws over coronavirus veel gedeeld
BRUSSEL (ANP) - Russische regeringsgezinde media blijven de wereld bestoken met desinformatie over het coronavirus. De site 'EU vs Disinfo’ van de EU-buitenlanddienst telde deze week dertig nieuwe gevallen, die tienduizenden commentaren en likes opleverden op sociale media als Facebook, Twitter, Pinterest en Reddit.
De dienst stelde een maand geleden vast dat pro-Kremlin-kanalen als RT (Russia Today) paniek en wantrouwen over het virus willen vergroten om de gezondheidscrisis te verergeren. De populairste poging deze week, met bijna 10.000 likes op Facebook, was een artikel in het Arabisch waarin wordt gesteld dat de EU haar partners niet bijstaat terwijl Rusland en China dat wel zouden doen.
Een ander voorbeeld is een stuk waarin wordt beweerd dat Microsoft-medeoprichter Bill Gates achter het virus zit. Hij zou microchips in de hoofden van mensen willen planten om te bepalen wie er is getest en vaccinaties willen verplichten. Dit verhaal verscheen op 116 Arabischtalige websites.
Verder werden berichten verspreid waarin de EU en NAVO als falend of kwaadwillend worden neergezet. Ook op YouTube worden filmpjes met corona-nepnieuws veel bekeken, aldus EU vs Disinfo. Die gaf eerder een overzicht van verspreiding van desinformatie in het Engels, Spaans, Italiaans, Duits en Frans.
Meer uit Buitenland
ABUJA (ANP/RTR/AFP) - In Nigeria is ebola vastgesteld bij een vrouw in de hoofdstad Abuja, maakte minister van Volksgezondheid Muhammad Ali Pate dinsdag bekend. Het is het eerste bevestigde ebolageval in West-Afrika in de huidige uitbraak, waarin vooral de Democratische Republiek Congo zwaar getroffen is.
7 minuten geledenOSLO (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dankbaar te zijn dat zijn land weer toegang heeft tot Amerikaanse inlichtingen. Hij klaagde afgelopen week geregeld dat de Verenigde Staten Oekraïne niet hadden gewaarschuwd voor Russische luchtaanvallen waarbij burgers om het leven kwamen.
58 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO stuurt extra "middelen" naar de regio rond de Zwarte Zee, meldt een woordvoerder op X. Daar werden voor de kust van NAVO-landen Bulgarije en Roemenië afgelopen weken meerdere koopvaardijschepen geraakt door drones. Bulgarije vroeg daarom al om extra hulp bij de dronebestrijding.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Parijse politie heeft een nieuwe avondklok afgekondigd voor delen van de stad. De avondklok zal worden ingesteld van dinsdagavond 23.00 uur tot woensdagochtend 06.00 uur.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een groot deel van het Europees Parlement wil dat de EU actie onderneemt tegen aangekondigde sancties van de VS tegen het Internationaal Strafhof (ICC). Dat bleek dinsdag in een debat over de sancties in Straatsburg.
2 uur geledenABYEI (ANP/RTR/AFP) - Het dodental na een droneaanval op een markt bij Abyei in het grensgebied tussen Soedan en Zuid-Soedan is gestegen naar 153, aldus de lokale autoriteiten. Eerder werden nog 73 doden gemeld.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Noordpoolgebied is "het front geworden in de mondiale machtsstrijd", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Rusland breidt zijn militaire aanwezigheid uit en ook de "strategische ambities van China in het hoge noorden nemen toe", voegde ze daaraan toe. Daarom staat veiligheid centraal in de geactualiseerde Noordpoolstrategie van de EU, zei de topdiplomaat.
3 uur geleden